Foglalkozás címe: Kezdő madarász vagyok

Foglalkozás lejátszása
Kezdő madarász vagyok
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: A természettel való tudatos ismerkedés.
Cél:

A természettel való tudatos ismerkedés.

Téma:

A madarak megismerése, madártani megfigyelések.

Előzetes tapasztalat:

Otthoni, óvodai madáretetés.

Tevékenységlista

Kezdő madarász vagyok-Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Kezdő madarász vagyok-Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél: A természettel való tudatos ismerkedés.

Téma: A madarak megismerése, madártani megfigyelések.

Előzetes tapasztalat: Otthoni, óvodai madáretetés.

Kompetenciák:

Önismereti: tolerancia, felelősségvállalás, önállóság

Szociális: környezettudatosság, problémakezelés, információgyűjtés

Társas: empátia, együttműködés, feladatvállalás, önkéntesség

Módszertani ajánlás:

A környezetünkben élő állatok és különösképpen a madarak, óvatos, de mégis kíváncsi jelenlétükkel megszínesíthetik életünket. Szinte mindenütt előfordulnak, és ennek a sokféleségnek a megismerése sokunk életre szóló szenvedélye lesz. ”Hobbival élni – a világ egyik nagy adománya. Ezek az emberek kevésbé unatkoznak, és könnyebben oldják meg mindennapi problémáikat. Egy madarász szinte bárhol és bármikor találkozhat érdeklődése tárgyával. Akár otthonában, az ablakból kipillantva, akár útban a bolt felé, vagy keresztülvágva egy parkon, egy erdei séta során, vagy akár autóvezetés közben összeakadhat egy olyan madárfajjal, amelyet addig még nem látott, vagy nem ismert fel.”[1] A figyelmes szemlélődés képessége és a részletek tudatos érzékelése kisgyermekkorban kialakítható, fejleszthető.

Támogató rendszer:

  1. Hermann Ottó: Madarak haszna és kára
    http://mek.oszk.hu/00500/00550/html/
  2. Volker Dierschke: Milyen madár ez? - 170 madár egyszerű meghatározása. Sziget Könyvkiadó, 2013
  3. Claude Delafosse, René Mettler: A madár – Kis felfedező zsebkönyvek 25. Móra Könyvkiadó, 2012.
  4. http://www.mme.hu/
 

Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: http://www.mme.hu/kezdo_madarasz

 

Ráhangolódás – Madarak
Tevékenység címe: Ráhangolódás – Madarak
Típus:    Szöveg
Leírás:

Ajánlott időkeret:

5 perc

Tevékenység tartalma:

Ma reggel rigófüttyre ébredtem. Mondjátok el ti is, milyen madarakkal találkoztatok ma?

Három kiscsoportot alakítunk: cinke, veréb, harkály (amivel mostanában találkoztak).

Módszerek:

beszélgetőkör

Fejlesztés:

megfigyelés

emlékezet

Új anyag feldolgozása - madarak jellemzői
Tevékenység címe: Új anyag feldolgozása - madarak jellemzői
Típus:    PowerPoint
Leírás:

Ajánlott időkeret:

10 perc

Tevékenység tartalma:

Sokszor találkozunk madarakkal, mit figyeltünk meg róluk?

Gyűjtsétek össze a közös jellemzőket a képek alapján kiscsoportban! Készítsetek rajzokat a jellemzőkről!

Mi jellemzi a madarakat? Nézzétek meg a képeket!

(Testüket toll fedi, két lábuk van, szárnyuk segítségével repülnek, kicsinyeiket tojásból költik ki.)

Módszerek:

megfigyelés

tapasztalatszerzés

Eszközök:

1. melléklet: Madárképek vetítése

Fejlesztés:

emlékezet

figyelem

megfigyelőképesség

hasonlóság - különbözőség

Ismered-e ezeket a madarakat?
Tevékenység címe: Ismered-e ezeket a madarakat?
Típus:    PowerPoint
Leírás:

Ajánlott időkeret:

10 perc

Tevékenység tartalma:

Hallgassuk meg a hangjukat is! Gyertek ki a táblához.

3 madarat válasszatok ki, s utánozzátok a hangját!

Módszerek:

kiscsoportos munka

Eszközök:

2. melléklet: Madárképek vetítése hangokkal

IKT tábla, vagy számítógép hangszóróval

Fejlesztés:

megfigyelés

fogalombővítés

auditív észlelés

Kezdő madarász vagyok - IKT feladat
Tevékenység címe: Kezdő madarász vagyok - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Ajánlott időkeret:

10 perc

Tevékenység tartalma:

Ismerd fel a madarakat! Ha megmozdítod őket, a hangjukat is hallhatod!

A következő feladatban keresd meg a madarak párjait!

Módszerek:

interaktív tananyag-feldolgozás

Eszközök:

IKT tábla

számítógép, projektor

Fejlesztés:

memória

figyelem

Kézműves foglalkozás – memória kártya készítése 3 kiscsoportban
Tevékenység címe: Kézműves foglalkozás – memória kártya készítése 3 kiscsoportban
Típus:    Szöveg
Leírás:

Ajánlott időkeret:

10 perc

Tevékenység tartalma:

Memória kártya - készítés: mindenki két darab ugyanolyan kártyát készít madaras témában.

  • színes madár (sárga, kék, zöld, fekete…)
  • madártojás
  • madárfészek
  • madárfej

madártoll…

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

egyforma méretű üres kartonlapocskák

színes ceruzák

filctollak

zsírkréták

Fejlesztés:

fantázia

kézügyesség

kreativitás

Memóriajáték
Tevékenység címe: Memóriajáték
Típus:    Szöveg
Leírás:

Ajánlott időkeret:

10 perc

Tevékenység tartalma:

Az elkészült memóriakártyákkal játsszunk memóriajátékot!

Módszerek:

csoport

Eszközök:

elkészült memóriakártyák

Fejlesztés:

figyelem

emlékezet

Értékelés kiscsoportokban
Tevékenység címe: Értékelés kiscsoportokban
Típus:    Szöveg
Leírás:

Ajánlott időkeret:

5 perc

Tevékenység tartalma:

Azt tanultam ma a madarakról, hogy…

A végén az összes madárhangot utánozzák!

Módszerek:

beszélgetés

Fejlesztés:

önismeret

önkritika

kritika

véleményalkotás