Foglalkozás címe: Közlekedjünk!

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év

Foglalkozás lejátszása
Közlekedjünk!
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cél:

Közlekedési kultúra, biztonságos közlekedés megalapozása.

 

Tevékenységlista

Közlekedjünk-Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Közlekedjünk-Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél: Közlekedési kultúra, biztonságos közlekedés megalapozása.

Téma: Alapvető közlekedési ismeretek elsajátítása.

Előzetes tapasztalat: Óvodában, otthon szerzett ismeretek.

Kompetenciák:

Önismereti: tolerancia, önkontroll

Szociális: kreativitás, szabálykövetés, rendszerezés, gondolkodás

Társas: együttműködés, kommunikáció, véleményalkotás, kezdeményező képesség

Módszertani ajánlás: Elegendő időt kell fordítanunk a közlekedési környezet megismerésére, a különböző közlekedési eszközök tanulmányozására. Fontos a közlekedési jelzőtáblák, a gyalogos-átkelőhelyek balesetmentes használatának ismerete. Nem közlekedési szabályokat kell tanítanunk, hanem gyakorolni azokat a közlekedési alaphelyzeteket, amelyek a biztonságos közlekedéshez szükségesek.

                                                                                                    

Támogató rendszer:

  1. Sulizsaru
    ORFK-OBB
  2. Csóti Ferenc: Gyalogpróba – Bence közlekedik sorozat
    VIVA Média Holding, 2001.
  3. Közlekedési ismeretek - Bence közlekedik sorozat
    VIVA Média Holding, 2000.

 

 

Ráhangolódás
Tevékenység címe: Ráhangolódás
Típus:    Szöveg
Leírás:

Hogyan jöttél ma az óvodába? Milyen szabályokat kell betartani biciklivel, gyalogosan, autóval, busszal, vonattal, villamossal és metróval?

Üljetek körbe a szőnyegen, s mindenki mondja el, hogyan jött, s mondjon egy fontos szabályt, amit be-tartott!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

beszélgetőkör

Fejlesztés

figyelem, kommunikáció, szóbeli kifejezőkészség

Játsszunk robotosat!
Tevékenység címe: Játsszunk robotosat!
Típus:    PDF
Leírás:

Az útvonal meghatározásához szükségünk volt az irányok meghatározására. Gyakoroljuk ezt még egy kicsit!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

gyakorlás

Eszközök:

1. melléklet: játékleírás

Fejlesztés

együttműködés, tolerancia

Új anyag feldolgozása
Tevékenység címe: Új anyag feldolgozása
Típus:    PDF
Leírás:

Piktogramok segítik a tájékozódást az élet számos területén. Hogy nevezzük a közlekedést segítő táblácskákat? (közlekedési v. KRESZ táblák)

Csoportosítsunk:

  • tájékoztatást adó
  • utasítást adó
  • veszélyt jelző
  • tiltó

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

megfigyelés, tapasztalatszerzés, magyarázat

Eszközök:

interaktív v./mágnes-tábla

2. melléklet: KRESZ-táblák

Fejlesztés

figyelem, szabályalkotás, csoportosítás, rendszerezés

Fáncsi óvodába megy - IKT feladat
Tevékenység címe: Fáncsi óvodába megy - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Fáncsi óvodába indul. Segíts neki, hogy odaérjen. Felszállhat különböző közlekedési eszközökre. Milyen táblákat lát? Mit jelentenek?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

megfigyelés, tapasztalatszerzés, interaktív tananyag-feldolgozás

Fejlesztés

emlékezet, figyelem, rendszerezés

Kézműves – közlekedési park
Tevékenység címe: Kézműves – közlekedési park
Típus:    ZIP
Leírás:

Készítsünk KRESZ táblákat, helyezzük el a terepasz-talon! Készíthetünk fát, bokrot is!

A kész terepasztal lefényképezése.

Ajánlott időkeret:

20 perc

Módszerek:

csoportmunka, barkácsolás

Eszközök:

3. melléklet: terepasztal előre elkészített utakkal

4. melléklet: jelzőtáblák készítése

hurkapálca

kartonlapocskák

ragasztó

dugószeletek

fényképezőgép

Fejlesztés

finommozgás, kreativitás, kézügyesség

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

A közlekedésben a legfontosabb szabály számomra…

3 kiscsoportban dolgoznak a gyerekek, mindenki egy szabályt mond, majd az a feladat, hogy a többi csoporttag szabályából is elmondanak még egy - egy szabályt.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés

Fejlesztés

önismeret, véleményalkotás, kommunikáció

Időkitöltő - Ki vagy mi irányíthatja még a közlekedőket?
Tevékenység címe: Időkitöltő - Ki vagy mi irányíthatja még a közlekedőket?
Típus:    PDF
Leírás:

  • jelzőlámpák
  • közlekedési rendőr

Beszéljük meg a lámpák és a rendőr jelzéseit, majd játsszuk el a közlekedést. Legyenek gyalogosok, autók, rendőr.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

beszélgetőkör, megfigyelés, csoportmunka

Eszközök:

5. melléklet: rendőri karjelzések

közlekedési szőnyeg, jelzőtáblák, zebra

Fejlesztés

megfigyelés, szóbeli kifejezőkészség, ismeretszerző képesség