Foglalkozás címe: Téli megfigyelések - Jégvirág, zúzmara

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év
Nehézségi szint: közepes
Témakör: évszakok

Foglalkozás lejátszása
Téli megfigyelések - Jégvirág, zúzmara
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: Tapasztalatok gyűjtése évszakokról, időjárásról. Évszakok és hónapok megismerése, rendszerezése.
Cél:

Tapasztalatok gyűjtése évszakokról, időjárásról. Évszakok és hónapok megismerése, rendszerezése.

Téma:

Évszakok, hónapok.

Előzetes tapasztalat:

Ünnepek, naptári évfordulók.

Időtartam:

60 perc

Tevékenységlista

Téli megfigyelések - Foglalkozásleírás
Tevékenység címe: Téli megfigyelések - Foglalkozásleírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél: A téli időjárással kapcsolatos ismeretek bővítése. Tapasztalatszerzés megfigyelésekkel.

Téma: A téli időjárás megfigyelése. A csapadék különböző megjelenési formáinak megtapasztalása.

Előzetes tapasztalat: Óvodában, otthon szerzett ismeretek.

Kompetenciák:

Önismereti: érzelmek, empátia

Szociális: önismeret, kreativitás

Társas: együttműködés, kommunikáció

Módszertani ajánlás:

A gyerekek megismertetése a körülöttünk levő világgal. Próbáljuk megkeresni a jelenségek okait! Tanuljuk meg a víz megjelenési formáinak nevét! Lássuk meg a tél szépségeit, örökítsük meg rajzzal, fotóval! Játsszunk a képekkel, szavakkal!

 

Támogató rendszer:

1. Lukács Józsefné, Ferencz Éva: Megjött a tél, hujja-hó, nagy pelyhekben hull a hó. - Flaccus Kiadó, 2010.

2. Lukács Józsefné, Ferencz Éva: Kerek egy esztendő – Tél – Komplex tevékenységek – Az óvodai környezeti nevelés. – Flaccus Kiadó, 2013.

3. Lukács Józsefné, Ferencz Éva: Esik a hó, fúj a szél, varjú károg, itt a tél. – Óvodai játékos csoportos fejlesztések ötlettára. – Flaccus Kiadó, 2011.

4. A Tél dala, előadó: Nox
http://www.youtube.com/watch?v=T99pBx8cvOM

5. Felhasznált hangok:

John Harrison – Tél, Largo (Antonio Vivaldi – 4 évszak)

https://en.wikipedia.org/wiki/File:11_-_Vivaldi_Winter_mvt_2_Largo_-_John_Harrison_violin.ogg

Ráhangolódás - Mesehallgatás
Tevékenység címe: Ráhangolódás - Mesehallgatás
Típus:    PDF
Leírás:

Mesehallgatás

Milyen téllel kapcsolatos szavakat hallottatok?
(tél, hó, hópehely, jégvirág, január) 

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

páros munka

Eszközök:

1. melléklet: Mese 

Fejlesztés:

figyelem; érzelmek; szókincsbővítés; korábbi ismeretek felidézése

Új anyag feldolgozása - A téli csapadék megjelenési formái
Tevékenység címe: Új anyag feldolgozása - A téli csapadék megjelenési formái
Típus:    PDF
Leírás:

A téli csapadék sokféle formában jelenhet meg: csodálatos, változatos képződményekkel találkozhatunk.

Körben ülünk, minden kisgyerek kap 1-1 kártyát. 
Nevezd meg a képeken látható csapadékot! Mutasd meg a szomszédodnak, majd a másik szomszédodnak! Utána mindenki mondja el a sajátját!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

egyéni és páros munka

Eszközök:

2. melléklet: A téli csapadék - kinyomtatott képek

Fejlesztés:

megfigyelés; szókincsbővítés; koncentráció; emlékezet

Játék a szavakkal
Tevékenység címe: Játék a szavakkal
Típus:    PDF
Leírás:

Körben ülünk, minden kisgyerek kap 1-1 kártyát.

Mondd ki, mit látsz a képeken! Mindegyik szóban szerepel a víz egy téli megjelenési formája. Mutasd meg a szomszédodnak, majd a másik szomszédodnak! Utána mindenki mondja el a
sajátját!
Aszerint találjátok meg a két csoportba tartozó társaitokat, hogy a HÓ vagy a JÉG kártyát húztátok!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

csoportosítás, szóalkotás

Eszközök:

3. melléklet: Képek

Fejlesztés: 

szókincs; emlékezet

 

Természetnaptár
Tevékenység címe: Természetnaptár
Típus:    ZIP
Leírás:

Eddigi ismereteink alapján készítsünk természetnaptárt!

Figyeljük meg, milyen állatokat, növényeket láthatunk télen? Hogyan öltözködünk? Milyen az időjárás?
Fényképezzük le a munkánkat!
Közben zenehallgatás: Vivaldi: 4 évszak – Tél 

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

indirekt irányítás

Eszközök:

4. melléklet: Naptár 
képek, időjárás piktogramok, olló, ragasztó, színes ceruza, zsírkréta, fényképezőgép

Fejlesztés:

megfigyelés, kreativitás, szókincs, finommotorika

 

Hópelyhek – IKT feladat
Tevékenység címe: Hópelyhek – IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Egészítsd ki a hópelyheket! Keresd meg a bal alsó sarokban megjelenő hópehely másik felét! 

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek: 

interaktív tananyag-feldolgozás, megfigyelés

Eszközök:

IKT tábla, számítógép, internet

Fejlesztés:

megfigyelés; kézügyesség; együttműködés

Értékelés – mondatbefejezéssel
Tevékenység címe: Értékelés – mondatbefejezéssel
Típus:    Szöveg
Leírás:

Körben ülünk. Először a jobb oldali szomszédoddal beszéld meg, majd a bal oldali szomszédoddal:

A mai napon a legjobban a …
Legközelebb is szeretnék…
Utána mindenki újra elmondja a többieknek

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés

Fejlesztés:

önismeret; szókincsbővítés; kifejezőkészség; véleményalkotás