Foglalkozás címe: Zipirob nyomoz

Foglalkozás lejátszása
Zipirob nyomoz
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: A foglalkozás célja, hogy a tanulók megismerjék, hogy milyen különböző adattípusokat használ egy számítógép az adatok tárolására. Ismerjék meg a karakterláncok, számok és logikai kifejezések jelentőségét.
Cél:

A foglalkozás célja, hogy a tanulók megismerjék, hogy milyen különböző adattípusokat használ egy számítógép az adatok tárolására. Ismerjék meg a karakterláncok, számok és logikai kifejezések jelentőségét.

Téma:

  • karakterláncok
  • számok
  • logikai kifejezések (igaz, hamis)

Előzetes tapasztalat:

Korábban megszerzett ismeret nem szükséges.

Időtartam:

90 perc

Tevékenységlista

Zipirob NYOMOZ - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Zipirob NYOMOZ - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél:

A foglalkozás célja, hogy a tanulók megismerjék, hogy milyen különböző adattípusokat használ egy számítógép az adatok tárolására. Ismerjék meg a karakterláncok, számok és logikai kifejezések jelentőségét.

Téma:

  • karakterláncok
  • számok
  • logikai kifejezések (igaz, hamis)

Előzetes tapasztalat:

Korábban megszerzett ismeret nem szükséges.

Kompetenciák:

problémamegoldás, csoportvezető képesség, gondolkodás, kreativitás, áttekintőképesség, logikus gondolkodás, megfigyelőképesség, szervezőképesség, együttműködés, csoportos munka, egymás elfogadása, áttekintőképesség, összefüggés-felismerő képesség

Módszertani ajánlás:

Azoknak a tanulóknak, akik érdeklődnek a programozás és robotika iránt. A képzelet és alkotás segítségével közelebb kerülhetnek a robot-technológiához.

Támogató rendszer

Lunda Liukas: Kalandozások Kódföldén (HVG Kiadó Zrt, 2016)

http://jatek.gyujtemeny.net/jatekszabaly/259.php

 

Ráhangolódás
Tevékenység címe: Ráhangolódás
Típus:    PDF
Leírás:

Zipirob nyomoz mese meghallgatása.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

bemutatás
beszélgetőkör 

Eszközök:

1. sz. melléklet
Zipirob nyomoz mese

Fejlesztés:

kapcsolatteremtés
együttműködés
szókincsfejlesztés
gondolkodás

 

Csoportkialakítás
Tevékenység címe: Csoportkialakítás
Típus:    PDF
Leírás:

Megkérjük a diákokat, hogy húzzanak egy kártyát. A sötét ábra tulajdonosai lesznek az irányítók, kérjük meg őket, hogy mutassák fel a kártyáikat.

Ismertessük, hogy azok a tanulók tartoznak egy csoportba, akiknél olyan ábra van, amely a sötét ábrához képest egy pálcika elmozdításával kirakható.

A tanulócsoportból 4 fős kiscsoportokat alakítunk ki.

A vízszintes sorokban lévő kártyák alkotnak egy csoportot, mert azok a sötéttel jelölt ábrából egy „pálcika” áthelyezésével kirakhatók

(Ügyeljünk arra, hogy a kevesebb ábrából álló kártyákat lehetőleg a tanulási nehézséggel küzdő tanulók kapják, a sötéttel jelölt ábrákat pedig lehetőleg a jó vezetési képességűek).

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

megfigyelés

Eszközök:

2. sz. melléklet
csoportalakító kártya

Fejlesztés:

koncentráció
figyelem összpontosítás 

 

Új anyag feldolgozása!
Tevékenység címe: Új anyag feldolgozása!
Típus:    PDF
Leírás:

A világ telis-tele van érdekes dolgokkal! Zipirob különböző papír fecniket talált a Mamája asztala alatt, melyeken adatfoszlányok voltak: a robot címét, azt hogy hány lépés távolságra van a Hópárduc, meg egy állítás, amelyről Zipirob azonnal tudta, hogy hamis. Most vizsgáljunk meg néhány érdekes számot és szót!

A programozás során ezeket az adatokat változókban tároljuk. Számos különböző dolgot tárolhatunk változókban (pl.: karakterláncokat, logikai kifejezéseket, számokat)

Mama billentyűzete (karakterláncok)

A Zipirob Mamának egy varázsbillentyűzete van. Ennek a billentyűzetnek van egy titka! Zipirob 5 barátjának neve van elrejtve. Mindegyik Barát neve más-más billentyűn található.

Egy borítékban a csoportok kapnak egy billentyűzetet és meg kell keresni Zipirob öt barátja nevét.

(megoldás: Róka, Párduc, Pingvin, Robot, Medve)

(A karakterláncok lehetnek betűk, számok, szóközök, és más karakterek a számítógép billentyűzetéről. A karakterláncokat idézőjelek közé kell tenni pl. „Zipirob”)

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

megfigyelés 
gondolkodás emlékezet

Eszközök:

3. sz. melléklet
varázsbillentyűzet
színes ceruza
papír

Fejlesztés:

logikus gondolkodás
figyelem
koncentráció 

 

Csináld magad!
Tevékenység címe: Csináld magad!
Típus:    Szöveg
Leírás:

Tervezzetek ti is varázsbillentyűzetet!

(pl. növények, állatok, mese cím, tárgyak, stb.)

Ajánlott időkeret:

20 perc

Módszerek:

ismeret felhasználás 

Eszközök:

színes ceruza
papír

Fejlesztés:

kreativitás
egészben való gondolkodás

 

Igazmondó
Tevékenység címe: Igazmondó
Típus:    PDF
Leírás:

Logikai kifejezések

Ha tudjuk valamiről, hogy igaz-e vagy hamis, azzal is előbbre jutunk!

Segítsetek Zipirobnak, hogy melyik állítás igaz és melyik hamis. Borítékban kaptok állításokat!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

megfigyelőképesség
gondolkodás

Eszközök:

4. sz. melléklet
igazmondó
boríték
állítások

Fejlesztés:

logikus gondolkodás

 

Két igaz, egy hamis!
Tevékenység címe: Két igaz, egy hamis!
Típus:    Szöveg
Leírás:

Olyan csoportokban érdemes játszani, ahol többé-kevésbé ismerik egymást a játékosok. Mindenki kap 1 lapot (egyformát). A lapra mindenki összesen három állítást ír magáról: két igazat, egy hamisat (a sorrend mindegy), olyat, amit érdemes tudni róla, és érdekes, nem elsőre kitalálható.

Amikor mindenki kész a 3 állításával, összehajtogatva bedobjátok a lapokat egy kalapba, és valaki húz egyet, felolvassa, ami rajta áll. Innentől kezdve a feladat kettős: ki kell találni, ki írta a 3 állítást, és melyik a hamis.

(Ha meg akarjátok tudni, hogy valami igaz-e vagy hamis, figyeljetek nagyon az „és”, a „vagy” és a „nem”szócskákra!)

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

megfigyelés
ellenőrzés

Fejlesztés:

logikus gondolkodás
rendszerzés
kreativitás
pontosság

 

Zipirob zsúrja
Tevékenység címe: Zipirob zsúrja
Típus:    PDF
Leírás:

Zipirob nagyon szeret zsúrt szervezni, de szüksége lenne egy kis segítségre. Ellenőrizzétek le, hogy minden készen áll-e a vendégek fogadására!

A borítékban található egy kép, mely Zipirob zsúrjára van megterítve! A kérdésekre adjatok választ!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

megfigyelés
információgyűjtés

Eszközök:

5. sz. melléklet 
feladatok
kérdések

Fejlesztés:

kreativitás
koncentráció
rendszerezés

 

1 2 3 4 …Bumm
Tevékenység címe: 1 2 3 4 …Bumm
Típus:    Szöveg
Leírás:

A játékosok körben ülnek, és a játékvezető közli velük, melyik szám lesz az, amelyik helyett, illetve annak többszöröse helyett Bumm!-ot kell mondaniuk.

Pl: a 4-es a bumm. Ezután rámutat az egyik játékosra, aki elkezdi a számolást: egy, a soron következő játékos folytatja: kettő, három, és Bumm!, majd öt és így tovább! Amikor a számolás egy néggyel osztható számhoz ér, szintén Bumm!-ot kell bemondani, pl: 8-nál, 12-nél, 16-nál, 20-nál stb.

A játékot gyorsan kell játszani, így nagyobb szórakozást nyújt. Ha egy játékos eltéveszti a számolást vagy elfelejt Bumm!-ot mondani, zálogot ad vagy kiesik a játékból. A játék győztese az a játékos, aki utoljára marad játékban.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

megfigyelés
gyakorlás

Fejlesztés:

koncentráció
emlékezet rendszerző képesség

 

Értékelés, reflexió
Tevékenység címe: Értékelés, reflexió
Típus:    Szöveg
Leírás:

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgető kör
közös megbeszélés

Fejlesztés:

reflexió
értékelés
önbizalom fejlesztése

 

Időkitöltő: Tanulj meg kódolni!
Tevékenység címe: Időkitöltő: Tanulj meg kódolni!
Típus:    Szöveg
Leírás:

Scratch jr app alkalmazás

Ajánlott időkeret:

-

Módszerek:

egyéni vagy csoportos munkaforma

Eszközök:

tabletek/okostelefonok
scratch jr. feladatgyűjtemény

Fejlesztés:

logikus gondolkodás
kreativitás
rendszerző képesség