Foglalkozás címe: Vizsgáljuk meg a köveket!

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év
Nehézségi szint: könnyű

Foglalkozás lejátszása
Vizsgáljuk meg a köveket!
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: A kövek előfordulásának, jellegzetességeinek, felhasználásuknak megismerése
Cél:

A kövek előfordulásának, jellegzetességeinek, felhasználásuknak megismerése

Módszertani ajánlás:

A kővel többet találkozunk napjainkban, mint gondolnánk. Minél többet gondolunk rá, annál érdekesebb helyeken leljük meg. Nem is olyan hétköznapi anyag, hiszen őseink a kő segítségével tüzet csiholtak, kőszerszámokkal vadásztak. Legelső számolóeszközeink közé tartoztak a kavicsok ( kalkulátor). Az is érdekes lehet, hogy a hatalmas kősziklából hogyan lesz apró kavics, hogy mi simít le gömbölyűre egyes kavicsokat…
A modul a hétköznapi élet anyagait vizsgálja. Az a cél, hogy néhány hétköznapi fogalomnak pontosabb tartalmat adjunk. Természetes és mesterséges, keletkezett és gyártott anyagokat különböztetünk meg.

Téma:

Kövek, kőzetek a mindennapi életünkben.

Előzetes tapasztalat:

kavicsokkal való személyes élmények

Tevékenységlista

Vizsgáljuk meg a köveket - foglalkozás leírása
Tevékenység címe: Vizsgáljuk meg a köveket - foglalkozás leírása
Típus:    PDF
Leírás:

Cél: A kövek előfordulásának, jellegzetességeinek, felhasználásuknak megismerése.

Téma: Kövek, kőzetek a mindennapi életünkben.

Előzetes tapasztalat: Kavicsokkal való személyes élmények.

Kompetenciák:

Önismereti: önállóság, önértékelés, tolerancia, önbizalom

Szociális: problémamegoldás, kritikai gondolkodás, kreativitás, információfeldolgozás

Társas: vélemények, viták, verbális kommunikáció, empátia

Módszertani ajánlás:

A kővel többet találkozunk napjainkban, mint gondolnánk. Minél többet gondolunk rá, annál érdekesebb helyeken leljük meg. Nem is olyan hétköznapi anyag, hiszen őseink a kő segítségével tüzet csiholtak, kőszerszámokkal vadásztak. Legelső számolóeszközeink közé tartoztak a kavicsok (Þ kalkulátor). Az is érdekes lehet, hogy a hatalmas kősziklából hogyan lesz apró kavics, hogy mi simít le gömbölyűre egyes kavicsokat…

A modul a hétköznapi élet anyagait vizsgálja. Az a cél, hogy néhány hétköznapi fogalomnak pontosabb tartalmat adjunk. Természetes és mesterséges, keletkezett és gyártott anyagokat különböztetünk meg.

Támogató rendszer:

Walter Hahnel: Ásványok és kőzetek
Tessloff és Babilon Kiadó, 2005

Ó Nagy Gábor: Szólások és közmondások

Hegységek keletkezése: http://sdt.sulinet.hu/Player/Default.aspx?g=189a196e-5804-4f11-8389-e5f001d216b9&cid=a850513b-7332-4617-9d96-c3854f94395f

 

Ráhangolódás - Vizsgáljuk meg a köveket!
Tevékenység címe: Ráhangolódás - Vizsgáljuk meg a köveket!
Típus:    PDF
Leírás:

Körben ülünk. Meseolvasás

Kőleves: a mese meghallgatása után a gyerekek megpróbálják kitalálni a Kő fogalmát.

Ha nem megy: köveket teszünk az asztalra.

Mit gondolsz róluk? Melyik tetszik? Miért?

Állításokat fogalmazunk meg.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

megfigyelés, bemutatás

Eszközök:

1. melléklet: A kőleves, különböző kövek

Fejlesztés

figyelem, koncentráció, beszédfejlesztés

Játék - Válj kővé!
Tevékenység címe: Játék - Válj kővé!
Típus:    PDF
Leírás:

Séta a térben. Kővel kapcsolatos meghatározásokat mondunk. A meghatározásnak megfelelően mozdulatlanná válsz. Aki megmozdul, az az új játékmester.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

gyakorlás

Eszközök:

2. melléklet: játékleírás

Fejlesztés

testbeszéd, figyelem, mozgáskoordináció

Új anyag feldolgozása - Vizsgáljuk meg a köveket!
Tevékenység címe: Új anyag feldolgozása - Vizsgáljuk meg a köveket!
Típus:    PDF
Leírás:

Hétköznapi anyagok vizsgálata. Miből vannak? Felszíni vizsgálatuk nagyítóval, mikroszkóppal.

Miért fontos a tárgyak anyaga

Kísérlet: kréta faragása. Ecetsavat cseppentünk rá. A változást természeti jelenséghez kapcsolni (mállás, szennyeződés)

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

megfigyelés

Eszközök:

3. melléklet: tárgyak felsorolása

fogalom a mellékletben

nagyító/mikroszkóp

Fejlesztés

emlékezet, információszerzés, összehasonlítás, csoportosítás, rendszerezés

ok-okozat, környezetvédelem

Kőzetek vizsgálata csoportokban
Tevékenység címe: Kőzetek vizsgálata csoportokban
Típus:    PowerPoint
Leírás:

andezit,                             1. csoport

mészkő, kősó                 2. csoport

Vizsgálódások, csoportok megállapítása

szín; - szerkezet; - keménység

Különleges kövek szobrot alkotnak

Vannak olyan kövek, amiket a természet alakított, érdekes formát alkotva belőlük. Nézd meg a képeket!

Kísérlet: kréta faragása. Ecetsavat cseppentünk rá. A változást természeti jelenséghez kapcsolni (mállás, szennyeződés)

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

csoportmunka

Eszközök:

kőzetek: mészkő, andezit, kősó

4. melléklet: érdekes sziklák bemutató

Fejlesztés

ismeretek rögzítése, együttműködés, véleményalkotás, ismeretszerzés

Kövek használata díszítéshez
Tevékenység címe: Kövek használata díszítéshez
Típus:    PDF
Leírás:

Kavicsokból tárgyak készítése csoportokban egyéni választás alapján:

Kőékszer

Képkeret

Díszített kavics (dekupázs technikával)

A kavics só-liszt gyurmával helyettesíthető

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

5. melléklet: leírás

Fejlesztés

kézügyesség, finommozgás, kreativitás, fantázia

Kőlabirintus IKT feladat
Tevékenység címe: Kőlabirintus IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

IKT feladat, lásd melléklet

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

megfigyelés, finommotorika

interaktív tananyag-feldolgozás

Eszközök:

IKT tábla, számítógép, projektor

Fejlesztés

ismeretek rögzítése, problémamegoldás

Értékelés - Vizsgáljuk meg a köveket!
Tevékenység címe: Értékelés - Vizsgáljuk meg a köveket!
Típus:    Szöveg
Leírás:

Mi volt a legérdekesebb? Miről szeretnél még többet megtudni?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

Beszélgetőkör

Fejlesztés

egyéni vélemények

élmények