Foglalkozás címe: Állatok védelme

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év
Nehézségi szint: könnyű
Témakör: állatok, háziállatok

Foglalkozás lejátszása
Állatok védelme
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: Mikor kölyök, olyan cuki… De ha felnő, miért dobod ki?
Cél:

Alakuljon ki és erősödjön a gyermekekben az állatok védelmének fontossága, az állatok iránti pozitív érzelmi viszony. Ismerjék meg, mi mindent tehetünk az állatok védelme érdekében.
Tudatosuljon bennük, hogy az állatok védelme érdekében az ember az, aki a legtöbbet tehet!

Téma: Miért fontos az állatok védelme? Hogyan lehetünk felelős állattartók? Mit tehetünk már egészen kisgyermekkorban, hogy megalapozhassuk ezt?

Előzetes tapasztalat: A foglalkozást az Állatok Világnapjához, vagy egy ahhoz kapcsolódó projekthez javasoljuk kötni. Nagyon jól előkészíti a foglalkozást, ha a foglalkozás előtt vagy után meghívunk olyan civil szervezetet, akik állatmentéssel foglalkoznak. A szolnoki óvodák és iskolák esetében az Állatok Világnapja alkalmából a Kéz A Mancsért Civil Állatvédő Egyesület állandó vendég lehet, vagy a szolnoki denevérmentőket is vendégül lehet látni. A Kéz a Mancsért Egyesület kutyusaikkal együtt tudják meglátogatni az iskolákat, előadást tartanak a munkájukról, a felelős állattartásról interaktív foglalkozás keretében, kutyasimogatóval és kutyás bemutatóval is kedveskednek a gyerekeknek. Az Egyesületet a gyerekek és családjaik tudják segíteni azzal, hogy élelmet, plédet, kiegészítőket gyűjtenek számukra, ezzel is megalapozva a felelős állattartást! A foglalkozás az állatvédők nélkül is működik természetesen. A szolnoki denevérmentő programról és munkatársairól a „Denevérlesen” című foglalkozásunkban lehet tájékozódni.

Időtartam: 60 perc

Tevékenységlista

Állatok védelme - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Állatok védelme - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

CÉL:

Alakuljon ki és erősödjön a gyermekekben az állatok védelmének fontossága, az állatok iránti pozitív érzelmi viszony. Ismerjék meg, mi mindent tehetünk az állatok védelme érdekében.
Tudatosuljon bennük, hogy az állatok védelme érdekében az ember az, aki a legtöbbet tehet!

TÉMA:

Miért fontos az állatok védelme? Hogyan lehetünk felelős állattartók? Mit tehetünk már egészen kisgyermekkorban, hogy megalapozhassuk ezt?

ELŐZETES TAPASZTALAT: 

A foglalkozást az Állatok Világnapjához, vagy egy ahhoz kapcsolódó projekthez javasoljuk kötni. Nagyon jól előkészíti a foglalkozást, ha a foglalkozás előtt vagy után meghívunk olyan civil szervezetet, akik állatmentéssel foglalkoznak. A szolnoki óvodák és iskolák esetében az Állatok Világnapja alkalmából a Kéz A Mancsért Civil Állatvédő Egyesület állandó vendég lehet, vagy a szolnoki denevérmentőket is vendégül lehet látni. A Kéz a Mancsért Egyesület kutyusaikkal együtt tudják meglátogatni az iskolákat, előadást tartanak a munkájukról, a felelős állattartásról interaktív foglalkozás keretében, kutyasimogatóval és kutyás bemutatóval is kedveskednek a gyerekeknek.  Az Egyesületet a gyerekek és családjaik tudják segíteni azzal, hogy élelmet, plédet, kiegészítőket gyűjtenek számukra, ezzel is megalapozva a felelős állattartást! A foglalkozás az állatvédők nélkül is működik természetesen. A szolnoki denevérmentő programról és munkatársairól a „Denevérlesen” című foglalkozásunkban lehet tájékozódni.

KOMPETENCIÁK: 

Kognitív kompetencia - információfeldolgozás
Szociális kompetencia – szabálykövetés, problémamegoldás, együttműködési készség.
Speciális kompetencia - munkamegosztás
Önismerettel összefüggő kompetenciák – önreflexió
Értelmi képességek fejlesztése – gondolkodás, összehasonlítás, ítéletalkotás, szándékos koncentrált figyelem, vizuális-akusztikus figyelem.
Motoros képességek fejlesztése – finommozgások.
Érzékelés, észlelés fejlesztése – keresztcsatornák.

MÓDSZERTANI AJÁNLÁS: 

A gyermekek ismeretek, tapasztalatok által válnak érzékennyé az állatok megbecsülésére, védelmére.  A modul lehetőséget ad arra, hogy a gyermekek megtanulhassák az állatvédelem legfontosabb szabályait, óvják, védjék a körülöttük lévő állatokat.

TÁMOGATÓ RENDSZER

Margit Auer: Mágikus Állatok iskolája könyvsorozat, Babilon könyvkiadó, 2015.
Bonifert Anna – Állatvédők könyve, Könyvműhely, Miskolc, 2013.
Berg Judit: Cipelő Cicák könyvsorozat, Pozsonyi Pagony Kiadó, 2018.
Az állatmentéshez kapcsolódó könyv  a 3. osztályos tanulók számára nagyon komolyan hozzájárul    az olvasástanításhoz és a könyvek megszerettetéséhez. Célszerűnek tartjuk, hogy az állatvédelemhez kapcsolódóan a gyerekek számára olyan meséket, ajánljanak a  foglalkozásvezetők, amelyek komolyan hozzájárulnak az állatok szeretetéhez.  

Ráhangolódás
Tevékenység címe: Ráhangolódás
Típus:    PDF
Leírás:

Kéz a Mancsért Civil Állatvédő Egyesület képeinek nézegetése.

/Az Egyesület minden évben óvodánk vendége az Állatok világnapja alkalmából. Munkásságukról a gyermekek tájékozottak./

„Mit látunk ezeken a képeken? Mondd el, mit gondolsz róluk! Miért fontos az állatok védelme?”

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

bemutatás, megbeszélés, visszakérdezés, összegzés

Eszközök:

1. melléklet

Képek

Fejlesztés

kapcsolatteremtés, együttműködés, gondolkodás, beszédkészség, szókincsfejlesztés

„Mi van a takaró alatt?”- játék
Tevékenység címe: „Mi van a takaró alatt?”- játék
Típus:    PDF
Leírás:

„Nevezd meg azt a tárgyat, amit megfogtál!”

Tapintással fel kell ismerni az állati élelmeket./Előtte bemutatjuk őket./

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

bemutatás, magyarázat

Eszközök:

2. melléklet

Játékleírás

Aranytallérok

Fejlesztés

tapintásos észlelés, emlékezet, vizuális észlelés

Új anyag feldolgozása – Mit jelent az állatok védelme? Mit tehet az ember? – drámajáték
Tevékenység címe: Új anyag feldolgozása – Mit jelent az állatok védelme? Mit tehet az ember? – drámajáték
Típus:    PDF
Leírás:

Pedagógus adja át a mellékletben található információkat, szerepjátékkal egybekötve.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

beszélgetés, magyarázat, problémamegoldás, rávezető kérdések alkalmazása

Eszközök:

3. melléklet

Leírás

Plüss kutyák, macskák, kötszerek, fonott kosarak, játék telefon, karton doboz, sztetoszkóp.

Fejlesztés

gondolatok pontos szóbeli kifejezése

IKT-feladat – Képek válogatása
Tevékenység címe: IKT-feladat – Képek válogatása
Típus:    Beágyazás
Leírás:

/Állatvédelemről szóló képek; képek, amik nem az állatvédelemmel kapcsolatosak./

„Válogasd szét a képeket! Az egyik oldalra húzd azokat a képeket, ami az állatvédelemmel kapcsolatos, a másik oldalra pedig azokat, ami nem az állatvédelemről szól! Indokold meg, miért oda tetted!”.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

interaktív tananyagfeldolgozás

Eszközök:

Feladatleírás

Fejlesztés

finommotorika, emlékezet, megfigyelő képesség, korábbi ismeretek felelevenítése

„Gyerekszájjal”
Tevékenység címe: „Gyerekszájjal”
Típus:    Szöveg
Leírás:

„ Mondd el saját szavaiddal, neked mit jelent az állatok védelme!”

Célja, hogy a gyermek meg tudja fogalmazni, hogy számára mit jelent az állatok védelme. Nem baj, ha az egy szó, mert ha csak annyit mond, állatok szeretete, már az magában foglalja az ő gondolatát!

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

segítő kérdés, bevonás, tévedések lehetőségének biztosítása

Fejlesztés

gondolkodás, beszédkészség, szókincsfejlesztés, kifejezőkészség fejlesztése

Kézműves tevékenység
Tevékenység címe: Kézműves tevékenység
Típus:    PDF
Leírás:

Madáretető készítése barkácsolással.

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

serkentés, kivárás, buzdítás

Eszközök:

4. melléklet

Feladatleírás

Ollók, ragasztó, hurkapálcikák, parafa, rafia.

Fejlesztés

finommotorika, kreativitás, együttműködés, kooperáció

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    PDF
Leírás:

Mik az állatvédelem legfontosabb szabályai? – körben állunk, minden gyerek egy – egy szabályt mond el, lehetőleg ismétlés nélkül.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

bevonás, összegzés, reflexió

Eszközök:

5. melléklet

Képek

Fejlesztés

véleményalkotás, önismeret, önértékelés

Időkitöltő: Mozgásos játék
Tevékenység címe: Időkitöltő: Mozgásos játék
Típus:    PDF
Leírás:

„Mókusok a ketrecben”

Ajánlott időkeret:

10 perc

Eszközök:

6. melléklet

Játékleírás

Fejlesztés

figyelem, emlékezet, koncentráció, társra való odafigyelés