Foglalkozás címe: Mi a fény?

Foglalkozás lejátszása
Mi a fény?
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Témakör: Fény
Cím: A fénnyel kapcsolatos meglévő ismeretek kiegészítése. Tapasztalatszerzés kísérletekkel, megfigyelésekkel. Egymástól tanulás.
Cél:

A fénnyel kapcsolatos meglévő ismeretek kiegészítése. Tapasztalatszerzés kísérletekkel, megfigyelésekkel. Egymástól tanulás.

Téma:

A fény fogalma. A fény látása. A szín. Szivárvány. Lencsék. Alapszínek. Délibáb. 

Előzetes tapasztalat:

A fényről korábbi tapasztalatok, ismeretek. 

Időtartam:

90 perc

Tevékenységlista

Mi a fény? - foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Mi a fény? - foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Ajánlott korosztály/létszám: 8-12 év/6-15 fő

Ajánlott időkeret: 2×45 perc

A foglalkozás közvetlen célja: A fénnyel kapcsolatos meglévő ismeretek kiegészítése. Tapasztalatszerzés kísérletekkel, megfigyelésekkel. Egymástól tanulás.

A foglalkozás tartalma: A fény fogalma. A fény látása. A szín. Szivárvány. Lencsék. Alapszínek. Délibáb.

A kompetenciafejlesztés fókuszai:

  • személyiségfejlesztés
  • kommunikációs és együttműködési készség fejlesztése
  • szociális kompetencia (egymásra való figyelés képességének fejlesztése)
  • kognitív kompetencia: megismerő-képesség, rendszerező-képesség, holisztikus szemlélet, kombinatív képesség fejlesztése
  • kreativitás fejlesztése
  • tanulást segítő képességek: figyelem, emlékezet, gondolkodás, lényegkiemelés, szókincsfejlesztés ismeretterjesztő szöveg megismerésével
  • IKT-eszközök hatékony használata

Kapcsolódási pontok: A modul többi elemével, illetve a Világűr és a Levegő modul kapcsolódó foglalkozásblokkjaival. Szövegértés, lényegkiemelés.

  Szükséges előzetes ismeretek: A fényről korábbi tapasztalatok, ismeretek.

  Produktum: Fényképek a szivárványkészítésről, Szókereső-füzet

 

 

Ráhangolódás - Fantáziajáték- Mi lenne a világon fény nélkül....?
Tevékenység címe: Ráhangolódás - Fantáziajáték- Mi lenne a világon fény nélkül....?
Típus:    Szöveg
Leírás:

Képzeljétek el a világot fény nélkül! Mi történne?

Beszéljétek meg a csoportban, hogy ki mit gondol róla!

Majd osszátok meg gondolataitokat a másik csoporttal is!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

szóforgó

Munkaforma:

kis csoportos, kooperatív

Előzetes ismeretek feltárása - Amit már tudok és amire még kíváncsi vagyok
Tevékenység címe: Előzetes ismeretek feltárása - Amit már tudok és amire még kíváncsi vagyok
Típus:    PDF
Leírás:

Gyűjtsétek össze táblázatos formában a két kijelentésre a gondolataitokat! Mindenki válasszon egy színes filctollat, és felváltva írjátok fel a táblázatba, ami eszetekbe jut.

A lapot mindig add tovább a melletted ülő csoporttársadnak! Addig forog a lap körben, míg le nem telik az idő.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

Kerekasztal

Eszköz:

1.melléklet: A3-as lapon táblázat,

különböző színű filctollak, ragacs a kész munkák kihelyezéséhez

Munkaforma:

kis csoportos, kooperatív

Ismeretszerzés információs kártyákkal
Tevékenység címe: Ismeretszerzés információs kártyákkal
Típus:    PDF
Leírás:

Mindenki húzzon 1-2 db információs kártyát (a csoport létszámától függően).

Olvassátok el az ott található információkat. Próbáljátok benne kiemelni a lényeget úgy, hogy utána el tudjátok mondani a társaitoknak a legfontosabb információkat.

Keveredéssel mindenki addig megy, míg mindenkivel nem találkozott, és be nem gyűjtötte az összes információt. Közben röviden jegyzetelhet akár.

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

szövegfeldolgozás, másoknak történő megtanítás (Keveredj és állj párba!)

Eszköz:

2.melléklet: információs kártyák

Munkaforma:

egyéni, kis csoportos

"A" Szivárványkészítés - akik az előző modulnál nem vettek részt azon a foglalkozáson
Tevékenység címe: "A" Szivárványkészítés - akik az előző modulnál nem vettek részt azon a foglalkozáson
Típus:    Szöveg
Leírás:

Egy karton közepén jelölj be egy 1 cm széles és 4 cm hosszú téglalapot! Vágd ki!

Ragasztószalag segítségével függőlegesen rögzítsd a kartont egy pohár oldalához!

A fehér papírlapot helyezd egy napos ablakpárkányra! Úgy helyezd el a poharat a papíron, hogy a napfény átvilágítson a kartonban lévő lyukon a papírra.

Amint a fény átragyog a vízen, vörös, narancssárga, sárga, zöld, kék, indigókék és ibolyakék színekké törik, a papíron pedig egy szivárvány fog ragyogni.

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

kísérlet

Eszköz:

képeslap méretű fehér kartondarab, ragasztószalag,

olló, vonalzó, vízzel teli üvegpohár, ceruza, fehér papír

Munkaforma:

egyéni

"B" Festés -  a szivárvány színeivel (akik már készítettek korábban szivárványt)
Tevékenység címe: "B" Festés - a szivárvány színeivel (akik már készítettek korábban szivárványt)
Típus:    Szöveg
Leírás:

A szivárvány színeinek felhasználásával fessetek temperafestékkel egy képet tetszőleges témában! – Utána kiállítjuk a képeket.

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

alkotó tevékenység

Eszköz:

rajzlap, temperafesték, ecset.

Munkaforma:

egyéni

A fény és annak jelenségei – IKT feladat
Tevékenység címe: A fény és annak jelenségei – IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Rendezd halmazba a mondatokat, a fogalmakat és a képeket!

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

interaktív tananyag-feldolgozás

Eszköz:

számítógép, projektor, IKT tábla

Munkaforma:

egyéni vagy páros

Milyen vagyok?  - IKT feladat
Tevékenység címe: Milyen vagyok? - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Rendezd halmazba a fogalmakat, mondatokat, képeket, majd párosítsd össze őket!

számítógép, projektor, IKT tábla

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

interaktív tananyag-feldolgozás

Eszköz:

számítógép, projektor, IKT tábla

Munkaforma:

egyéni vagy páros

Gyöngysor – IKT feladat
Tevékenység címe: Gyöngysor – IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Válaszd ki a szivárvány színeit, majd rendezd sorba őket!

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

interaktív tananyag-feldolgozás

Eszköz:

számítógép, projektor, IKT tábla

Munkaforma:

egyéni vagy páros

Délibábrajzoló
Tevékenység címe: Délibábrajzoló
Típus:    Szöveg
Leírás:

Először mondjátok el ismét, hogy mi a délibáb.

Utána álljatok párba.

A páros egyik tagja rajzoljon egy egyszerű képet a papírra, a másik pedig próbálja lerajzolni azt úgy, mintha délibáb lenne.

Utána cseréljetek! Kinek sikerült a legjobban?

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

szövegfeldolgozás, rajzolás

Eszköz:

információs kártya, rajzlap, színes ceruzák

Munkaforma:

páros munka

Reflektálás - Értékelés - Gyerekek és foglalkozásvezető visszajelzései
Tevékenység címe: Reflektálás - Értékelés - Gyerekek és foglalkozásvezető visszajelzései
Típus:    Szöveg
Leírás:

Önértékelés: befejezetlen mondatokkal

„Ma legjobban az tetszett, amikor…”

„A legnehezebb feladat az volt…”

Csoportok önértékelése: Hogyan sikerült a közös munkájuk?

Melyik feladat megoldásával voltak elégedettek? Hogy érezték magukat?

Foglalkozásvezető értékeli a csoportok munkáját. Együttműködést, figyelmet, aktivitást, találékonyságot.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

beszélgetőkör

Eszköz:

szőnyeg, párnák vagy székek körben

Munkaforma:

egyéni, csoportos és frontális beszélgetés

Időkitöltő - Szivárvány - IKT feladat
Tevékenység címe: Időkitöltő - Szivárvány - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

1.Rakjátok megfelelő sorrendbe a szivárvány színeit!

2.Húzzátok a megfelelő színre a hozzá tartozó ábrákat!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

logikai gondolkodás, emlékezet fejlesztése, látás fejlesztése

Eszköz:

számítógép, projektor, IKT tábla

Munkaforma:

interaktív tananyag-feldolgozás