Foglalkozás címe: Ecet Ede és Barátai

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 11-12 év
Nehézségi szint: könnyű

Foglalkozás lejátszása
Ecet Ede és Barátai
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: Az ecet sokoldalú felhasználásának felismerése, könnyen elvégezhető, érdekes kísérletek közben.
Cél:

Az ecet sokoldalú felhasználásának felismerése, könnyen elvégezhető, érdekes kísérletek közben.

Témakör:

Az ecet használata a háztartásban, ízesítés, élelmiszer tartósítás, tisztítóhatás. Mindezek megmutatása érdekes kísérleteken és feladatokon keresztül.
A vöröskáposztalé színváltozása a háztartásban fellelhető egyszerű anyagok hatására.

Előzetes tapasztalat:

Az érzékszervek alapján az ecetről szerzett ismertek.
Milyen ételek elkészítéséhez használunk ecetet? 

Tevékenységlista

Ecet Ede barátai- Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Ecet Ede barátai- Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Foglalkozás leírás
Leírás:

Cél:

Az ecet sokoldalú felhasználásának felismerése, könnyen elvégezhető, érdekes kísérletek közben.

Téma:

Az ecet használata a háztartásban, ízesítés, élelmiszer tartósítás, tisztítóhatás. Mindezek megmutatása érdekes kísérleteken és feladatokon keresztül.

A vöröskáposztalé színváltozása a háztartásban fellelhető egyszerű anyagok hatására.

Előzetes tapasztalat:

Az érzékszervek alapján az ecetről szerzett ismertek.

Milyen ételek elkészítéséhez használunk ecetet?

Kompetenciák:

Természettudományos kompetencia

  • közvetlen tapasztalatszerzés kísérletezés útján
  • tapasztalatok rögzítése
  • a tulajdonságok és a felhasználás kapcsolatának felismerése
  • erősíteni az igényt a jelenségek megfigyelésére és megmagyarázására
  • kézügyesség, eszközhasználat fejlesztése
  • környezettudatos magatartás elemeinek kialakítása
  • a fenntarthatóság szem előtt tartása

Problémamegoldó gondolkodás

  • előzetes tudás mozgósítása
  • megfigyelőképesség, következtetések levonása

Anyanyelvi kompetencia:

  • szövegfeldolgozás képessége
  • szóbeli kommunikáció
  • tapasztalatok megfogalmazása

Matematikai kompetencia

  • összehasonlítás, arány

Digitális kompetencia:

  • képi információfeldolgozás

Vállalkozói kompetencia

  • együttműködés

Szociális és állampolgári kompetencia:

  • egymás véleményének meghallgatása, elfogadása
  • megértés, segítőkészség, türelem

Módszertani ajánlás:

A természettudományos megismerés kisgyerekkorban kísérletezéssel, megtapasztalással kezdődik. Fontos, hogy ennek lehetőségét biztosítsuk számukra.

A feladatok, kísérletezés során több érzékszervet is bekapcsoló tapasztalatszerzési lehetőségre van lehetőség, hagyjuk bátran együtt kísérletezni a gyerekeket.

A kísérletek mindegyike elvégezhető önálló tanulói kísérletként. Ezért kifejezett módszertani ajánlás, hogy ne tanári bemutató kísérleteket, hanem tanulói kísérleteket végezzünk. A tanulók a kiadott feladatlapok alapján teljesen önállóan képesek a feladatok végrehajtására.

A csoportok munkájára kooperativitás legyen jellemző.

A gyerekek folyamatosan éljék át az együtt végzett munka örömét.

A megtapasztalás során a rácsodálkozás élményének biztosítása a foglalkozáson, és azon túl is legyen cél.

A foglalkozás elemeinél legyen hangsúlyos a környezettudatosság, fenntarthatóság szem előtt tartása.

A folyamatos pozitív megerősítés és dicséret jelentősen hozzájárul a foglalkozás sikeréhez.

Az otthonra ajánlott kísérlet az érdeklődőbb tanulóknak segíthet a téma részletesebb megismerésében.

Megjegyzés: A foglalkozás leírása során 4x4 fős csoportra vonatkozott a tervezés.

Támogató rendszer:

http://ttomc.elte.hu/sites/default/files/kiadvany/kemiai_kiserletek_altalanos_iskolakban_0.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=qxxnMe3S8cE

https://www.youtube.com/watch?v=99k1-_KDjao

https://www.youtube.com/watch?v=QJ2HmCVPS-w

https://www.youtube.com/watch?v=xkwmgL-4mZo

http://varazsbetu.hu/beszelgessunk/negy_izgalmas_kiserlet/index.php

https://www.youtube.com/watch?v=JwgjVVwcZWQ

http://tudatosvasarlo.hu/otlet/vizko-ellen-ecet-citrom

https://www.youtube.com/watch?v=8efdMf94PVo

https://www.youtube.com/watch?v=g8TeYd8hb8s

https://kiserletezzunkotthon.wordpress.com/

Csoportok kialakítása
Tevékenység címe: Csoportok kialakítása
Típus:    Szöveg
Leírás:

Gyerekek sorba állítása neveik betűrendje szerint, 1, 5, 9, 13. egy csoport…

Ajánlott időkeret:

4 perc

Módszerek:

megbeszélés

Fejlesztés

betűrend pontos ismerete

Ráhangolódás, uborkasaláta - IKT feladat
Tevékenység címe: Ráhangolódás, uborkasaláta - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Tedd az uborkasaláta összetevőit a szövegben a megfelelő helyre!

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

kiválasztásos interaktív feladat

Eszköz:

interaktív tábla

Fejlesztés

figyelem összpontosítás, koncentráció, finommotorika fejlesztés

Vöröskáposztalé szivárvány -  kísérlet
Tevékenység címe: Vöröskáposztalé szivárvány - kísérlet
Típus:    ZIP
Leírás:

I.

Vöröskáposztalé színének változása ecet,

C-vitamin oldat / citromlé, szódabikarbónás víz, szappan oldat hatására?

II.

A kísérlet elvégezhető káposztalével átitatott textilre való csepegtetéssel is!

Ajánlott időkeret:

8 perc

Módszerek:

kísérlet, kooperatív csoportmunka

Eszköz:

feladatlap

I.

eszközök csoportonként:

- edény a vöröskáposztalé

tárolásához, pl.: kimosott joghurtos poharak 4 db

- 4 cseppentő

- használt újságpapír „asztalterítőként”

anyagok:

- vöröskáposztalé

- ecet

-  C-vitamin oldat /egy citrom leve

- szódabikarbónás víz

- szappan oldat

II.

eszközök csoportonként:

- vékony textildarab

- 4 cseppentő

- használt újságpapír „asztalterítőként”

anyagok:

- vöröskáposztalé

- ecet

-  C-vitamin oldat / egy citrom leve

- szódabikarbónás víz

-  szappan oldat

1. számú melléklet: kísérletleírás

2. számú melléklet: fotók a kísérletről

Fejlesztés

  1. feladat megértése, pontos végrehajtása, színek elkülönítése, pontosítása, megfigyelés, kooperativitás, magyarok szerepe (Szentgyörgyi A.)
  2. kreativitás, esztétikai érzék

Ecet Ede „ezer arca” - kísérletek
Tevékenység címe: Ecet Ede „ezer arca” - kísérletek
Típus:    ZIP
Leírás:

Mit tud még az ecet?

Ecet Ede megmutatja.

4.a- Vulkán Kinder- tojás

(elvégezhető só-liszt gyurmába állított, nagyobb, vékony szájú üvegedénnyel is)

4.b - Lufi fújás ecettel

Lufit bekötni. Merre mozdul? (sűrűség)

4.c - Vízkő oldás

elmélet!

4.d - Gázfejlesztés

Csigaház vagy tojáshéj reakciója ecettel

alternatív:

minden csoport csak egy kísérletet végez el

- egy-egy kisorsolt kísérlet

- tanító választja ki, melyik csoport melyiket végzi

Ajánlott időkeret:

4 x 8 perc

Módszerek:

Kísérletek

forgószínpad

Minden csoport megcsinálja, felváltva mind a 4 kísérletet, forgószínpad szerűen

alternatív: minden csoport egy kisorsolt kísérlet

Eszköz:

feladatlap

4.a

eszközök csoportonként:

- 1 tepsi

- 1 Kinder tojás (műanyag), Actimel-es flakon

- 1 kiskanál

anyagok:

- homok

- ecet

- szódabikarbóna

- piros ételfesték

3. számú melléklet: kísérletleírás

4. számú melléklet: fotók a kísérletről

4.b

eszközök csoportonként:

- 1 fél literes műanyag flakon

- 1 lufi

- 1 kiskanál

zsineg

anyagok:

- ecet

- szódabikarbóna

5. számú melléklet: kísérletleírás

6. számú melléklet: fotók a kísérletről

4.c

eszközök csoportonként:

- 1 erősen vízköves edény

anyagok:

- ecet

7. számú melléklet: kísérletleírás

8. számú melléklet: fotók a kísérletről

4.d

eszközök csoportonként:

- 1 tálka

- 1 csigaház vagy tojáshéj

- 1 mécses

- gyufa

anyagok:

- ecet

9. számú melléklet: kísérletleírás

10. számú melléklet: fotók a kísérletről

Fejlesztés

feladatmegértés, pontos végrehajtás,

kísérletek elvégzése, tapasztalatok rögzítése

együttműködés

segítőkészség

mennyiségi szemlélet formálása: kisebb - nagyobb sűrűség összehasonlítás

finommotorika,  környezet iránti érzékenység

Mit tud az ecet?
Tevékenység címe: Mit tud az ecet?
Típus:    PDF
Leírás:

Az ecet felsorolt tulajdonságainak hozzárendelése az alkalmazást/felhasználást szemléltető képekhez.

(tartósítás, vízkőoldás, színek változtatása, szén-dioxidot fejleszt)

Ajánlott időkeret:

6 perc

Módszerek:

párosítós feladat

Eszköz:

feladatlap

11. számú melléklet: feladatlap

Fejlesztés

együttműködés,  ismeretek rendszerezése, emlékezet

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Te mit próbálnál ki otthon?

Ajánlott időkeret:

3 perc

Módszerek:

szóbeli értékelés

Fejlesztés:

önbizalom erősítése
motiválás

Rendrakás
Tevékenység címe: Rendrakás
Típus:    Szöveg
Leírás:

A munka utáni rend helyreállítása

Ajánlott időkeret:

2 perc

Módszerek:

verseny a csoportok között

Eszközök:

takarító eszközök

Fejlesztés:

a tiszta környezet iránti igényesség erősítése

Időkitöltő: Festés
Tevékenység címe: Időkitöltő: Festés
Típus:    Szöveg
Leírás:

A vöröskáposztalé színeinek megváltoztatásával keletkezett színes folyadékokkal fantáziakép készítése papírra /egyéni/

Közben megbeszélni a virágok színének változását bizonyos közegekben

Ajánlott időkeret:

-

Módszerek:

rajzolás, festés,
fantáziakép készítés
megbeszélés

Eszközök:

eszköz tanulónként:
- 1 ecset
- papírlap
anyagok:
- színezett káposztalevek
a festett, megszáradt képet hazaviszik a gyerekek

Fejlesztés:

kreativitás, esztétikai érzék

Időkitöltő: A Szódabikarbóna, mint tisztítószer
Tevékenység címe: Időkitöltő: A Szódabikarbóna, mint tisztítószer
Típus:    Szöveg
Leírás:

Módszerek:

megbeszélés
kísérlet

Fejlesztés:

fenntarthatóság jelentőségének megértése,
környezettudatos magatartás elemeinek kialakítása
különböző anyagok eltérő viselkedésének megfigyelése

Otthonra javasolt: Kísérlet
Tevékenység címe: Otthonra javasolt: Kísérlet
Típus:    PDF
Leírás:

„Ezt is kipróbálhatod!”

Kémiai jojó

Ajánlott időkeret:

-

Módszerek:

kísérlet

Eszközök:

12. számú melléklet: kísérletleírás
- magas, vékony pohár
- cseppentő
- olaj
- szódabikarbóna
- ételfestékkel
színezett ecet

Fejlesztés:

különböző anyagok eltérő viselkedésének megfigyelése