Foglalkozás címe: Város vagy falu?

Foglalkozás lejátszása
Város vagy falu?
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: Falu és város építészeti jellemzőinek összehasonlítása, tudatosítása.
Cél:

Falu és város építészeti jellemzőinek összehasonlítása, tudatosítása. 

Téma:

  • Versrészlet faluról, városról
  • Településtípusok jellemzői
  • Geometriai testek és épületformák
  • Épületmakettek készítése geometriai testekből
  • Utcarészlet összeállítása

Előzetes tapasztalat:

Településtípusokról szerzett tapasztalatok, térgeometriai elemek ismerete, papírhajtogatás, ragasztás.

Időtartam:

90 perc

Tevékenységlista

Város vagy falu - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Város vagy falu - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél: Falu és város építészeti jellemzőinek összehasonlítása, tudatosítása.

Téma:

  • Versrészlet faluról, városról
  • Településtípusok jellemzői
  • Geometriai testek és épületformák
  • Épületmakettek készítése geometriai testekből
  • Utcarészlet összeállítása

Előzetes tapasztalat:

Településtípusokról szerzett tapasztalatok, térgeometriai elemek ismerete, papírhajtogatás, ragasztás.

Kompetenciák:

Információkezelés és rendezés, összefüggések felismerő képessége, problémamegoldás, kreativitás, emlékezet fejlesztése, téri tájékozódás fejlesztése, együttműködés, empátia, kommunikációs készségek, véleményalkotás, kapcsolat- és csoportkezelő képesség, kooperáció párban és kiscsoportban, önkifejező képesség, önfejlesztő képesség.

Módszertani ajánlás:

A foglalkozás segít abban, hogy a különböző egyszerű geometriai testek megtanulása (téglatest, henger, kúp, stb.) a gyakorlati életbe ültetéssel kézzelfogható értelmet nyerjen. A városi és falusi utcarészletek elkészítésével a gyerekek megtanulják a különböző formákat elhelyezni a térben, javul a térlátásuk és a méretarányossággal kapcsolatos gyakorlati kompetenciáik is fejlődnek.

Ráhangolódás: versrészletek
Tevékenység címe: Ráhangolódás: versrészletek
Típus:    PDF
Leírás:

Mi volt a különbség a két részlet témája között?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

felolvasás, megbeszélés

Eszközök:

1. melléklet (versek)

Fejlesztés:

felolvasás, megbeszélés

Falu képek, város képek
Tevékenység címe: Falu képek, város képek
Típus:    PowerPoint
Leírás:

Mit látunk a képen (falura vagy városra jellemző)? (ppt.) Miből gondolod?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

frontális osztálymunka, megbeszélés

Eszközök:

2. melléklet (ppt.: falu, város képek, épület képek)

Fejlesztés:

kifejező készség, térlátás, asszociációs készség

Csoportalkotás
Tevékenység címe: Csoportalkotás
Típus:    PDF
Leírás:

Szókártyákat húznak a tanulók, amelyeken fogalmak vannak.

Amelyik településtípusra vonatkozik, ahhoz a csoporthoz csatlakozik a tanuló.

Ettől kezdve az egyik csoport a falu a másik csoport a város nevet kapja.

Ajánlott időkeret:

3 perc

Módszerek:

kooperatív tanulás, rendszerező képesség

Eszközök:

3. melléklet (fogalomkártyák)

Fejlesztés:

asszociációs készség, együttműködés, gondolkodás

Hasonlítsd össze!
Tevékenység címe: Hasonlítsd össze!
Típus:    ZIP
Leírás:

Mindkét csoport kap néhány városképet és néhány faluképet. A képeken látható jellemzőket egy segédtábla segítségével összehasonlítják.

Egyik csoport tagjai a falu, a másik csoport tagjai a város jellemzőit mondják.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

csoportos feladatmegoldás 

Eszközök:

4. melléklet (Falu és város képek)

5. melléklet segédtábla

Fejlesztés:

rendszerező képesség, logikus gondolkodás
együttműködés, beszédkészség, fogalmazás élőszóban

Szerepjáték
Tevékenység címe: Szerepjáték
Típus:    Szöveg
Leírás:

Mindkét csoport a saját településtípusához találjon ki két olyan tevékenységet, amely a kettő közül csak arra jellemző és játsszák el.

Ki kell találni a másik csoport tagjainak a tevékenységet. A csoport minden tagja vegyen részt a szerepjátékban.

Ajánlott időkeret:

8 perc

Módszerek:

csoportos feladatmegoldás, csoportos előadás

Fejlesztés:

kreativitás, kifejező készség, együttműködés

Milyen testekből állnak a képeken látható épületek
Tevékenység címe: Milyen testekből állnak a képeken látható épületek
Típus:    PowerPoint
Leírás:

Képek megfigyelése. A jellemző épületformákat geometriai testekkel azonosítják a tanulók és a megfelelő településhez írják. Végén megbeszélés.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

csoportos feladatmegoldás megbeszélés

Eszközök:

6. melléklet (ppt., egyszerű geometriai testek rajza, megnevezése segédlet, papír ceruza)

Fejlesztés:

figyelem, tapasztalatszerzés, gondolkodás, térlátás

Geometriai testek készítése
Tevékenység címe: Geometriai testek készítése
Típus:    ZIP
Leírás:

Hálórajz kivágása papírból és testek összeragasztása. Célszerű a feladatot kiegészíteni csomagolási hulladékokkal (üdítős doboz, tisztítószeres flakon stb.)

Ajánlott időkeret:

20 perc

Módszerek:

papír makettezés

Eszközök:

7.1-7.11 melléklet (hálórajzok, ragasztó, olló)

Fejlesztés:

kézügyesség, térlátás

Épületek készítése a testekből
Tevékenység címe: Épületek készítése a testekből
Típus:    Szöveg
Leírás:

A csoportok a saját településtípusuknak megfelelő épületeket állítanak össze a korábban összeírt geometriai testekből.

Épületekre ajtók, ablakok egyéb díszítések rajzolása filctollal, vagy ragasztás papírból.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

papír makettezés

Eszközök:

elkészült testek, ragasztó, filctoll

Fejlesztés:

tapasztalatok felhasználása logikus gondolkodás, kézügyesség

Utcakép összeállítása
Tevékenység címe: Utcakép összeállítása
Típus:    Szöveg
Leírás:

Az épületekből utcarészlet összeállítása.

A végén fotózás!

Ajánlott időkeret:

20 perc

Módszerek:

csoport produktum készítése

Eszközök:

kartonpapír, elkészült épületmakettek, ragasztó, filctoll

Fejlesztés:

logikus gondolkodás, térlátás, tapasztalatok felhasználása, kézügyesség, együttműködés

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Fogalmazd meg, városban vagy faluban szeretnél élni! Miért?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés

Fejlesztés:

emlékezés, önértékelés,
véleményalkotás