Foglalkozás címe: Nyughatatlan Föld bolygó - A Föld, amelyen élünk

Foglalkozás leírása
Korosztály: 5-7 év
Nehézségi szint: közepes
Témakör: Föld

Foglalkozás lejátszása
Nyughatatlan Föld bolygó - A Föld, amelyen élünk
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: Lakóhelyünk megismerése, környezettudatos magatartás fejlesztése.
Cél:

Lakóhelyünk megismerése, környezettudatos magatartás fejlesztése.

Téma:

A gyermekek környezettudatos magatartásának alakítása, fejlesztése. Alapvető környezeti- és természetvédelmi szabályokkal való ismerkedés. A Föld, a természetes vizek védelméhez való pozitív hozzáállásának, felelősségérzetének alakítása.  

Előzetes tapasztalat:

A földről alkotott elképzelések.

Időtartam:

60 perc

Tevékenységlista

Nyughatatlan Föld bolygó - A Föld, amelyen élünk
Tevékenység címe: Nyughatatlan Föld bolygó - A Föld, amelyen élünk
Típus:    PDF
Foglalkozásleírás
Leírás:

Cél: Lakóhelyünk megismerése, környezettudatos magatartás fejlesztése.

Téma: A gyermekek környezettudatos magatartásának alakítása, fejlesztése. Alapvető környezeti- és természetvédelmi szabályokkal való ismerkedés. A Föld, a természetes vizek védelméhez való pozitív hozzáállásának, felelősségérzetének alakítása. 

Előzetes tapasztalat: A földről alkotott elképzelések.

Kompetenciák:

Önismereti: érzelmek tudatossága, önkifejező képesség, önfejlesztő képesség

Szociális: információkezelés és rendezés, szabályalkotás, szabálykövetés, problémamegoldás, kreativitás

Társas: együttműködés, empátia, kommunikációs készségek, véleményalkotás, kapcsolatteremtő képesség

Módszertani ajánlás: A projekt megvalósítása során a gyermekek környezettudatos beállítódása fejlődik; a megtapasztalt környezetvédelemmel-természetvédelemmel kapcsolatos szokások, tevékenységek jól hasznosíthatók az óvodai környezeti nevelésben és a gyermekek mindennapi életében is.

Teremtsük meg annak a lehetőségét, hogy a gyermek a játékon, a meséken, a zenén, az alkotómunkán, saját tevékenységén keresztül szerezhesse meg azokat az élményeket, amelyek megnyitják, és ébren tartják benne a vágyat a környező világ, a KÉK BOLYGÓ, a közvetlen környezetünk természeti értékeinek megismerésére és megóvására.

Támogató rendszer:

  1. Rainer Köthe: Otthonunk a Föld – Mi micsoda sorozat
    Tessloff Babilon Kiadó, 2011.
  2. http://vilagutazo.blog.hu/2011/04/12/first_orbit_ezt_latta_gagarin
  3. http://www.energiakaland.hu/energiakucko
  4. http://www.youtube.com/watch?v=lwwioJhQzeg&feature=fvsr ( a Föld a világűrből)
  5. http://www.youtube.com/watch?v=thuViaxRd_w&feature=related (A FÖLD)

http://www.energiakaland.hu/energiakucko/parkereso/ - párkereső

Ráhangolódás - Képek a Földről
Tevékenység címe: Ráhangolódás - Képek a Földről
Típus:    PDF
Leírás:

Képek nézegetése a Földről –beszélgetés: kinek mit jelent: Föld, föld, anyaföld, szülőföld

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

megfigyelés

Eszközök:

1. melléklet: Képek a Földről

Fejlesztés:

megfigyelés; szókincsfejlesztés; érzelmek

 

Játék – csendreflex
Tevékenység címe: Játék – csendreflex
Típus:    PDF
Leírás:

Lásd melléklet 

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

gyakorlás

Eszközök:

2. melléklet: Játékleírás
újságpapír, zene lejátszó, hangfal Zenei CD

Fejlesztés:

koncentráció; figyelem; ügyesség; segítőkészség

 

Puzzle
Tevékenység címe: Puzzle
Típus:    ZIP
Leírás:

Kik élnek a Földön? Népesítsük be a földet! Mindenki kirakja a saját képét és elhelyezi a táblán.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

bemutatás, puzzle 

Eszközök:

3. melléklet: Puzzle 

Fejlesztés:

koncentráció; finommotorika; logika

 

A Földet óvni kell – Föld napja
Tevékenység címe: A Földet óvni kell – Föld napja
Típus:    PDF
Leírás:

A Föld üzenete
Mitől kell óvni?

  • környezetszennyezés, energiapazarlás
  • Mit tehetünk, mi gyerekek a szép, egészséges természetért, miként védhetjük környezetünket?

(energiatakarékosság, szelektív hulladékgyűjtés, zöldítés…

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés

Eszközök:

4. melléklet: A Föld üzenete

Fejlesztés:

rendszerezés; kreativitás; empátia

Szép kertem – IKT feladat
Tevékenység címe: Szép kertem – IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Keresd meg és tüntesd el a kertbe nem illő elemeket!

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

interaktív tananyagfeldolgozás

Eszközök:

IKT tábla, számítógép, projektor

Fejlesztés:

rendszerezés; emlékezet

Kézműves foglalkozás
Tevékenység címe: Kézműves foglalkozás
Típus:    PDF
Leírás:

Ébredő természet: virágzó fa készítése dugónyomdával.
Képek kiállítása, fotózás

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

5. melléklet: Dugónyomda
rajzlap, parafa dugó, festék

Fejlesztés:

kreativitás; ügyesség

Játék – beültettem kiskertemet…
Tevékenység címe: Játék – beültettem kiskertemet…
Típus:    PDF
Leírás:

A "virágok" gyerekek-körben leguggolnak.Egy eladó és egy vásárló a kör külső részénellentétesen körbejár. Egy választott virágnálmegállnak, ott alkudoznak. A "versenyfutás az ára..."sor után elkezdenek körbefutni ellentétesen.Aki elsőként ér a választott virághoz,azé lesza virág.

Lásd: melléklet

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

ügyesség, figyelem

Eszközök:

6. melléklet: Játékleírás

Fejlesztés:

gyakorlás

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Mi tetszett? Hogy érezted magad?
Mi volt érdekes? Mi tetszett legjobban?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés

Fejlesztés:

önismeret; véleményalkotás