A modul célja:
A cél, hogy a tanulók megismerkedjenek a fával, mint ipari nyersanyaggal, annak felhasználási lehetőségeivel a hétköznapitól kezdve, a művészetekben való alkalmazásig. Fedezzék fel, hogy milyen szerszámokkal és gépekkel lehet megmunkálni a legkülönbözőbb faipari termékeket. Lássák, annak folyamatát, hogy hogyan kerül építési fa az erdőtől a felhasználó kezéig. Tapasztalják meg, hogy melyek a famegmunkálás egyes lépései és ismerjék meg, mely szakmák foglalkoznak famegmunkálással.
Időkeret:
6 x 90 perc
Ajánlott korosztály:
11 éves kor felettieknek
A modulban szereplő foglalkozások tartalma:
Famegmunkálás: Szerszámok, eszközök megismerése a fával foglalkozó szakmákhoz kötve. Játsszuk el, melyik szerszám mit csinál!
Ükapáink fás szakmái: Régi, hagyományos famegmunkáló mesterségek megismerése. Népi motívumok megjelenése magyarországi faépületeken. Motívumok jelentése, felhasználása a mai kornak megfelelően.
A fafaragás eszközei, mintái. Új minták alkotása, meglévő minták felhasználása, egybekötve egy késztermék elkészítésével.
Fa hangszerek: Keménység-rezonancia-sűrűség összefüggései a fából készült hangszereknél. Hangszerek felismerése hang alapján. Saját hangszer készítése, együtt zenélés öröme.
A fatörzs részeinek megismerése, felhasználása hétköznapjainkban. Kéreg- és levélfajták megkülönböztetése. Tapintás alapján felismerés, megrajzolás.
A fa takarékos felhasználása. Tudatos erdőgazdálkodás és fakitermelés. Az erdész feladata. Egyensúly a környezetvédelem és a fafelhasználás között.