Foglalkozás címe: Mi leszek, ha nagy leszek?

Foglalkozás lejátszása
Mi leszek, ha nagy leszek?
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: A tanulók megismertetése a főbb építőipari szakmákkal, a szakmák által használt eszközökkel. A tanulók a foglalkozás során képet kapjanak a különböző szakmák tevékenységeiről. Elsősorban egymástól tanuljanak.
Cél:

A tanulók megismertetése a főbb építőipari szakmákkal, a szakmák által használt eszközökkel. A tanulók a foglalkozás során képet kapjanak a különböző szakmák tevékenységeiről. Elsősorban egymástól tanuljanak.

Téma:

  • Vers meghallgatása
  • Beszélgetés építőiparról, építőipari szakmákról
  • Amerikából jöttem játék
  • Szóforgó építőipari eszközökkel, anyagokkal
  • Mester vagyok. Mivel foglalkozom?” (Ismeretek bővítése szakmákkal kapcsolatban)
  • IKT feladat: Ki mivel foglalkozik - párosítás
  • Mivel dolgozzak? (eszközök rendszerezése, megismerése)
  • Igaz-hamis (állítások összeállítása, megoldása)
  • Melyiket választanám?

Előzetes tapasztalat:

Nem szükséges.

Időtartam:

90 perc

Tevékenységlista

Mi leszek ha nagy leszek -Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Mi leszek ha nagy leszek -Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél:

A tanulók megismertetése a főbb építőipari szakmákkal, a szakmák által használt eszközökkel. A tanulók a foglalkozás során képet kapjanak a különböző szakmák tevékenységeiről. Elsősorban egymástól tanuljanak.

Téma:

  • Vers meghallgatása
  • Beszélgetés építőiparról, építőipari szakmákról
  • Amerikából jöttem játék
  • Szóforgó építőipari eszközökkel, anyagokkal
  • Mester vagyok. Mivel foglalkozom?” (Ismeretek bővítése szakmákkal kapcsolatban)
  • IKT feladat: Ki mivel foglalkozik - párosítás
  • Mivel dolgozzak? (eszközök rendszerezése, megismerése)
  • Igaz-hamis (állítások összeállítása, megoldása)
  • Melyiket választanám?

Előzetes tapasztalat:

Nem szükséges.

Kompetenciák:

Információkezelés és rendezés, összefüggések felismerő képessége, problémamegoldás, kreativitás, emlékezet fejlesztése, téri tájékozódás fejlesztése, együttműködés, empátia, kommunikációs készségek, véleményalkotás, kapcsolat- és csoportkezelő képesség, kooperáció párban és kiscsoportban, önkifejező képesség, önfejlesztő képesség.

Módszertani ajánlás:

A foglalkozás kifejezetten az építészet, mérnöki munka és a kapcsolódó foglalkozások felé orientálja a gyerekeket. A módszertani megoldásokban nagyon lényeges, hogy minden kisgyerek megtalálja a neki tetsző foglalkozásokat, tudjon ezekkel azonosulni, meg tudja nevezni a foglalkozásokat és alapvető ismereteket szerezzen arról, hogy az adott foglalkozáshoz kapcsolódóan milyen munkaköröket lehet ellátni.

Ráhangolódás
Tevékenység címe: Ráhangolódás
Típus:    PDF
Leírás:

Vers: Gulyás Pál: Az ablakos

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

előadás, megbeszélés

Eszközök:

1. melléklet

Fejlesztés:

információkezelés

Építőipari szakmák
Tevékenység címe: Építőipari szakmák
Típus:    Szöveg
Leírás:

Beszélgetés arról, mi az építőipar és ki milyen szakmát ismer. (A szóba kerülő szakmákat összegyűjteni.)

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés

Eszközök:

iskolatábla, kréta 

Fejlesztés:

figyelem, emlékezet, beszédkészség

Csoportalkotás véletlenszerű
Tevékenység címe: Csoportalkotás véletlenszerű
Típus:    PDF
Leírás:

Eszközkártyák húzása. (Vágásra alkalmas, egyéb eszköz.)

Ajánlott időkeret:

3 perc

Módszerek:

véletlenszerű csoportalkotás 

Eszközök:

2. melléklet

Fejlesztés:

együttműködés, fegyelem

Amerikából jöttem
Tevékenység címe: Amerikából jöttem
Típus:    Szöveg
Leírás:

Építőipari szakmákkal, többszereplős előadással

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés, előadás, kooperatív tanulás

Fejlesztés:

előadókészség, tapasztalatok alkalmazása, együttműködés

Feleselek
Tevékenység címe: Feleselek
Típus:    Szöveg
Leírás:

Szóforgó mintájára, két csoport tagjai felváltva mondanak építőipari eszközöket, anyagokat.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés, kooperatív tanulás

Fejlesztés:

emlékezet, figyelem

Mester vagyok. Mivel foglalkozom?
Tevékenység címe: Mester vagyok. Mivel foglalkozom?
Típus:    PDF
Leírás:

Információs kártyákon szakma és a hátoldalon rövid leírás. Mindenki húz egy-egy mesterséget.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

kooperatív tanulás

Eszközök:

3. melléklet

Fejlesztés:

szövegértés, kifejezőkészség, memória, figyelem

Ki mivel foglalkozik?  - IKT feladat
Tevékenység címe: Ki mivel foglalkozik? - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Ács, Asztalos, Burkoló, Kőműves, Szobafestő szakmákhoz kapcsolódó meghatározásokat adtunk meg.  Kösd össze a megfelelő szakmával! 

Ajánlott időkeret:

5-7 perc

Módszerek:

csoportos tevékenység
iteraktív tananyagfeldolgozás

Eszközök:

interaktív tábla

Fejlesztés:

logikus gondolkodás, rendszerezőképesség

Mivel dolgozzak?
Tevékenység címe: Mivel dolgozzak?
Típus:    PDF
Leírás:

Információs kártyák, eszközök képeivel, a hátoldalon rövid leírással. Minden csoporttag egy-egy szakma mestere legyen.

Ajánlott időkeret:

10 perc

kooperatív tanulás

Eszközök:

4. melléklet

Fejlesztés:

figyelem, tapasztalatok felhasználása

Igaz-hamis
Tevékenység címe: Igaz-hamis
Típus:    Szöveg
Leírás:

Mindenkinek a saját mesterségével kapcsolatban írni kell két igaz és két hamis állítást.

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés, egyéni és csoportos feladatmegoldás

Eszközök:

papír, ceruza

Fejlesztés:

ismeretek alkalmazása, fogalmazás, kreativitás

Melyiket választanám?
Tevékenység címe: Melyiket választanám?
Típus:    Szöveg
Leírás:

Mindkét csoport válasszon az eddigiek közül 2-2 olyan szakmát, amelyik a legszimpatikusabb (közös döntés). Egy-egy csomagolópapírra írjon föl minden csoporttag olyan pozitívumokat, amelyek a szakmával kapcsolatban eszébe jutnak. A végén összesítik és a két csoport ismerteti a szakmák pozitívumait. (Ablak módszer)

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

kooperatív tanulás

Eszközök:

csomagolópapír, filctollak

Fejlesztés:

érvelés, asszociáció

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Milyen foglalkozást választanál és miért?

Ajánlott időkeret:

5-7 perc

Módszerek:

beszélgetés

Fejlesztés:

önértékelés,
véleményalkotás