Foglalkozás címe: Milyen az idő? - Időjárási megyfigyelések

Foglalkozás lejátszása
Milyen az idő? - Időjárási megyfigyelések
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: Az időjárás jellegzetességeinek megfigyelése. Figyelem a megfelelő öltözködésre.
Cél:

Az időjárás jellegzetességeinek megfigyelése. Figyelem a megfelelő öltözködésre.

Téma:

Az időjárás elemeinek, az évszakok jellemzőinek megismerése.

Előzetes tapasztalat:

Óvodai, otthoni ismeretek.

Időtartam:

60 perc

Tevékenységlista

Milyen az idő? - Időjárási megfigyelések - Foglalkozás Leírás
Tevékenység címe: Milyen az idő? - Időjárási megfigyelések - Foglalkozás Leírás
Típus:    PDF
Foglalkozásleírás
Leírás:

Cél: Az időjárás jellegzetességeinek megfigyelése. Figyelem a megfelelő öltözködésre.

Téma: Az időjárás elemeinek, az évszakok jellemzőinek megismerése.

Előzetes tapasztalat: Óvodai, otthoni ismeretek.

Kompetenciák:

Önismereti: önmegismerés, önfejlesztés, segítségnyújtás, törődés másokkal

Szociális: kreativitás, logikai készség, információgyűjtés

Társas: kommunikáció, empátia, türelem

Módszertani ajánlás: A környezettel kapcsolatos jelenségek, folyamatok, összefüggések megértését segítjük elő. A különböző jelenségek megismerésével foglalkozunk, a közben felmerülő problémákat értelmezzük és különböző megoldási módokat keresünk a játék során. Megfigyeléseket, kísérleteket végzünk.

Támogató rendszer:

Lukács Józsefné – Ferencz Éva: Mosolyog a napsugár, madár dalol, itt a nyár
Flaccus Kiadó, 2011.

 

Ráhangolódás - Milyen az idő?
Tevékenység címe: Ráhangolódás - Milyen az idő?
Típus:    Szöveg
Leírás:

 

Ma, mikor ide érkeztél, milyen volt kint az idő?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetőkör

Fejlesztés:

ismeretek felelevenítése; szóbeli kifejezőkészség; tájékozódás

Játék: mozgásos mondóka
Tevékenység címe: Játék: mozgásos mondóka
Típus:    PDF
Leírás:

Játék: mozgásos mondóka

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

gyakorlás

Eszközök:

1. melléklet: Mozgásos mondóka 

Fejlesztés:

figyelem; asszociáció

 

 

Új anyag feldolgozása - Időjárási piktogramok felismerése
Tevékenység címe: Új anyag feldolgozása - Időjárási piktogramok felismerése
Típus:    PDF
Leírás:

Két kiscsoportot alakítunk. Mindkét csoportnak kiosztjuk a piktogramokat.
Nézd meg a piktogramokat! Szerinted milyen az idő a különböző képeken? Az időjárás elemeinek megnevezése, megfigyelése. Kiscsoportban megbeszélik a válaszokat a gyerekek. 1 szóvivő elmondja, a pedagógus kiegészíti.
Hőmérséklet, csapadék, napsütés fogalmak magyarázata.

 

Ajánlott időkeret:

10 perc

Tevékenység tartalma:

Módszerek:

magyarázat, indirekt irányítás

Eszközök:

2. melléklet: Időjárási piktogramok

Fejlesztés:

szövegalkotás; előzetes tudás előhívása; feladattartás; pontosság

 

Játék labdával az időjárásról
Tevékenység címe: Játék labdával az időjárásról
Típus:    PDF
Leírás:

verőfényes, rügyfakasztó, zimankó, kánikula, izzasztó, napsütéses, farkasordító, szeles

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

frontális

Eszközök:

3. melléklet: Játékleírás
labdaszavak

Fejlesztés:

ismeretek felelevenítése; szókincsfejlesztés

Öltözzünk fel – IKT játék
Tevékenység címe: Öltözzünk fel – IKT játék
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Beléptünk a testvérek szobájába. Nézz ki az ablakon, nézd meg, milyen az idő, és segíts nekik felöltözni! 

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

interaktív tananyag-feldolgozás

Eszközök:

IKT tábla, számítógép, projektor

Fejlesztés:

korábbi ismeretek felelevenítése; kreativitás; esztétikai érzék

Kézműves tevékenység – képkészítés mozaik technikával
Tevékenység címe: Kézműves tevékenység – képkészítés mozaik technikával
Típus:    PDF
Leírás:

Az adott évszakra jellemző kép készítése mozaik technikával.
kiállítás, fényképezés

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

4. melléklet: Kézműves 
tevékenység, rajzlap, ragasztó,

Fejlesztés:

asszociáció; fantázia; finommotorika

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    PDF
Leírás:

A kiállítás alapján a foglalkozás értékelése
Levezető játék – mozgásos hullámjáték

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés

Eszközök:

5. melléklet: Játékleírás

Fejlesztés:

szóbeli szövegalkotás; véleményalkotás; önismeret

 

Időkitöltő: Csoportalkotás mondókával
Tevékenység címe: Időkitöltő: Csoportalkotás mondókával
Típus:    PDF
Leírás:

Megállapítások: Mely évszakra jellemző?
Zenehallgatás: mely évszakra gondoltam?
Adott évszak jellemzőinek gyűjtése
Megállapítások: milyen ilyenkor a szokásos idő?

Rajz:

  1. csoport: Csomagolópapírra az adott évszak ruháinak, kellékeinek lerajzolása.
  2. csoport: öltöztető baba készítése – felöltöztetni az évszaknak megfelelően

 

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

magyarázat, csoportmunka

Eszközök:

6. melléklet: Megállapítások
zenei évszakról (pl. Vivaldi), zenelejátszó, rajzlap, színesek, filctollak, csoportválasztás érdeklődés szerint

Fejlesztés:

emlékezet; előzetes tudás; együttműködés; összehasonlítás; kreativitás; problémamegoldás; ismeretek alkalmazása; fantázia