Foglalkozás címe: Fényképezzünk!

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év
Nehézségi szint: könnyű
Témakör: fényképezés, jelek

Foglalkozás lejátszása
Fényképezzünk!
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: A fényképezőgép megismerése, használata, fényképezési módok és szabályok, fényképek felismerése.
Cél:

A fényképezőgép megismerése, használata, fényképezési módok és szabályok, fényképek felismerése. 

Tevékenységlista

Fényképezzünk! -Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Fényképezzünk! -Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél: A fényképezőgép megismerése, használata, fényképezési módok és szabályok, fényképek felismerése.

Téma: A fényképezés megismertetése a gyerekekkel, gyakorlatokkal, feladatokkal.

Előzetes tapasztalat: Önálló és csoportban való tevékenység.

Kompetenciák:

Önismereti: önkontroll

Szociális: problémamegoldás, szabálykövetés, nyitottság, kreativitás

Társas: együttműködés, segítségnyújtás, véleményalkotás, kezdeményezőkészség

Módszertani ajánlás:

A gyakorlati megvalósítás során aktív részvételre számítunk. Fedezzék fel a fényképezési módokat, legyenek kreatívok, együttműködők a társaikkal.

 

Támogató rendszer:

  1. Monica Beurer: Fényképezés - Mi micsoda? Sorozat
    Tessloff és Babilon Kiadó, 2007
  2. Richard Kaeting – Enczi Zoltán Imre: A digitális fotózás műhelytitkai kezdőknek 2014 - Fotósuli kezdőknek. Rainbow Slide Kiadó, 2013.

Ráhangolódás – Vers
Tevékenység címe: Ráhangolódás – Vers
Típus:    PDF
Leírás:

Vers: Zsiráf a fényképésznél

Hallgassátok meg a verset, majd rajzoljátok le, milyen képet készíthetett a fényképész a zsiráfról!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

frontális bemutatás, rajzolás

Eszközök:

1.melléklet: Zsiráf a fényképésznél, rajzlap, színesek

Fejlesztés

vizuális emlékezet, észlelés, megkülönböztetés, figyelem

Új anyag feldolgozása – Fényképezés
Tevékenység címe: Új anyag feldolgozása – Fényképezés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Képzeljétek el, hogy fényképészek vagytok! Ha hozzá-tok látogatna el a zsiráf, hogyan fényképzenétek le őt? Milyen utasításokat adnátok neki?

Válasszatok egy „zsiráfot” és a „fényképészt”, a többi-ek pedig a segítők lesznek. Játsszátok el, hogyan is zajlik a fényképezés!

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

csoportmunka, tapasztalatszerzés, megfigyelés, drámajáték

Eszközök:

szék, fényképezőgép

Fejlesztés

együttműködés, szókincs, ismeretbővítés, önbizalom

Közel és távol!
Tevékenység címe: Közel és távol!
Típus:    PDF
Leírás:

Kiosztok Nektek kártyákat! Nézzétek meg jó alaposan őket! Az egyiken távolról, a másikon nagyon közelről nézhetitek meg ugyanazt a dolgot. Keressétek meg, hogy melyik  lehet a párja!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

csoportmunka, megfigyelés, csoportosítás, beszélgetés

Eszközök:

2. melléklet: Fényképes kártyák

Fejlesztés

ismeretbővítés, figyelem, összpontosítás

Ismerd meg a fényképezőgépet!
Tevékenység címe: Ismerd meg a fényképezőgépet!
Típus:    PDF
Leírás:

3 csoportban dolgoznak a gyerekek. A csoportokat nevezzük el (pl.: vaku, objektív, fényképezőállvány, stb.).

Minden csoport kap egy-egy borítékot, abban vannak a fényképezőgép alkatrészei. Alkossatok szerelőmű-helyt, s rakjátok össze a fényképezőgépet! Figyeljetek arra, hogy minden alkatrész a helyére kerüljön!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

csoportmunka, megfigyelés, tapasztalatszerzés

Eszközök:

3.melléklet: szétdarabolt fényképezőgéprajz, boríték

Fejlesztés

fogalombővítés, rendszerezés

Fényképezz!
Tevékenység címe: Fényképezz!
Típus:    Szöveg
Leírás:

Most, hogy ismeritek már a fényképezőgépet és össze is raktátok, készítsetek fényképeket!

A: Könnyített változat, azoknak, akik még nem fotóztak

Ismét 3 csoportban dolgoznak a gyerekek. Mindhárom csoport mindegyik tagja készít egy képet a társairól. Kérjétek meg a foglalkozásvezetőt, hogy töltse fel a képeiteket   a számítógépre. Válasszátok ki a legjobban sikerült fotókat.

B. Nehezített változat nagyobb gyerekeknek

Ismét 3 csoportot alkossanak a gyerekek. Minden csoport fotózik egy álló képet, egy mozgó képet, egy tárgyat közelről és egy tárgyat messzebbről.

A foglalkozásvezető segítségével töltsétek fel a képe-ket a számítógépre, s hasonlítsátok össze a másik munkájával. Miért sikerült az egyik kép és miért nem a másik?

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

csoportmunka, gyakorlás, fényképezés

Eszközök:

fényképezőgépek, számítógép, kábelek

Fejlesztés

együttműködés, közös tevékenység, kreativitás, egyéni látásmód, kifejezőkészség

Fényképezés – IKT feladat
Tevékenység címe: Fényképezés – IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Készítsetek a fényképekből tablót!

Valaki véletlenül szétvágta fényképeket! Rakjátok össze őket!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

interaktív tananyagfeldolgozás

Eszközök:

számítógép, projektor, IKT tábla

Fejlesztés

logikai gondolkodás, emlékezet fejlesztése, látás fejlesztése

 

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Álljatok körbe! Mindenki mondjon egy mondatot, amit ma megtudott a fényképezésről.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetőkör

Fejlesztés

szókincsbővítés, önértékelés, véleményalkotás