Foglalkozás címe: Hulladékból várat

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 8-10 év

Foglalkozás lejátszása
Hulladékból várat
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: A foglalkozás célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek a csomagolóanyagokkal, azok felhasználásával, illetve, hogy milyen lehetőségek rejlenek ezen anyagok építészetben való felhasználásában, valamint megtanulják, hogy különböző emberi tevékenységek során hogyan csökkenthető a hulladék mennyisége. Az érdekes alkotómunka és az IKT feladatok célja, hogy hozzájárulnak a résztvevők környezettudatos gondolkodásának alakításához.

Tevékenységlista

Hulladékból várat? - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Hulladékból várat? - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél: A foglalkozás célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek a csomagolóanyagokkal, azok felhasználásával, illetve, hogy milyen lehetőségek rejlenek ezen anyagok építészetben való felhasználásában, valamint megtanulják, hogy különböző emberi tevékenységek során hogyan csökkenthető a hulladék mennyisége. Az érdekes alkotómunka és az IKT feladatok célja, hogy hozzájárulnak a résztvevők környezettudatos gondolkodásának alakításához.

Téma:

Csomagolóanyagok, papírhulladék, műanyag hulladék, csomagolás, nejlon szatyor, építési anyagok, újrahasznosítás és újrahasználat, kartondobozból babaház készítése.

 

Előzetes tapasztalat:

Újrahasznosítási ismeretek, hulladékok, csomagoló anyagok, napi bevásárláskor szerzett tapasztalatok, otthoni hulladékkezelési ismeretek, gyakorlatok. Építészet modul és Nullahulladék foglalkozás tapasztalatai.

Kompetenciák:

Személyiségfejlesztés, szociális kompetencia, kommunikációs készség fejlesztése, kreativitás fejlesztése, szókincsfejlesztés, kognitív kompetencia, IKT eszközhasználat.

Módszertani ajánlás:

Napjainkban egyre jobban előtérbe kerülnek a különböző színű, figyelemfelhívó csomagolóanyagok. A legkisebb méretű termékek is a szükségesnél sokkal több csomagolóanyagban kerülnek forgalomba. Hangsúlyozzuk, hogy mindezek feleslegesek, és csak az eladást célozzák. A foglalkozás ezért szorosan kapcsolódik a Nullahulladék foglalkozáshoz.

A babaház készítés miatt a foglalkozás kötődik az Építészet modulhoz is, célszerű annak foglalkozásai után megtartani. Az egyre gyakrabban előkerülő hulladéktermelés, szelektálás, újrahasznosítás témakörét az építészet szempontjából közelíti meg. Gyakorlati példákat hoz arra, hogy az egyes külön gyűjtött hulladéktípusok miként válhatnak életünk más-más területeinek fontos részévé. Legyen szó akár hangszigetelő, hőszigetelő vagy építő elemről.

Támogató rendszer

Mit kezdjünk a csomagolási hulladékkal

http://szelektalok.hu/

Csökkentsük együtt a csomagolási hulladékok mennyiségét! http://www.okopack.hu/hu/csokkentsuk-egyutt-a-csomagolasi-hulladekok-mennyiseget

O3 - Csomagolóanyag újrahasznosítás

https://www.youtube.com/watch?v=tK52dWKyv9U

Ráhangolódás
Tevékenység címe: Ráhangolódás
Típus:    PDF
Leírás:

Közös megbeszélés:

- Mik azok a csomagolóanyagok?

- Miben szokták az emberek hazavinni a boltban vásárolt termékeket?

- Mi lesz a további sorsa ezeknek a csomagoló anyagoknak?

- Mit jelent az, hogy valamit újrahasznosítunk?

- Mit jelent a csomagoló anyagok esetében az újrahasznosítás?

- Mit lehet újrahasznosítani?

- Mire használhatóak fel ezek az anyagok a lakásban?

 -  Mire használhatóak fel ezek az anyagok a házépítésnél? 

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

közös megbeszélés, beszélgetőkör

Eszközök:

1. melléklet: Ráhangolódás

Fejlesztés:

együttműködés, kreativitás, logikus gondolkodás, beszédkészség
szókincsfejlesztés, szövegalkotás

Hangszigetelés kísérlet
Tevékenység címe: Hangszigetelés kísérlet
Típus:    PDF
Leírás:

Két papírguriga (pl. kéztörlő guriga) közé helyezett papír esetében végezzenek egyszerű kísérletet úgy, hogy a guriga egyik végét a fülükhöz teszik, a másik végébe pedig társuk mond szavakat.

Ismételjék meg a kísérletet, több papír közé tételével, kartonpapírral, celofánnal, műanyaggal, esetleg hungarocellel.

Az anyagok változtatása mellett a hangszint változtatását is kipróbálhatják (pl.: suttogás mennyire hallatszik, hangos beszéd)

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

csoportmunka, megfigyelés, kísérletezés

Eszközök:

2. melléklet: Kísérletleírás

papírgurigák

papír, újságpapír, karton, műanyag, hungarocell, fém

Fejlesztés:

finommotorika, érzékelés, logikus gondolkodás

Hőszigetelés kísérlet
Tevékenység címe: Hőszigetelés kísérlet
Típus:    PDF
Leírás:

A kísérlet során a tanulók megvizsgálhatják, hogy az egyes anyagok mennyire engedik át a meleget, illetve milyen gyorsan melegednek át.

Melegítő eszköztől (hősugárzó vagy hajszárító) kb. 15 cm-re tartsanak egy papírlapot és kezükkel érzékeljék a túloldal felmelegedését. A papíron kívül más anyagok hőszigetelését is megvizsgálhatják (pl. karton, műanyag stb.)

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

csoportmunka, megfigyelés, kísérletezés

Eszközök:

3. melléklet: Kísérletleírás
melegítőeszköz (pl.: hajszárító, hősugárzó, fűtőtest)
papírgurigák
papír, újságpapír, karton, műanyag, hungarocell, fém

Fejlesztés:

finommotorika, érzékelés, logikus gondolkodás

Csoportalakítás
Tevékenység címe: Csoportalakítás
Típus:    PDF
Leírás:

A gyerekek egy szatyorból vagy kalapból különböző anyagból készült tárgyakat húznak. Az azonos anyagot húzó gyerekek egy csoportba kerüljenek. A kialakult csoporttok az elkövetkező 3 foglalkozás során együtt fognak dolgozni.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

strukturált csoportalkotás

Eszközök:

4. melléklet: Csoportalakítás
papír, műanyag, fém, fa, hungarocell stb. anyagok

Fejlesztés:

együttműködés, érzékelés

Építsünk házat! – Építészet újrahasznosított hulladékból
Tevékenység címe: Építsünk házat! – Építészet újrahasznosított hulladékból
Típus:    PDF
Leírás:

A csoportalakítás után létrehozott csoportok készítsenek babaházat a rendelkezésükre álló különböző csomagoló hulladékokból.

Ajánlott időkeret:

25 perc

Módszerek:

megbeszélés, beszélgetés, frontális, kísérletezés, kézműveskedés

Eszközök:

5. melléklet: Kézműves tevékenység
papír, karton, újság, fólia, 
irattartó, vécéguriga, PET
palack, hungarocell
ragasztó, olló, cellux

Fejlesztés:

együttműködés, olvasott szövegértés, logikai gondolkodás,
szókincsfejlesztés, szövegalkotás, fenntartható szemlélet

Értékelés, reflexió
Tevékenység címe: Értékelés, reflexió
Típus:    Szöveg
Leírás:

Mi tetszik a legjobban a másik házában?

Fotózzuk le! Küldjük el a szülőknek a képeket!

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetőkör, közös megbeszélés

Fejlesztés:

önreflexió, értékelés, önbizalom fejlesztése

Időkitöltő: Szelektív hulladékgyűjtés – IKT feladat
Tevékenység címe: Időkitöltő: Szelektív hulladékgyűjtés – IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Válogasd szét a szemetet! Mi maradt és miért? Hova tennéd?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

interaktív tananyag feldolgozása
megbeszélés

Eszközök:

interaktív tábla, számítógép

Fejlesztés:

halmazba rendezés, logikai gondolkodás
emlékezet fejlesztése, finommotorika

Időkitöltő: Hogyan vegyünk rá valakit a csomagoló anyag újrahasznosítására?
Tevékenység címe: Időkitöltő: Hogyan vegyünk rá valakit a csomagoló anyag újrahasznosítására?
Típus:    Szöveg
Leírás:

Szedjék össze az egyes csoportok, hogy mit tehetnek a diákok, családok azért, hogy kevesebb hulladék termelődjön.

Hogyan lehet csökkenteni a csomagolási hulladékok mennyiségét?

A csoportvezetők röviden olvassák fel a csoport által összegyűjtött ötleteket!

Módszerek:

csoportmunka

Fejlesztés:

logikai gondolkodás, fenntartható szemlélet