Foglalkozás címe: Tisza-tavi kaland

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év
Nehézségi szint: könnyű
Témakör: állatok, vízpart

Foglalkozás lejátszása
Tisza-tavi kaland
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: Által mennék én a Tiszán….
Cél:

A gyermekek által az édesvízi rovarokról spontán és szervezetten szerzett tapasztalatok felidézése, ismereteik bővítése és kiegészítése az egyes tevékenységekben.

Téma: Az édesvízben található szitakötő, dalos szúnyog, molnárka, csíkbogár, keringőbogár és a kérész élőhelyével, tulajdonságaival való ismerkedés, és a rovar és a bogár fogalmának megismerése a tevékenységek során. Nem minden rovar bogár, de minden bogár rovar. A bogarak a rovarok csoportján belül vannak.

Előzetes tapasztalat:

  • Tisza parti séta alkalmával tapasztalatok gyűjtése, vízminta és vízi növények gyűjtése
  • Rovarok, bogarak megfigyelése természetes élőhelyeiken, és bogárvizsgáló segítségével közelebbi megtekintésük az élményszerzés során
  • Könyvek, képek nézegetése rovarokról, bogarakról, édesvizekről és a benne élő állatokról

Tevékenységlista

Tisza-tavi kaland - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Tisza-tavi kaland - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél:

A gyermekek által az édesvízi rovarokról spontán és szervezetten szerzett tapasztalatok felidézése, ismereteik bővítése és kiegészítése az egyes tevékenységekben.

Téma:

Az édesvízben található szitakötő, dalos szúnyog, molnárka, csíkbogár, keringőbogár és a kérész élőhelyével, tulajdonságaival való ismerkedés, és a rovar és a bogár fogalmának megismerése a tevékenységek során. Nem minden rovar bogár, de minden bogár rovar.

A bogarak a rovarok csoportján belül vannak.

Előzetes tapasztalat:

  • Tisza parti séta alkalmával tapasztalatok gyűjtése, vízminta és vízi növények gyűjtése
  • Rovarok, bogarak megfigyelése természetes élőhelyeiken, és bogárvizsgáló segítségével közelebbi megtekintésük az élményszerzés során
  • Könyvek, képek nézegetése rovarokról, bogarakról, édesvizekről és a benne élő állatokról

Kompetenciák fejlesztése:

Szociális képességek: társas magatartás, közösségi szokások, együttműködési készségek fejlesztése

Értelmi képességek: fogalomismeret, összehasonlítás, megkülönböztetés, következtetés, számfogalom, koncentráció, figyelem, problémamegoldó képesség fejlesztése, szabálykövetés, problémamegoldás

Verbális képességek: beszédértés, nyelvi kifejező készség fejlesztése.

Testi képességek: mozgáskoordináció, téri tájékozódás, finommotorikus mozgások fejlesztése

Önismerettel összefüggő kompetenciák: önreflexió

Módszertani ajánlás:

A vizek, vízpartok gazdag rovarvilágnak adnak otthont, a vizek élővilága rendkívül változatos és összetett, fontos, hogy a rovarokkal is megismerkedhessenek a gyermekek és bővítsék meglévő tudásukat. Szaporodásuk, fejlődésük több esetben vízhez kötött, és itt találják meg a táplálékukat is.

A nagy, mindenki által ismert folyókon kívül országszerte rengeteg névtelen, kisebb-nagyobb vizes élőhely kínál megfigyelési lehetőséget az érdeklődők számára. Ide tartoznak a mezőkön átfutó vízelvezető árkok, a kisebb-nagyobb mocsarak, kubikgödrök, erdőszéli kiöntések is, ahol a csíborok és csíkbogarak vadásznak és hatalmas rágókkal felfegyverkezett szitakötőlárvák lesnek zsákmányukra. Ha szeretnénk elmélyedni egy-egy ilyen kisebb víz vizsgálatában, érdemes legalább egy kézi nagyítót és egy apró lyukú kézi hálót magunkkal vinnünk. Nagyon sok olyan állat él ezekben a vízállásokban, apró mocsarakban, melyeket csak a hálót a fenéken néhányszor végighúzva sikerül a felszínre hoznunk. A Tisza mentén még meglévő kubikgödrök többféle állat megfigyelésére adnak lehetőséget, így ez által egy-egy foglalkozásunk komplex módon valósulhat meg.

A gyermekek számára a foglakozást megelőző élményszerző séta megalapozza a foglalkozás sikerességét. A séta megfelelő előkészítése: a terep bejárása és az élő víz biztonságos megközelítésének vagy megfigyelésének kipróbálása. A közös élmény során megfigyeljük az élő víz világát, növényzetét, az ott élő látható, állatokat. A megfigyeléseinket rögzíthetjük fotóval, videóval, amely segítségünkre lesz a felidézésben.

A verseken és a dalokon keresztül segíthetünk a gyermekeknek a számunkra ritkán látott élővilág megismerésében. Ezek lehetnek teljes versek, dalok, de egyéni döntés alapján részletek is alkalmasak.

Az illusztráció kisebb korcsoportnál lehet segítő, támogató, de a nagyobb gyermekek képzelete ezt már nem teszi szükségessé.

Támogató rendszer

Dr. Helgard Reichholf-Riehm: Rovarok ​és pókszabásúak c. könyv. Magyar könyvklub, Természetkalauz

Woynarovich Elek : Vízi gerinctelen állatok határozója, Agroinform Kiadó

Körmöci Katalin: Hová bújt a matematika II.kötet? Kiadja: Sprint Kft

Iván Magdaléna: Hétköznapi csodák. Ötletek az óvodai élet mindennapjaihoz. Kiadja: Novum Könyvklub Kft 2012.

https://belohin.blogspot.hu/2012/12/nem-mind-csibor-ami-uszik.html

Ráhangolódás
Tevékenység címe: Ráhangolódás
Típus:    PDF
Leírás:

Hatos Márta: Tiszavirág c. versének elmondása illusztráció segítségével.

 

„Hallottátok-e már azt, hogy virágzik a Tisza?”

„Milyen állat lehet a Tiszavirág?”

„Melyik rovarhoz hasonlíthatnánk?”

„Milyen vízi rovarokat ismerünk?”

„Mit tudunk a szitakötőről?”

 

Énekeljük el közösen az:

„Árkot ugrott a szúnyog” című dalt.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

bemutatás,  megbeszélés, beszélgetőkör

Eszközök:

1.         melléklet

-           Vers

-           képi illusztráció /olajpasztellel készült/

-           „Árkot ugrott a szúnyog” c. dal.

Fejlesztés

kapcsolatteremtés, együttműködés, gondolkodás, beszédkészség, szókincs, kifejezőkészség

Mozgásos játék
Tevékenység címe: Mozgásos játék
Típus:    PDF
Leírás:

„Vizi mozgás”- pókocska mozgásos játék: pókjárás, mocsárjárás, békaugrás

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

bemutatás, buzdítás, verseny

Eszközök:

2.    melléklet, Játékleírás

Eszköz: csengő, kinyomtatott, laminált fotók, kétoldalú ragasztó

Fejlesztés

figyelem, emlékezet, koncentráció, mozgáskoordináció, együttműködés, téri tájékozódás

Csoportalakítás
Tevékenység címe: Csoportalakítás
Típus:    PDF
Leírás:

Csoportalakítás kártyával: különböző vízi rovarok alapján.

„Álljanak egy csoportba, akik azonos kártyát húztak a hálóból”

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés

Eszközök:

3. melléklet: képek

Eszköz: kártyák/ darabszám gyermeklétszám függő/, kisméretű zsák, vagy háló

Fejlesztés

együttműködés, megfigyelés, figyelem, tolerancia, kivárás

 „Bogár vagy rovar?”
Tevékenység címe: „Bogár vagy rovar?”
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Felismeritek a képen látható élőlényeket?

„Vajon melyik csoportba tartozhatnak?”

Húzd őket a megfelelő helyre!

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

interaktív tananyagfeldolgozás

Eszközök:

IKT tábla, projektor, laptop

Fejlesztés

emlékezet, korábbi ismeretek felelevenítése, finommotorika

Ügyes kezek
Tevékenység címe: Ügyes kezek
Típus:    PDF
Leírás:

„Készítsünk az általunk már elkészített „Tiszába” / ez lehet krepp pírból, vagy egy festett, vagy egy korábban más technikával készült folyó/ rovarokat, hajtogatással, ragasztással!(szitakötő, kérészlárva) ”

(Csoportbontás, technika szerint).

Komplexitás jegyében ének, zene:

Által mennék én a Tiszán, és az Árkot ugrott a szúnyog c. gyermekdal.

Ajánlott időkeret:

20 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

4. melléklet: lehetséges technikákkal készített rovarok

Eszközök:

ollók, ragasztók, ősszel gyűjtött termések, röppentyű, fa csipesz, zseníliadrót szál, mozgó szemek kisebb-nagyobb méretben, különböző színű tempera, színes lapok, kartonok, filctoll, színes fólia lap, előre megfestett folyó papírból vagy textilből

Fejlesztés

kézügyesség, finommotorika, kreativitás

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Leülünk a „Tisza partjára” „Hogy éreztétek magatokat?”

„Melyik feladat tetszett a legjobban? Miért?”

„Szeretnétek-e megnézni a Tiszát élőben is?” Tervezzük meg az útvonalat, készítsünk térképet, hogyan juthatunk el, rajzoljuk le az útvonalat!

Gyalog? Busszal?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés, önreflexió

Fejlesztés

véleményalkotás, önismeret, önértékelés

Időkitöltő: ”Pókháló szövése”
Tevékenység címe: Időkitöltő: ”Pókháló szövése”
Típus:    PDF
Leírás:

egy nagy közös pókháló készítése fonalból.

Módszerek:

bemutatás, magyarázat, gyakorlás

Eszközök:

5. melléklet: Játékleírás

Eszköz: Fonalgombolyag

Fejlesztés

társas kapcsolatok, megfigyelő képesség, figyelem

NoPIC
Tevékenység címe: Katicák és méhecskék
Szerző: Kropf Hajnalka
Típus:    Beágyazás
Kattints a méhecskékre!
Leírás: