Foglalkozás címe: Háziállatok

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év
Nehézségi szint: könnyű
Témakör: állatok, háziállatok

Foglalkozás lejátszása
Háziállatok
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: Bővüljenek ismereteik a tanyán élő állatokról; kiemelten a kutya, macska, tyúk, kakas és disznó életéről, hasznosságáról, gondozásáról. Környezettudatos magatartás kialakítása, a környezet és az állatok védelmét szolgáló képességek kialakítása és fejlesztése.
Cél:

Bővüljenek ismereteik a tanyán élő állatokról; kiemelten a kutya, macska, tyúk, kakas és disznó életéről, hasznosságáról, gondozásáról. Környezettudatos magatartás kialakítása, a környezet és az állatok védelmét szolgáló képességek kialakítása és fejlesztése.

Téma:

Kutya, macska, tyúk, kakas, disznó élete, hasznosságuk, gondozásuk. A felsorolt állatok jellemző tulajdonságainak megismerése. A gyerekek tudják megfogalmazni a beszélgetés során, miért fontos az állatok védelme, és melyik állat hol él, mi a jellemző rá.

Előzetes tapasztalat:

Látogatás egy tanyán, az ott élő állatok megfigyelése.

Tevékenységlista

Háziállatok - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Háziállatok - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél:

Bővüljenek ismereteik a tanyán élő állatokról; kiemelten a kutya, macska, tyúk, kakas és disznó életéről, hasznosságáról, gondozásáról.

Környezettudatos magatartás kialakítása, a környezet és az állatok védelmét szolgáló képességek kialakítása és fejlesztése.

Téma:

Kutya, macska, tyúk, kakas, disznó élete, hasznosságuk, gondozásuk. A felsorolt állatok jellemző tulajdonságainak megismerése. A gyerekek tudják megfogalmazni a beszélgetés során, miért fontos az állatok védelme, és melyik állat hol él, mi a jellemző rá.

Előzetes tapasztalat:

Látogatás egy tanyán, az ott élő állatok megfigyelése.

Kompetenciák:

Kognitív kompetencia - információfeldolgozás

Szociális kompetencia – szabálykövetés, problémamegoldás, együttműködési készség.

Speciális kompetencia - munkamegosztás

Önismerettel összefüggő kompetenciák – önreflexió

Értelmi képességek fejlesztése – gondolkodás, összehasonlítás, ítéletalkotás, szándékos koncentrált figyelem, vizuális-akusztikus figyelem.

Motoros képességek fejlesztése – finommozgások.

Érzékelés, észlelés fejlesztése – keresztcsatornák.

Módszertani ajánlás:

Tanyán tett látogatás alkalmával a gyermekek közvetlen kapcsolatba léphetnek az ott élő állatokkal. Az ott megszerzett tapasztalatokat, ismereteket játékos formában, több oldalról is megközelítjük.

Támogató rendszer

Állatok a tanyán - Matricás foglalkoztatókönyv, Móra kiadó, 2016.

Rene Cloke – Első könyvem a háziállatokról, Alexandra Könyvkiadó, 1981.

Pánáit Beatrix – Az én kisenciklopédiám, Patricia Könyvek, 2010.

Géczi Zoltán – Kutyakönyv, Pannon-Literatúra Kft., 2006.

Ráhangolódás
Tevékenység címe: Ráhangolódás
Típus:    PDF
Leírás:

„Hallgassátok meg Szabó Lőrinc: Falusi hangverseny című versét!”

„Milyen állatokat ismertek fel? Beszélgessünk róluk! Te melyik szeretnél lenni? Miért?”

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

bemutatás, megbeszélés, beszélgetőkör

Eszközök:

1.    melléklet /Szabó Lőrinc – Falusi hangverseny/

Fejlesztés

kapcsolatteremtés, együttműködés, gondolkodás, beszédkészség, szókincsfejlesztés

Új anyag feldolgozása – Háziállatok a tanyán – kutya, macska, tyúk, kakas, disznó élete, gondozásuk, hasznosságuk.
Tevékenység címe: Új anyag feldolgozása – Háziállatok a tanyán – kutya, macska, tyúk, kakas, disznó élete, gondozásuk, hasznosságuk.
Típus:    PDF
Leírás:

A mellékletben található képeket nézegetve a pedagógus bemutatja az állatokat. Beszélgetés jellemzőikről, életükről, gondozásukról, hasznosságukról.

A beszélgetés végén: „Tedd a fejedre azt a fejdíszt, amelyik állat neked a legjobban tetszett, és csinálj úgy, mint az az állat!”

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

beszélgetés

Eszközök:

2. melléklet

Képek , Kutya-, macska-, tyúk-, kakas-, disznó fejdísz vagy bábfigurák!

Fejlesztés

szókincs, emlékezet, fogalomismeret, gondolkodás

Csoportalakítás
Tevékenység címe: Csoportalakítás
Típus:    PDF
Leírás:

Puzzle darab megfelelő helyének megtalálása.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés

Eszközök:

3. melléklet

Játékleírás, Foglalkozáshoz szükséges képek

Fejlesztés

együttműködés, megfigyelés


 

Kézműves tevékenység
Tevékenység címe: Kézműves tevékenység
Típus:    PDF
Leírás:

„Készítsd el az állat élőhelyét!” - Makett készítés

(Csoportalakítás szerinti állat).

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

4. melléklet

kisebb, nagyobb méretű dobozok, ollók, ragasztók, krepp papírok, szalma, spatula, kisállatok, kétoldalú ragasztó, gurigák.

Fejlesztés

kézügyesség, finommotorika, kreativitás
 

Állatok és kicsinyeik memória
Tevékenység címe: Állatok és kicsinyeik memória
Típus:    PDF
Leírás:

„Keresd meg a párját!”

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

bemutatás, magyarázat

Eszközök:

5. melléklet

Foglalkozáshoz szükséges képek

Fejlesztés

emlékezet, megfigyelő képesség, figyelem
 

 

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

„Hogy éreztétek magatokat? Miért?”

„Melyik feladat tetszett a legjobban? Miért?”

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés

Fejlesztés

véleményalkotás, önismeret, önértékelés
 

 

Időkitöltő: Mozgásos játék
Tevékenység címe: Időkitöltő: Mozgásos játék
Típus:    PDF
Leírás:

Módszerek:

bemutatás, magyarázat, gyakorlás

Eszközök:

6. melléklet, Játékleírás

Fejlesztés:

nagymozgás, mozgáskoordináció, társas kapcsolatok

 

Időkitöltő: Kakukktojás-játék
Tevékenység címe: Időkitöltő: Kakukktojás-játék
Típus:    PDF
Leírás:

Állatok hangjainak utánzása.

„Melyik NEM háziállat?”

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

bemutatás

Eszközök:

7. melléklet

Játékleírás

Fejlesztés

figyelem, emlékezet, koncentráció