Foglalkozás címe: A víz a mindennapokban - Halmazállapotok

Foglalkozás lejátszása
A víz a mindennapokban - Halmazállapotok
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: A környezetben végbemenő kölcsönhatások megfigyelése, kísérletezés a vízzel.
Cél:

A környezetben végbemenő kölcsönhatások megfigyelése, kísérletezés a vízzel.

Téma:

Élettelen természet: halmazállapotok. Játékos megfigyelések. A víz előfordulása a természetben állapot szerint.

Előzetes tapasztalat:

 víz körforgása a természetben.

Időtartam:

60 perc

Tevékenységlista

A víz a mindennapokban - Halmazállapotok
Tevékenység címe: A víz a mindennapokban - Halmazállapotok
Típus:    PDF
Foglalkozásleírás
Leírás:

Cél: A környezetben végbemenő kölcsönhatások megfigyelése, kísérletezés a vízzel.

Téma: Élettelen természet: halmazállapotok. Játékos megfigyelések. A víz előfordulása a természetben állapot szerint.

Előzetes tapasztalat: A víz körforgása a természetben.

Kompetenciák:

Önismereti: önmegismerés, önfejlesztés, segítségnyújtás, törődés másokkal

Szociális: kreativitás, logikai készség, információgyűjtés

Társas: kommunikáció, empátia, türelem

Módszertani ajánlás: A környezettel kapcsolatos jelenségek, folyamatok, összefüggések megértését segítjük elő. A különböző jelenségek megismerésével foglalkozunk, a közben felmerülő problémákat értelmezzük és különböző megoldási módokat keresünk a játék során. Megfigyeléseket, kísérleteket végzünk.

Támogató rendszer:

  1. Churchill – Loeschnig – Mandell: 365 egyszerű tudományos kísérlet
    Alexandra Kiadó, 2005.
  2. B. Radó Lili: Esőcseppecskék
    http://egyszervolt.hu/mese/esocseppecskek.html

http://dia.osaarchivum.org/public/index.php?fs=29

Ráhangolódás - Találós kérdés
Tevékenység címe: Ráhangolódás - Találós kérdés
Típus:    PDF
Leírás:

Találós kérdéseket mondunk - válaszadás

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

ötletbörze

Eszközök:

1. melléklet: Találós kérdések

Fejlesztés:

ismeretek felidézése; szókincsfejlesztés

Mesehallgatás
Tevékenység címe: Mesehallgatás
Típus:    PDF
Leírás:

A mese alapján sorba rendezik a meséhez kapcsolódó képeket, felragasztják a rajzlapra, majd szövegrészek alkotásával a képről újra elmesélik a mesét

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

bemutatás, beszélgetés

Eszközök:

2. melléklet: Esőcseppecskék
képek, rajzlap, ragasztó

Fejlesztés:

rész – egész viszonya; szövegértés; információrendezés; emlékezet; logikai készség

Új anyag feldolgozása – a víz formái a természetben
Tevékenység címe: Új anyag feldolgozása – a víz formái a természetben
Típus:    Szöveg
Leírás:

A víznek milyen formájával találkoztatok a természetben?
Rajzolás: csomagolópapírra közösen. Közben beszélhetünk a lehetséges megoldásokról. Pl.: tó, folyó, pocsolya, felhő, hó, eső, jégcsap, jégvirág, gőz, pára, stb.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

megfigyelés

Eszközök:

csomagolópapír; rajzeszközök

Fejlesztés:

ismeretek alkalmazása; kreativitás; ábrázolás; együttműködés

Halmazállapotok – IKT feladat
Tevékenység címe: Halmazállapotok – IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Húzd a képdarabokat a hiányzó részekre! Nevezd meg, hogy itt milyen halmazállapotú a víz!

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

interaktív tananyag-feldolgozás

Eszközök:

IKT tábla, számítógép, projektor

Fejlesztés:

korábbi ismeretek felelevenítése; emlékezet

Kísérletek vízzel, jéggel
Tevékenység címe: Kísérletek vízzel, jéggel
Típus:    PDF
Leírás:

Mi történik, ha a víz felszínére jeget teszünk? Tapasztalatok megbeszélése kérdések segítségével.
közös beszélgetés, rajzok megbeszélése

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

kísérlet, beszélgetőkör

Eszközök:

3. melléklet: Kísérlet és ellenőrző kérdések
üvegkád, jégkocka, víz, A/4 –es írólap 

Fejlesztés:

információgyűjtés, feldolgozás; szervezőkészség; együttműködés; ismeretek alkalmazása; emlékezet, gondolkodás

 

Kézműves tevékenység – fonalkép és vízi állatok
Tevékenység címe: Kézműves tevékenység – fonalkép és vízi állatok
Típus:    PDF
Leírás:

Fonalkép – tenger
Só-liszt gyurmából vízi állatok
Kiállítás – fotó
A gyerekek választás alapján fonalképet vagy vízi állatokat készíthetnek.

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

4.melléklet: Kézműves tevékenység
rajzlap, fonal, ragasztó, só, liszt, víz

Fejlesztés:

kézügyesség; kreativitás; gondolkodás

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Ha Te választhatnál egy víz halmazállapotot, akkor mi lennél? Miért?
Mi volt számodra a legérdekesebb?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetőkör

Fejlesztés:

önértékelés; véleményalkotás

 

Időkitöltő: Karmester
Tevékenység címe: Időkitöltő: Karmester
Típus:    PDF
Leírás:

 

Lásd:Melléklet

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

gyakorlás

Eszközök:

5. melléklet: Játékleírás

Fejlesztés:

figyelem; együttműködés; koncentráció

BOMBA – mozgásos játék
Tevékenység címe: BOMBA – mozgásos játék
Típus:    PDF
Leírás:

BOMBA – mozgásos játék 

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

frontális

Eszközök:

6. melléklet: Játékleírás - Bomba

Fejlesztés:

mozgásfejlesztés; megfigyelés; ritmus