Foglalkozás címe: Az ismeretlen emberi test – érzékszervek

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év
Nehézségi szint: könnyű

Foglalkozás lejátszása
Az ismeretlen emberi test – érzékszervek
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: Az emberi szervezet, saját testünk megismerése
Cél:

Az emberi szervezet, saját testünk megismerése

Módszertani ajánlás:

Ebből a foglalkozásból megismerhető, hogy mire való a szem, az orr, a fül és minden más fontos testrész. Milyen tevékenységeket végzünk velük, ha nem is gondolunk rájuk, csak jól érezzük magunkat. (Pl. a szem – látjuk a környezetünk szépségeit, „csúnyaságait”) A sok képből, játékból nemcsak az tudható meg, hogy hogyan működik a test, hanem jobban megismerhető a körülöttünk levő világ is.

Téma:

Életműködésünk – érzékszervi tapasztalások

Előzetes tapasztalat:

Óvodában, családban szerzett ismeretek

Tevékenységlista

AZ ISMERETLEN EMBERI TEST – ÉRZÉKSZERVEK  - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: AZ ISMERETLEN EMBERI TEST – ÉRZÉKSZERVEK - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél: Az emberi szervezet, saját testünk megismerése.

Téma: Életműködésünk – érzékszervi tapasztalások.

Előzetes tapasztalat: Óvodában, családban szerzett ismeretek

Kompetenciák:

Önismereti: identitás, tolerancia, önszabályozás

Szociális: információk kezelése – gyűjtése - rendszerezése, szabálykövetés, kreativitás

Társas: kommunikációs készségek, együttműködés

Módszertani ajánlás: Ebből a foglalkozásból megismerhető, hogy mire való a szem, az orr, a fül és minden más fontos testrész. Milyen tevékenységeket végzünk velük, ha nem is gondolunk rájuk, csak jól érezzük magunkat. (Pl. a szem – látjuk a környezetünk szépségeit, „csúnyaságait”) A sok képből, játékból nemcsak az tudható meg, hogy hogyan működik a test, hanem jobban megismerhető a körülöttünk levő világ is.

támogató rendszer:

  • Mi micsoda? – Az emberi Test Junior

Ráhangolódás - Ismeretlen emberi test
Tevékenység címe: Ráhangolódás - Ismeretlen emberi test
Típus:    PDF
Leírás:

Milyen vagyok? – megfigyelés a tükörben. Nagy tükör előtt állva megfigyeljük magunkat.

Megbeszélés: külső tulajdonságok felsorolása

Játék: testrészek mutogatása játék segítségével

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

megfigyelés, beszélgetőkör

Eszközök:

nagy tükör

1. melléklet: mondóka

Fejlesztés

korábbi ismeretek felidézése, beszédkészség, memória

 Látjuk-halljuk-szagoljuk - IKT feladat
Tevékenység címe: Látjuk-halljuk-szagoljuk - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Mutassátok meg a fa növekedésének mozzanatait némajátékkal!

hó alatt nyugvó mag – lassan kibúvó gyenge hajtások – fény felé nőnek – egyre erősödnek – nagyra nőnek – virágot bontanak – termésük lesz – lehullajtják leveleiket

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

interaktív tananyag-feldolgozás

Eszközök:

számítógép és projektor, vagy IKT tábla

Fejlesztés:

halmazba rendezés, érzékelés, észlelés, logikai gondolkodás, finommotorikai készségek

Melyik az én házam? - IKT feladat
Tevékenység címe: Melyik az én házam? - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Találd ki, hogy kinek melyik a háza? Ha kitaláltad húzd a megfelelő ház ajtajához!

Ajánlott időkeret:

8 perc

Módszerek:

interaktív tananyag-feldolgozás

Eszközök:

számítógép és projektor, vagy IKT tábla

Fejlesztés

hasonlóság, különbözőség, finommotorikai készségek, vizuális észlelés

Érzékszerveink - IKT feladat
Tevékenység címe: Érzékszerveink - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Az előző feladatban nem használt érzékszervek felismerése.

Ajánlott időkeret:

2 perc

Módszerek:

interaktív tananyag-feldolgozás

Eszközök:

számítógép és projektor vagy IKT tábla

Fejlesztés

érzékelés, észlelés, memória, logikai gondolkodás

Paletta
Tevékenység címe: Paletta
Típus:    ZIP
Leírás:

Látás: hallgassátok meg Nagy B. András Paletta c. versét!

Körben ülünk – vershallgatás alatt, középen gyertya ég.

Gyűjtsük ki a hallott színeket! Mindenki válasszon a ceruzák közül olyan színűt, ami elhangzott a versben, és a lapra rajzolja is le, amit ábrázoltak vele.

Játék: Vakvezetés.

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

bemutatás, önálló munka

Eszközök:

2. melléklet: vers

csomagolópapír

színesek

3. melléklet: játékleírás

Fejlesztés

figyelem, kreativitás, ismeretek felelevenítése, vizuális észlelés, auditív figyelem, finom mozgás, bizalom, együttműködés

Ízlelés - Meghívlak benneteket egy kis kóstolóra!
Tevékenység címe: Ízlelés - Meghívlak benneteket egy kis kóstolóra!
Típus:    Szöveg
Leírás:

Édes – sós - savanyú - keserű ízek felismerése csoportokban. 2-2 fő kóstol. Mit kóstoltál, milyen ízt éreztél (esetleg a nyelved mely részén)? nyelv hegye: édes hátul: keserű egyik oldal: sós másik oldal: savanyú

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés, páros munka 

Eszközök:

gyümölcsök: citrom, narancs, alma

Fejlesztés:

memória, gondolkodás 

Szaglás
Tevékenység címe: Szaglás
Típus:    Szöveg
Leírás:

Fűszerek vagy virágok felismerése illatuk alapján

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

egyéni tapasztalatszerzés

Eszközök:

szegfűszeg, bors, fahéj, vanília

Fejlesztés:

megfigyelés, memória, gondolkodás

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Hogyan érezted magad? Milyen új dolgot tanultál? Mondatbefejezés: nekem az tetszett a legjobban…

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés

Fejlesztés:

véleményalkotás, kommunikációs készség, együttműködés, szóbeli szövegalkotás 

Időkitöltő - Hallás
Tevékenység címe: Időkitöltő - Hallás
Típus:    PDF
Leírás:

Most nagyon figyeljetek! Hunyjátok be a szemeteket! 1 percig hallgassátok a terem hangjait. Mit hallottatok? Játék: Utánzó Állatok hangján szólaljatok meg – az azonos hangot hallatók keressék egymást

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés, játék

Eszközök:

4. melléklet: játékleírás

Fejlesztés:

együttműködés, utánzás, figyelem, mozgásfejlesztés 

Időkitöltő - Tapintás
Tevékenység címe: Időkitöltő - Tapintás
Típus:    Szöveg
Leírás:

Hoztam egy varázsdobozt. Ebben különböző tárgyak vannak. Egyet kihúzva tapogatással ki kell találni, mi az. A tapogató játékos szemét bekötjük.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

megfigyelés

Eszközök:

tárgyak: különböző alakú termések (gesztenye, makk, toboz, kagyló, csigaház, tűlevél, stb.) 

Fejlesztés:

memória, gondolkodás, emlékezet

Kézműves tevékenység
Tevékenység címe: Kézműves tevékenység
Típus:    PDF
Leírás:

Illatos képek készítése. Képkiállítás. Az elkészült képek kiállítása, fotózása. Vélemények megfogalmazása. Kié tetszett a legjobban? Miért?

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

önálló munka, barkácsolás

Eszközök:

5. melléklet: képkészítés leírása, fényképezőgép, album

Fejlesztés:

alkotóképesség, együttműködés, figyelem, finommozgás, kritika, kreativitás