Foglalkozás címe: E-hulladék

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 8-10 év

Foglalkozás lejátszása
E-hulladék
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: A foglalkozás célja, hogy megismertesse a résztvevőkkel az elektronikai hulladék forgalmát, annak fenntartható kezelését, tudatosítsa, hogy a mindennapos elektronikai eszközök mekkora környezeti terhelést okoznak, illetve mit tehetnek ennek csökkentése érdekében. A színes kézműves tevékenységek a használt eszközök újrahasználatának bemutatását, illetve egyes elektronikai szakmák népszerűsítését célozzák.
Cél:

A foglalkozás célja, hogy megismertesse a résztvevőkkel az elektronikai hulladék forgalmát, annak fenntartható kezelését, tudatosítsa, hogy a mindennapos elektronikai eszközök mekkora környezeti terhelést okoznak, illetve mit tehetnek ennek csökkentése érdekében. A színes kézműves tevékenységek a használt eszközök újrahasználatának bemutatását, illetve egyes elektronikai szakmák népszerűsítését célozzák.

Módszertani ajánlás:

Az iskolák jelentős részében már a papírhulladékot és a műanyag hulladékot elkülönítve gyűjtik más hulladékoktól. Azonban, ahogy növekednek a gyerekek és látásmódjuk is szélesedik, tapasztalják, hogy a háztartásokban számtalan más eredetű hulladék is keletkezik, többek között elektromos hulladék is. Hogy hol lehet ezeket összegyűjteni, leadni, mi lesz ezeknek a hulladékoknak a sorsa? Ezekre a kérdésekre találnak választ, illetve az elektromos hulladékok témakörét járjuk körbe. A foglalkozás során a gyerekek maguk szerelhetnek, szedhetnek szét elektromos dolgokat, így megfigyelhetik, milyen anyagokból készülnek ezek az eszközök, miket tartalmaznak. A foglalkozás kisiskolás korosztály számára ajánlott.

Téma:

A ma felnövő gyerekeket az elektronikai eszközök áradata veszi körbe, mely termékek skálája a jövőben tovább szélesedik. Az elektromos eszközök rohamos ütemben amortizálódnak, avulnak, ezért cseréljük le újabbnál újabb eszközökre. Számtalan szakma kapcsolódik egymáshoz ezen termékek tervezése, előállítása, gyártása során, mint például az informatikai, gépészeti, elektromos ipari ágazatok, de kapcsolódó szakma a vegyészet, mivel az anyagok minőségi fejlődése is ugrásszerűen fejlődik. Azonban ennek velejárója a nagy mennyiségben keletkező hulladék is. Mit kezdünk a keletkezett elektromos hulladékkal, mi lesz ezeknek a sorsa? Ez is szemét lesz, amit elásunk a föld alá hegyeket alkotva, vagy lehetséges az elektromos hulladékok újrahasznosítása? A gyerekek az elektronikai hulladékokkal fajtáival és kezelési módjaival ismerkedhetnek meg. Emellett a foglalkozás keretein belül a gyermekek a babaház világítását építik ki és véglegesítik az elkészült munkájukat.

Előzetes tapasztalat:

Újrahasznosítás fogalma.

 

Tevékenységlista

E-Hulladék - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: E-Hulladék - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél: A foglalkozás célja, hogy megismertesse a résztvevőkkel az elektronikai hulladék forgalmát, annak fenntartható kezelését, tudatosítsa, hogy a mindennapos elektronikai eszközök mekkora környezeti terhelést okoznak, illetve mit tehetnek ennek csökkentése érdekében. A színes kézműves tevékenységek a használt eszközök újrahasználatának bemutatását, illetve egyes elektronikai szakmák népszerűsítését célozzák.

Téma:

A ma felnövő gyerekeket az elektronikai eszközök áradata veszi körbe, mely termékek skálája a jövőben tovább szélesedik. Az elektromos eszközök rohamos ütemben amortizálódnak, avulnak, ezért cseréljük le újabbnál újabb eszközökre. Számtalan szakma kapcsolódik egymáshoz ezen termékek tervezése, előállítása, gyártása során, mint például az informatikai, gépészeti, elektromos ipari ágazatok, de kapcsolódó szakma a vegyészet, mivel az anyagok minőségi fejlődése is ugrásszerűen fejlődik. Azonban ennek velejárója a nagy mennyiségben keletkező hulladék is. Mit kezdünk a keletkezett elektromos hulladékkal, mi lesz ezeknek a sorsa? Ez is szemét lesz, amit elásunk a föld alá hegyeket alkotva, vagy lehetséges az elektromos hulladékok újrahasznosítása? A gyerekek az elektronikai hulladékokkal fajtáival és kezelési módjaival ismerkedhetnek meg. Emellett a foglalkozás keretein belül a gyermekek a babaház világítását építik ki és véglegesítik az elkészült munkájukat.

Előzetes tapasztalat:

Újrahasznosítás fogalma.

Kompetenciák:

Vizuális figyelem, emlékezetfejlesztés, logikus gondolkodás fejlesztése, megkülönböztetés képességének fejlesztése, finommotorika, szem-kéz koordinációfejlesztése, beszédkészség fejlesztése.

Módszertani ajánlás:

Az iskolák jelentős részében már a papírhulladékot és a műanyag hulladékot elkülönítve gyűjtik más hulladékoktól. Azonban, ahogy növekednek a gyerekek és látásmódjuk is szélesedik, tapasztalják, hogy a háztartásokban számtalan más eredetű hulladék is keletkezik, többek között elektromos hulladék is. Hogy hol lehet ezeket összegyűjteni, leadni, mi lesz ezeknek a hulladékoknak a sorsa? Ezekre a kérdésekre találnak választ, illetve az elektromos hulladékok témakörét járjuk körbe.

A foglalkozás során a gyerekek maguk szerelhetnek, szedhetnek szét elektromos dolgokat, így megfigyelhetik, milyen anyagokból készülnek ezek az eszközök, miket tartalmaznak. A foglalkozás kisiskolás korosztály számára ajánlott.

Támogató rendszer

http://www.ehulladek.hu

 

Ráhangolódás
Tevékenység címe: Ráhangolódás
Típus:    ZIP
Leírás:

Milyen kütyüket, elektromos készülékeket ismertek?

Mit csináltok az elromlott, leselejtezett elektromos eszközökkel?

Milyen gyakran vásároltok otthon elektromos eszközöket?

Tudjátok, hogy milyen anyagokból készülnek?

Keressétek meg az elrejtett elektromos eszközöket tartalmazó képeket a teremben!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

beszélgetőkör, kincskeresés

Eszközök:

1. melléklet: Ráhangolódás

3. melléklet képei

Fejlesztés

gondolkodás, beszédkészség fejlesztés, szókincsfejlesztés

Csoportalkotás
Tevékenység címe: Csoportalkotás
Típus:    PDF
Leírás:

Lásd melléklet szerint!

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

strukturált csoportalkotás

Eszközök:

2. melléklet: Csoportalakítás

Fejlesztés

gondolkodás, emlékezet, szókincsfejlesztés

Ismeretszerzés információs kártyákkal
Tevékenység címe: Ismeretszerzés információs kártyákkal
Típus:    PDF
Leírás:

A csoportok dolgozzák fel az összetartozó kártyán található információkat!

Előkészítés: A teremben egy asztalon a kinyomtatott információs kártyák elhelyezése!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

mozaik módszer

Eszközök:

3. melléklet: Információs kártyák

Fejlesztés

olvasás, szövegértés, gondolkodás

beszédkészség fejlesztés szókincsfejlesztés

figyelem, emlékezet

Babaház építése III. - világítás készítése
Tevékenység címe: Babaház építése III. - világítás készítése
Típus:    PDF
Leírás:

A készülő kisház világításának kiépítése, befejezése.

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

kézműves tevékenység, csoportmunka

Eszközök:

4. melléklet: Kézműves tevékenység

elem, vezeték, szigetelő szalag, olló, izzó, vezeték, blankoló

Fejlesztés

kézügyesség, kreativitás, barkácsolás

finommotorika, gondolkodás, emlékezet

Szedjük szét, nézzük meg!
Tevékenység címe: Szedjük szét, nézzük meg!
Típus:    PDF
Leírás:

Nem használt elektronikai eszközök megismerése.

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

kézműves tevékenység

Eszközök:

5. melléklet: Játékleírás

már nem használt, intézmény által leselejtezett számítógép, csavarhúzók, blankoló fogó (vezetékcsupaszító fogó)

Fejlesztés

gondolkodás, beszédkészség fejlesztés,

szókincsfejlesztés, csapatmunka

Ellenőrzés, értékelés
Tevékenység címe: Ellenőrzés, értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Hogy érezted magad? Mit tanultál ma?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetőkör

Fejlesztés

önismeret, véleményalkotás

Időkitöltő - Kézműves tevékenység e-hulladékból
Tevékenység címe: Időkitöltő - Kézműves tevékenység e-hulladékból
Típus:    PDF
Leírás:

Hogy érezted magad? Mit tanultál ma?

Ajánlott időkeret:

20 perc

Módszerek:

kézműves tevékenység

Eszközök:

6. melléklet: Kézműves tevékenység

Fejlesztés

gondolkodás,emlékezet, beszédkészség fejlesztés

szókincsfejlesztés, kézügyesség, csoportmunka

finommotorika, kreativitás

Időkitöltő - Mandala alkotása CD-re
Tevékenység címe: Időkitöltő - Mandala alkotása CD-re
Típus:    PDF
Leírás:

Lásd melléklet szerint!

Ajánlott időkeret:

20 perc

Módszerek:

kézműves tevékenység

Eszközök:

7. melléklet: Játékleírás

alkoholos filc, üvegfesték, használt, rossz CD

Fejlesztés

kézügyesség, finommotorika, kreativitás

Időkitöltő - A számítógép – IKT feladat
Tevékenység címe: Időkitöltő - A számítógép – IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Ismerkedjünk meg a számítógép billentyűzetével!

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

interaktív tananyag-feldolgozás

Eszközök:

számítógép, IKT tábla vagy projektor

Fejlesztés

finommotorika, figyelem, türelem