Foglalkozás címe: Víz, mint kincs

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év

Foglalkozás lejátszása
Víz, mint kincs
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: A vízzel való kísérletezés közben bemutatni, hogy a különböző anyagok hogyan oldódnak. Az eltérő sűrűségű oldatok elhelyezkedésének szemléltetése. Az édes víz készlet végességének, fontosságának bemutatása demonstrációs kísérlet során.
Cél:

A vízzel való kísérletezés közben bemutatni, hogy a különböző anyagok hogyan oldódnak. Az eltérő sűrűségű oldatok elhelyezkedésének szemléltetése. Az édes víz készlet végességének, fontosságának bemutatása demonstrációs kísérlet során. 

Témakör:

A víz felhasználása. Oldódik – nem oldódik egyszerű látványos kísérlet. Hőmérséklet hatása az oldódásra, teakészítés. Cukorszivárvány készítés. Vízkészletek szemléltetése. A környezet megóvása iránti elkötelezettség erősítése. 

Előzetes tapasztalat:

Víz a mindennapokban. 
Mi miben oldódik?

Tevékenységlista

Víz, mint kincs
Tevékenység címe: Víz, mint kincs
Típus:    PDF
Foglalkozás leírás
Leírás:

Cél:

A vízzel való kísérletezés közben bemutatni, hogy a különböző anyagok hogyan oldódnak. Az eltérő sűrűségű oldatok elhelyezkedésének szemléltetése. Az édes víz készlet végességének, fontosságának bemutatása demonstrációs kísérlet során.

Téma:

A víz felhasználása. Oldódik – nem oldódik egyszerű látványos kísérlet. Hőmérséklet hatása az oldódásra, teakészítés. Cukorszivárvány készítés. Vízkészletek szemléltetése. A környezet megóvása iránti elkötelezettség erősítése.

Előzetes tapasztalat:

Víz a mindennapokban.

Mi miben oldódik?

Kompetenciák:

Természettudományos kompetencia

  • kísérletek elvégzése, tapasztalatok rögzítése
  • környezettudatos magatartás elemeinek kialakítása
  • a fenntarthatóság jelentésének megértése

Problémamegoldó gondolkodás

  • szervezőképesség

Matematikai kompetencia

  • összehasonlítás, arányok

Vállalkozói kompetencia

  • együttműködés

Anyanyelvi kompetencia:

  • szóbeli kommunikáció, gondolatok, élmények és érzések kifejezése
  • tapasztalatok megfogalmazása

Digitális kompetencia:

  • képi információfeldolgozás

Szociális és állampolgári kompetencia:

  • együttműködés, egymás véleményének meghallgatása, elfogadása, érvelés
  • a csoportos kísérletezés a kooperációs képességet is fejleszti

Módszertani ajánlás:

A természettudományos megismerés kisgyerekkorban kísérletezéssel, megtapasztalással kezdődik. Fontos, hogy ennek lehetőségét biztosítsuk számukra.

Segítsük őket, hogy nyitottak legyenek a feldolgozott témákra és a felvetett kérdésekre, kis tudósok módjára kutakodhassanak.

Pozitív megerősítés és dicséret hassa át a foglalkozásokat.

A gyerekek folyamatosan éljék át az együtt végzett munka örömét.

A csoportok munkájára a kooperativitás legyen jellemző.

Az otthonra ajánlott feladat, a plakátkészítés az érdeklődőbb tanulóknak segít a víz fontosságának felismerésmerésében, saját érzéseik, gondolataik kifejezésében.

A megtapasztalás során a rácsodálkozás élményének biztosítása legyen kiemelt cél.

A foglalkozásokon legyen hangsúlyos a környezettudatosság, a fenntarthatóság, a vízzel való takarékoskodás fontossága.

A foglalkozások kedvcsinálók a környezet tudatosabb szemlélésére, megvédésére.

Megjegyzés: A foglalkozás leírása során 4x4 fős csoportokra vonatkozott a tervezés.

Támogató rendszer:

https://www.youtube.com/watch?v=AL2L3pv-444

http://ttomc.elte.hu/sites/default/files/kiadvany/kemiai_kiserletek_altalanos_iskolakban_0.pdf

http://edia.hu/sites/default/files/books/Termeszettudomany_tartalmi_keretek.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=Ws5IDbdjh3g

https://www.youtube.com/watch?v=lLQkb4UFKlY&t=5s

http://hightechbiolabor.hu/contents/tanuloi_munkafuzet_1/MF_TER_alt_press-4.pdf

Csoportalakítás
Tevékenység címe: Csoportalakítás
Típus:    PDF
Leírás:

4 képből „puzzle”

A 4* 4 képrészletből húznak a gyerekek

A 4 asztalra kirakott 4 kép alapján megkeresik a csoportjukat.

Kérdés: mi a kapcsolat a foglalkozás címével?

(ásványvíz, fürdőzés, hal vízben, limonádé - oldat)

Ajánlott időkeret:

6 perc

Módszerek:

„puzzle” feladat

Eszközök:

4 kép:
- ásványvíz, fürdőzés, hal vízben, limonádé -oldat
- szétvágott képekből 4* 4 képrészlet 
1. számú melléklet: 4 kép

Fejlesztés:

problémamegoldás
koncentráló képesség
vizuális figyelem

Ráhangolódás, szókirakó - IKT feladat
Tevékenység címe: Ráhangolódás, szókirakó - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Találd meg a vízzel kapcsolatos szavakat a betűrácsban! Segítenek a meghatározások. 

Ajánlott időkeret:

8 perc

Módszerek:

irányított betűkeresés

Eszközök:

interaktív tábla

Fejlesztés:

finommotorika, türelem fejlesztés
síkbeli és térbeli tájékozódás

Színes „fonalak” a vízben - kísérlet
Tevékenység címe: Színes „fonalak” a vízben - kísérlet
Típus:    ZIP
Leírás:

Vízben oldódik/nem oldódik?

Olajban eloszlatott festék vízre öntése

/kooperatív csoportmunka

Ajánlott időkeret:

8 perc

Módszerek:

kísérlet
megbeszélés

Eszközök:

feladatlap

eszközök csoportonként:

- 1 átlátszó pohár a meleg víznek

- 1 kis tálka az olajnak

- evőkanál

- 4 cseppentő

- 1 villa

/- vízforraló/

- használt újságpapír „asztalterítőként”

 

anyagok:

- 2 evőkanál olaj

- 4 különböző színű ételfesték

- meleg víz

2. számú melléklet: kísérletleírás

3. számú melléklet: fotók a kísérletről

Fejlesztés:

feladatmegértés, pontos végrehajtás
megfigyelés
tiszta munkakörnyezet fenntartása iránti igény

Teák készítése - kísérlet
Tevékenység címe: Teák készítése - kísérlet
Típus:    PDF
Leírás:

Tea szín és illatanyagainak oldódása

hideg, meleg vízben

/csoport munka/

Teakészítés

Választhatnak a gyerekek!

(kamilla, hárs, gyümölcsteák…)

méz, citromlé a teába

/egyéni/

Megfigyelések, megbeszélés

oldódás,

gyógynövények hatása…

Közben „vizes dalok”

https://egyszervolt.hu/dal/hej-dunarol-fuj-a-szel.html

https://egyszervolt.hu/dal/tavaszi-szel-vizet-araszt.html

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

kísérlet
megbeszélés
teakészítés
megbeszélés

Eszközök:

eszközök csoportonként:
- vízforraló
- 2 pohár
anyagok:
- hideg víz
- forró víz
- 1 tea filter (hibiszkusz, tőzegáfonya)
4. számú melléklet: kísérletleírás, fotók a kísérletről
eszközök gyerekenként: 
- 1 pohár
- 1 kiskanál
anyagok:
- forró víz
- 1 tea filter (hibiszkusz, tőzegáfonya, kamilla, hárs, csipkebogyó, gyümölcsteák…)
- méz
- citrom

Fejlesztés:

együttműködés, megfigyelés, a tudás gyakorlati alkalmazása
egészségtudatos gondolkodás fejlesztése, mindennapi ismeretek bővítése
megfigyelés, illat- és ízérzékelés
érzékszervek együttes használata

Cukorszivárvány - kísérlet
Tevékenység címe: Cukorszivárvány - kísérlet
Típus:    ZIP
Leírás:

Csoportonként 4 különböző töménységű, különböző színűre festett cukoroldat készítése

/kooperatív csoportmunka/

Majd

Oldatok megfelelő rétegezése

/tanítói/tanulói bemutató egy csoport oldataival/

alternatív:

csoportonként szivárvány „bűvészkedés”

Megbeszélés

(bemutató kísérlet közben)

sűrűség különbség,

koktélok

 /frontális/

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

kísérlet
tanítói/tanulói bemutató kísérlet
megbeszélés

Eszközök:

feladatlap
eszközök csoportonként: 
- 4 műanyag tálka (pudingos…)
- evőkanál
- teáskanál
- 4+1 cseppentő
- hosszú, vékony üveghenger 
- 4 kiskanál/ kavaró pálcika
- használt újságpapír „asztalterítőként”
anyagok:
- cukor
- víz
- 4 különböző színű ételfesték
5. számú melléklet: kísérletleírás
6. számú melléklet: fotók a kísérletről

Fejlesztés:

feladatmegértés, precíz, pontos végrehajtás
összehasonlítás, arányok, szépérzék fejlesztés
ismeretek gyakorlati alkalmazása

Víz, mint kincs - demonstrációs kísérlet
Tevékenység címe: Víz, mint kincs - demonstrációs kísérlet
Típus:    PDF
Leírás:

Vízkészletek szemléltetése

/frontális/

Ajánlott időkeret:

6 perc

Módszerek:

demonstrációs kísérlet

Eszközök:

eszközök: 
- mérőedények
- cseppentő
- használt újságpapír „asztalterítőként”
anyagok:
- víz
7. számú melléklet: kísérletleírás

Fejlesztés:

édesvíz készlet végességének, fontosságának beláttatása
fenntarthatóság,  környezet iránti érzékenység
kutatói szemlélet

Szódominó - feladat
Tevékenység címe: Szódominó - feladat
Típus:    PDF
Leírás:

Közben

„vizes” népdalok halkan

https://www.youtube.com/watch?v=TXpk64mZ3pE

Által mennék én a Tiszán.

https://www.youtube.com/watch?v=OH6OQIVH1vA

Tisza partján mandulafa virágzik

Ajánlott időkeret:

6 perc

Módszerek:

játék

Eszközök:

8. számú melléklet: szódominó
asztalnál / táblánál dominószerű játék

Fejlesztés:

előzetes ismeretek előhívása, gondolkodás fejlesztés, összehasonlítás
népzene iránti nyitottság

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Mivel tudsz most többet?

Ajánlott időkeret:

4 perc

Módszerek:

értékelés

Fejlesztés:

ismeret gyarapodás felismerése
„Mit tehetek a környezetemért?”

Rendrakás
Tevékenység címe: Rendrakás
Típus:    Szöveg
Leírás:

A munka utáni rend helyreállítása

Ajánlott időkeret:

2 perc

Eszközök:

takarító eszközök

Fejlesztés:

A tiszta környezet iránti igényesség erősítése.

Időkitöltő: Víz körforgásának eljátszása
Tevékenység címe: Időkitöltő: Víz körforgásának eljátszása
Típus:    PDF
Leírás:

Módszerek:

szerepjáték

Eszközök:

9. számú melléklet: szerepek megnevezését tartalmazó kártyák

Fejlesztés:

ismeretek előhívása
fantázia
szókincs bővítés
beleélő képesség

Otthonra javasolt-Plakátkészítés
Tevékenység címe: Otthonra javasolt-Plakátkészítés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Plakátkészítés

bármilyen technika használható

Ajánlott időkeret:

-

Módszerek:

plakátkészítés

Eszköz:

karton

Fejlesztés

kreativitás, ötletesség

érzések, gondolatok kifejezése

Otthonra javasolt- találós kérdések
Tevékenység címe: Otthonra javasolt- találós kérdések
Típus:    Szöveg
Leírás:

Találós kérdések, közmondások gyűjtése a vízről

Ajánlott időkeret:

-

Módszerek:

internetes keresés, gyűjtőmunka

Eszközök:

internet, könyvek

Fejlesztés:

digitális és hagyományos alapú információfeldolgozás

Otthonra javasolt - A világ legnagyobb tanórái, fenntartható fejlődés
Tevékenység címe: Otthonra javasolt - A világ legnagyobb tanórái, fenntartható fejlődés
Típus:    Szöveg
Leírás:

A világ legnagyobb tanórái, fenntartható fejlődés
https://www.youtube.com/watch?v=AL2L3pv-444

Ajánlott időkeret:

-

Módszerek:

internetes keresés

Eszközök:

internet

Fejlesztés:

látókör, fogékonyság növelése a környezet és a világ problémái iránt
fenntarthatóságra való figyelés