Foglalkozás címe: Akikkel az utcán találkozunk

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év
Nehézségi szint: könnyű
Témakör: állatok

Foglalkozás lejátszása
Akikkel az utcán találkozunk
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: Mindennapjaink apró csodái, a rovarok
Cél:

A gyerekek megismerjék a közvetlen környezetükben élő rovarokat és azt, hogy mi a különbség rovarok és bogarak között, képek alapján be tudják azonosítani, meg tudják különböztetni őket.

Téma: A rovarok és bogarak közötti azonosságok és különbözőségek megláttatása változatos tevékenységeken keresztül. A gyermekek megismerik a rovarok felépítését, élőhelyeit, és rendszerezik a meglévő tudásukat.

Előzetes tapasztalat:

  • Képek, könyvek nézegetése, egyéni tapasztalatok, élmények megosztása.
  • Rovarok megfigyelése az utcán, élményszerző séta alkalmával.

Tevékenységlista

Akikkel az utcán találkozunk - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Akikkel az utcán találkozunk - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél:

A gyerekek megismerjék a közvetlen környezetükben élő rovarokat és azt, hogy mi a különbség rovarok és bogarak között, képek alapján be tudják azonosítani, meg tudják különböztetni őket.

Téma:

A rovarok és bogarak közötti azonosságok és különbözőségek megláttatása változatos tevékenységeken keresztül. A gyermekek megismerik a rovarok felépítését, élőhelyeit, és rendszerezik a meglévő tudásukat.

Előzetes tapasztalat:

  • Képek, könyvek nézegetése, egyéni tapasztalatok, élmények megosztása.
  • Rovarok megfigyelése az utcán, élményszerző séta alkalmával.

Kompetenciák fejlesztése:

Kognitív képességek: megfigyelőképesség fejlesztése az összehasonlítás során, a gondolkodás fejlesztése gondolkodtató kérdésekkel, ok-okozati összefüggésekre való odafigyelésekre való figyelemfelkeltéssel, véleménynyilvánítással, a döntések indoklásával

Kommunikációs képességek: Közös beszélgetésbe való bekapcsolódás, egyéni és csoportos elképzelések közzététele, passzív szókincs aktivizálása: több, kevesebb, ugyanannyi, egyenlő.

Szociális képességek: együtt játszás örömének átélése, türelem fejlesztése, egymás- és önellenőrzés tanulása

Verbális kommunikáció: beszédértés, nyelvi kifejezőkészség

Önismerettel összefüggő kompetenciák: önreflexió

Módszertani ajánlás:

A rovarok az állatvilág legnépesebb osztályát alkotják, igen különböző megjelenésűek, testfelépítésükről azonban egységes jellemzés adható.

Ebbe az egyetlen osztályba több faj tartozik, mint az összes többi állatfaj száma. A mindennapi életünk során több rovarral is találkozunk/ pók, csótány, bodobács, légy, katica, hangya, lepke/, és nem tudjuk, hogy rovar vagy bogár.

A téma többoldalú megközelítése segíti, hogy a gyermekeket foglalkoztató, mindennapi életünkben megtalálható állatok kerüljenek előtérbe. A gyermekek cselekvő részesei legyenek a megismerő folyamatnak, minél több tevékenység, munkavégzés jellemezze, élethelyzetekben tanuljanak, valóságos feladatokat kapjanak.

Az egymáshoz kapcsolódó ismeretek integrálódjanak. Fontos, hogy a téma feldolgozása során a rovarok begyűjtése életkorhoz, egyéni érettséghez kötődjön, azért, hogy megláttassuk a gyermekekkel azt, hogy csak megfigyelni szeretnénk őket, ezért nagyon óvatosan végezzük a begyűjtést és utána visszaengedjük őket saját közegükbe.

Útmutató az élménykönyvhöz:

Az általunk készített „élménykönyv” egy olyan fotógyűjtemény, amely a fotókon keresztül segíti az ismerkedést és a téma rendszerezését, és a gyerekekkel együtt megvalósult közös élményeinket „rögzíthetjük, dokumentálhatjuk”. Ez a gyűjtemény bármikor elővehető, bővíthető album, amely a csoport/osztály szocializálódását is segítheti, támogathatja.

Támogató rendszer

Rovarok és bogarak - Spotter's Guide, Kiadó: PANNON-LITERATÚRA KFT.

Christopher O'Toole: Rovarok ​és rokonaik (Az állatvilág enciklopédiája)

Vígh Istvánné-Fraisz Ferencné-Peregi Györgyi: Játék a mozgás? Kiadja: Novum Könyvklub Kft 2014.

Körmöci Katalin: Hová bújt a matematika II.kötet? Kiadja: Sprint Kft

Iván Magdaléna: Hétköznapi csodák. Ötletek az óvodai élet mindennapjaihoz. Kiadja: Novum Könyvklub Kft 2012.

Novum szakkönyvek sorozatból: Honnan hová? Egyénre szabott fejlesztés az óvodában. Kiadja: Novum Könyvklub Kft 2012.

A rovarok testfelépítése:

ttktamop.elte.hu/online-tananyagok/bevezetes_az_allattanba/ch30s02.html

Ráhangolódás
Tevékenység címe: Ráhangolódás
Típus:    PDF
Leírás:

Lepke te kedves c. dal eléneklése, úgy, hogy a kezünkből lepkét formálunk.

„Milyen állatokat láttatok az úton, amikor jöttetek?”

„láttatok-e lepkét szállni a napsütésben?

„láttatok-e katicát megbújva a fűszálak között?”

 melyik állattal találkoztál már, ami az élménykönyvünkben is van?”

„Mesélj Pempének arról, hogy milyen rovarokkal találkozhat az utcán?”

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

bemutatás, megbeszélés, beszélgetőkör

Eszközök:

1. Melléklet, Dalszöveg, Élménykönyvhöz fotók

Fejlesztés

kapcsolatteremtés, együttműködés, gondolkodás, beszédkészség, szókincs, kifejezőkészség

Mozgásos játék
Tevékenység címe: Mozgásos játék
Típus:    PDF
Leírás:

„Csótány csapda”

ki tud több csótányt gyűjteni adott időn belül a helyiségben

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

bemutatás, buzdítás, verseny

Eszközök:

2. Melléklet, Eszköz: kosár, csótányokról 5x5 cm fotó

Játékleírás

Fejlesztés

figyelem, emlékezet, koncentráció, mozgáskoordináció, együttműködés, téri tájékozódás

Csoportalakítás
Tevékenység címe: Csoportalakítás
Típus:    PDF
Leírás:

Két gyűjtőfogalomhoz kapcsolódó csoportalakítás: rovar, bogár

„Állj oda ahhoz a nagy plakáthoz, amelyhez szerinted odatartozik az általad húzott kis kép”

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés

Eszközök:

3. Melléklet, Csoportalakítás, képek

Fejlesztés

együttműködés, megfigyelés, figyelem, szem-kéz koordináció, tartós, szándékos, figyelem fejlesztése, tolerancia

Új anyag feldolgozása
Tevékenység címe: Új anyag feldolgozása
Típus:    Szöveg
Leírás:

Bogarak, rovarok megfigyelése bogárvizsgálón/nagyítón keresztül.

Ezt meg kell, hogy előzze egy gyűjtőmunka, ami lehet közös, illetve egyéni. Mivel élő rovarokat figyelünk, ezért a közvetlen környezetünkből egy csipesz és egy gyűjtő üveg segítségével gyűjthetünk be hangyát, legyet, katicabogarat, csótányt, pókot, és a foglalkozás ideje alatt a bogárvizsgálóba helyezzük és megfigyelésük után a szabadba engedjük.

A látottak megbeszélése (színük, formájuk, életmódjuk, testfelépítésük).

„Figyeljétek meg a bogarakat/rovarokat! Mondjátok el, mit láttok! Hol él, mi hol találkozhatunk velük?”

Figyelem! Az állatokat nem öljük meg!

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

eszközhasználat, bemutatás, magyarázat

Eszközök:

bogárvizsgálók/nagyítók, gyűjtött bogarak, rovarok

Fejlesztés

megfigyelés, szókincsbővítés, figyelem, gondolkodás

Ügyes kezek
Tevékenység címe: Ügyes kezek
Típus:    PDF
Leírás:

„Készítsd el a saját bogaradat”

Homok/gríz kép készítése ragasztással.

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

4. melléklet leírás

Eszköz: Rajzlap, ragasztó, ecset, homok vagy gríz

Fejlesztés

kézügyesség, finommotorika, kreativitás

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

„ Hogyan érezted magad?”

„Mi az, ami a legjobban tetszett a tevékenységek közül?”

„Mit tanultál ma, amit eddig még nem tudtál a rovarokról?”

Pempe, mit tanultál ma?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés, önreflexió

Eszközök:

4. melléklet leírás

Eszköz: Rajzlap, ragasztó, ecset, homok vagy gríz

Fejlesztés

véleményalkotás, önismeret, önértékelés

Időkitöltő: Mozgásos játék
Tevékenység címe: Időkitöltő: Mozgásos játék
Típus:    PDF
Leírás:

„A pók és a legyek”

Módszerek:

bemutatás, magyarázat, gyakorlás

Eszközök:

5. melléklet, Játékleírás

Fejlesztés

mozgáskoordináció, társas kapcsolatok

Időkitöltő: Készítsünk gödör csapdát!
Tevékenység címe: Időkitöltő: Készítsünk gödör csapdát!
Típus:    PDF
Leírás:

Módszerek:

bemutatás, magyarázat

Eszközök:

6. melléklet

Feladatleírás

Margarinos dobozok, föld, kövek, levelek, almadarabkák, salátalevelek, deszkák

Fejlesztés

megfigyelő képesség, figyelem, finommotorika

Időkitöltő: Mesehallgatás
Tevékenység címe: Időkitöltő: Mesehallgatás
Típus:    PDF
Leírás:

La Fontaine: A tücsök és a hangya c. mese meghallgatása, beszélgetés a tanulságokról.

Módszerek:

bemutatás, szemléltetés

Eszközök:

7. melléklet, Illusztráció

Mese

Fejlesztés

megfigyelő képesség, figyelem, türelem