Foglalkozás címe: Megfigyelések, kísérletek - minden más, nincs egyforma - Kísérletek

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év

Foglalkozás lejátszása
Megfigyelések, kísérletek - minden más, nincs egyforma - Kísérletek
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: A környezetben levő kölcsönhatások megfigyelése
Cél:

A környezetben levő kölcsönhatások megfigyelése

Módszertani ajánlás:

Az egyszerű kísérletek elvégzése során ismerkedjenek meg a halmazállapot változások legfőbb jellemzőivel. Vegyék észre a különböző halmazállapotú anyagok tulajdonságait. Játékos megfigyeléseiket önállóan végezzék. Tapasztalataikat röviden fogalmazzák meg.

Téma:

Az élettelen természet, a halmazállapotok játékos megfigyelése

Előzetes tapasztalat:

óvodában szerzett ismeretek

 

Tevékenységlista

MINDEN MÁS, NINCS EGYFORMA - KÍSÉRLETEK
Tevékenység címe: MINDEN MÁS, NINCS EGYFORMA - KÍSÉRLETEK
Típus:    PDF
Leírás:

Cél: A környezetben levő kölcsönhatások megfigyelése.

Téma: Az élettelen természet, a halmazállapotok játékos megfigyelése.

Előzetes tapasztalat: Óvodában szerzett ismeretek.

Kompetenciák:

Önismereti: önmegismerés, önfejlesztés

Szociális: kreativitás, logikai készség, információszerzés, problémamegoldás

Társas: türelem, kommunikáció, empátia

Módszertani ajánlás: Az egyszerű kísérletek elvégzése során ismerkedjenek meg a halmazállapot változások legfőbb jellemzőivel. Vegyék észre a különböző halmazállapotú anyagok tulajdonságait. Játékos megfigyeléseiket önállóan végezzék. Tapasztalataikat röviden fogalmazzák meg.

Támogató rendszer:

  1. E. Richard Churchill – Louis V. Loeschnig – Muriel Mandell: 365 egyszerű tudományos kísérlet.
    Alexandra kiadó, 2005
  2. Judy Breckenridg – Muriel Mandell – Anthony D. Fredericks – Louis V. Loeschnig: 365 szuper tudományos kísérlet.
    Alexandra Kiadó, 2005 

Ráhangolódás – Találós kérdések
Tevékenység címe: Ráhangolódás – Találós kérdések
Típus:    PDF
Leírás:

Fejtsd meg a találós kérdéseket!

Mondjatok szavakat az esővel, felhővel, jéggel, hóval!

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

bemutatás, gyakorlás

Eszközök:

kivetítő, 1. melléklet: találós kérdések

Fejlesztés

ismeretek felidézése, szókincsfejlesztés

Mit tudunk a víz megjelenési formáiról?
Tevékenység címe: Mit tudunk a víz megjelenési formáiról?
Típus:    Szöveg
Leírás:

Közös rajzolás

Lerajzoljuk, hol találkoztunk a vízzel a természetben. Pl. tó, folyó, pocsolya, felhő, eső, zúzmara, jégcsap, köd, harmat, jégvirág…

Ajánlott időkeret:

10 perc

Eszközök:

csomagolópapír, színesek

Fejlesztés

ismeretek alkalmazása, kreativitás, ábrázolás

Mese a vízcseppről
Tevékenység címe: Mese a vízcseppről
Típus:    PDF
Leírás:

Hallgassátok meg a mesét! A mese alapján rajzoljátok le a víz körforgását!

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

mesehallgatás és rajzolás

Eszközök:

2.melléklet: A vízcsepp meséje

Fejlesztés

ismeretbővítés, auditív figyelem fejlesztése

Kísérletek vízzel, jéggel
Tevékenység címe: Kísérletek vízzel, jéggel
Típus:    ZIP
Leírás:

Csoportalakítás piktogramokkal. Mindenki húz egy kártyát. Hó csoport; Köd csoport

Minden csoport 3 kísérletet végez el (ha három csoportot alkotunk, akkor csoportonként két kísérlet van)

Ajánlott időkeret:

25 perc

Eszközök:

3. melléklet: piktogramok, hó, köd képei

Hó csoport feladatai:

Hogyan keletkezik az eső?

Köd csoport feladatai:

Mi történik, ha a víz felszínére jeget teszünk?

(Több kísérlet található a mellékletben. A csoporttól függően differenciálásra ad lehetőséget.)

Összefoglalás: ellenőrző kérdések

Rövid szóbeli bemutató, beszámoló

Módszerek:

megfigyelés, tapasztalatszerzés, beszélgetőkör

Eszközök:

4. melléklet: eszközök, kísérletek menete

5. melléklet: ellenőrző kérdések

Fejlesztés

információgyűjtés, információfeldolgozás, együttműködés, feladatmegoldás, szabályalkotás, információ rendezése, emlékezet

 

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Mit tanultam ma?

Mit mutattak a kísérletek?

5 fős csoportokban egymásnak mondják el, mit tanultak, végül egy csoportszóvivő elmondja a teljes csoport véleményét.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés

Fejlesztés

véleményalkotás, beszédfejlesztés, kapcsolatteremtés