Foglalkozás címe: Élelem az életem

Foglalkozás leírása
Időkeret: 60 perc
Korosztály: 5-7 év
Nehézségi szint: könnyű

Foglalkozás lejátszása
Élelem az életem
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Cím: A tápanyag-típusokról szerzett ismeretek felidézése, bővítése. Fehérje, szénhidrát kimutatása ismert élelmiszerekből egyszerű kísérletekkel. A hazai gyümölcsök előtérbe helyezése, a fenntarthatóság figyelembevétele. Az élelmiszer előállításhoz, feldolgozáshoz köthető foglalkozások felvillantása.
Cél:

A tápanyag-típusokról szerzett ismeretek felidézése, bővítése. Fehérje, szénhidrát kimutatása ismert élelmiszerekből egyszerű kísérletekkel. A hazai gyümölcsök előtérbe helyezése, a fenntarthatóság figyelembevétele. Az élelmiszer előállításhoz, feldolgozáshoz köthető foglalkozások felvillantása.

Témakör:

Előzetes tapasztalat:

A tápanyag-típusokról szerzett korábbi ismeretek

Tevékenységlista

ÉLELEM AZ ÉLETEM - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: ÉLELEM AZ ÉLETEM - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél:

Táplálék típusok felismerése, kimutatása könnyen elvégezhető kísérletekkel. Az itthon megtermelhető élelmiszerek előnyben részesítésével rávezetés a fenntarthatóság jelentőségére.

Téma:

A tápanyag-típusokról szerzett ismeretek felidézése, bővítése. Fehérje, szénhidrát kimutatása ismert élelmiszerekből egyszerű kísérletekkel. A hazai gyümölcsök előtérbe helyezése, a fenntarthatóság figyelembevétele. Az élelmiszer előállításhoz, feldolgozáshoz köthető foglalkozások felvillantása.

Előzetes tapasztalat:

A tápanyag-típusokról szerzett korábbi ismeretek

Kompetenciák:

Természettudományos kompetencia

  • egyszerű kísérletek elvégzése, tapasztalatok rögzítése
  • környezettudatos magatartás elemeinek kialakítása
  • a fenntarthatóság jelentésének megértése

Problémamegoldó gondolkodás

  • képi információfeldolgozás

Matematikai kompetencia

  • összehasonlítás, mennyiségi arányok

Kezdeményező készség és vállalkozói kompetencia

  • együttműködés

Anyanyelvi kompetencia:

  • szóbeli kommunikáció, beszédkészség
  • tapasztalatok megfogalmazása

Digitális kompetencia:

  • képi információfeldolgozás

Szociális és állampolgári kompetencia:

  • együttműködés, egymás véleményének meghallgatása, elfogadása
  • a csoportos kísérletezés a kooperációs képességet is fejleszti

Hatékony, önálló tanulás

Módszertani ajánlás:

A természettudományos megismerés kisgyerekkorban kísérletezéssel, megtapasztalással kezdődik. Fontos, hogy biztosítsuk számukra ennek a lehetőségét.

Segítsük őket, hogy legyenek nyitottak a feldolgozott témára és a felvetett kérdésekre, törekedjenek az ismereteik hasznosítására.

Pozitív megerősítés és dicséret hassa át a foglalkozást.

A gyerekek folyamatosan éljék át az együtt végzett munka örömét.

A csoportok munkájára a kooperativitás legyen jellemző.

Az otthonra ajánlott feladat az érdeklődőbb tanulóknak segít a téma részletesebb megismerésében.

A megtapasztalás során a rácsodálkozás élményének biztosítása a foglalkozáson, és azon túl is legyen cél.

A foglalkozáson legyen hangsúlyos a fenntarthatóság szem előtt tartása, az egészséges életmódra való törekvés, a környezettudatosság.

A figyelem irányuljon a hazai, itthon megtermelt élelmiszerek tudatosabb választására.

Megjegyzés: A foglalkozás leírása során 4x4 fős csoportra vonatkozott a tervezés.

Támogató rendszer

http://ttomc.elte.hu/sites/default/files/kiadvany/kemiai_kiserletek_altalanos_iskolakban_0.pdf

http://edia.hu/sites/default/files/books/Termeszettudomany_tartalmi_keretek.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=wJomPExSSII

https://kiserletezzunkotthon.wordpress.com/

Csoportalakítás
Tevékenység címe: Csoportalakítás
Típus:    PDF
Leírás:

Csoportokba rendeződés:

Táplálékpiramisba tartozó tápanyag-típusok képeiből, 4*4 kép közül húznak a gyerekek.

4 asztalon 1-1 táplálékpiramis, megjelölve egy-egy szintje.

Minden gyerek megkeresi a húzott kép táplálékpiramisban elfoglalt helyét.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

helykeresés

Eszközök:

1. számú melléklet:
4* 4 kép tápanyag-típusokról
4 táplálékpiramis kép

Fejlesztés:

együttműködés
ismeretek előhívása

 

Ráhangolódás A. Fogalomkártyák
Tevékenység címe: Ráhangolódás A. Fogalomkártyák
Típus:    PDF
Leírás:

A. A fogalomkártyák segítségével ismerd meg a legfontosabb vitaminokat és azok jótékony hatásait!

Ráhangolódás  B. vitaminok - IKT feladat
Tevékenység címe: Ráhangolódás B. vitaminok - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

B. Párosítás

Húzd a megfelelő vitaminok meghatározásához azoknak az ételeknek a fotóit, amelyek tartalmazzák azokat a vitaminokat!

Játékos LearningApps feladat.

Ajánlott időkeret:

4 perc

Módszerek:

interaktív feladat

Eszközök:

interaktív tábla

Fejlesztés:

finommotorika
előzetes ismeretek előhívása

 

Barnuló alma - kísérlet
Tevékenység címe: Barnuló alma - kísérlet
Típus:    PDF
Leírás:

-Alma – citromlé / C - vitamin

Aszalás (megjegyzés, megbeszélés)

/csoportmunka/

(később még megnézik az almaszeletek színét)

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

kísérlet

Eszközök:

feladatlap
eszközök csoportonként: 
- 1 fehér csempe, vagy műanyag tálka
anyagok:
- 1 almaszelet / almadarabkák
- citromlé/ C - vitamin
2. számú melléklet

Fejlesztés:

feladatmegértés, végrehajtás
megfigyelés, az ismeretek
gyakorlati alkalmazása

 

Hazai vagy külföldi? – rendszerező feladat
Tevékenység címe: Hazai vagy külföldi? – rendszerező feladat
Típus:    PDF
Leírás:

Gyümölcsök fotói (hazai, külföldi, egzotikusabb is)

Feladat: a gyümölcs származási helyének kiválasztása: hazai - külföldi

 táblázat

/csoportmunka/

Válaszd a hazait!

megbeszélés

(környezeti terhelés…)

Ajánlott időkeret:

6 perc

Módszerek:

kiválasztás
felfedeztetés
csoportos megbeszélés
érvelés

Eszközök:

feladatlap
3. számú melléklet

Fejlesztés:

fenntarthatóság
egészségtudatos gondolkodás fejlesztése

 

Fitt Fanni gyümölcssalátája
Tevékenység címe: Fitt Fanni gyümölcssalátája
Típus:    PDF
Leírás:

Lehetséges változat:

1. Joghurtos alma saláta készítés, elfogyasztás

2. Színes alma saláta

/csoportmunka/

alternatív:

más összetevőkből gyümölcssaláta

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

gyümölcssaláta készítés

Eszközök:

eszközök csoportonként: 

- 1 nagyobb tál
- 2 tányér az almának
- kés
- 4 kiskanál
- 4 műanyagpohár
- használt újságpapír „asztalterítőként”

anyagok csoportonként joghurtos alma saláta:
- 3 alma
- 1 pohár joghurt
- 2 evőkanál méz
- mazsola, dióbél…
tetszés szerint

anyagok csoportonként színes alma saláta:
- 3 alma
- reszelt sárgarépa
- 1-2 evőkanál méz
- fahéj
- citromlé

4. számú melléklet

Fejlesztés:

feladatmegértés, végrehajtás, együttműködés
egészséges táplálkozás, iránti igény
tiszta munkakörnyezet fenntartása iránti igény

 

Fehérje kimutatás "Izom Izidor tápanyaga" - kísérlet
Tevékenység címe: Fehérje kimutatás "Izom Izidor tápanyaga" - kísérlet
Típus:    ZIP
Leírás:

Tojásfehérje melegítése

Kiválasztásos képkereső feladat:

Izom Izidor

izmosodáshoz milyen táplálékokat fogyasszon?

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

kísérlet
kiválasztásos feladat

Eszközök:

feladatlap
eszközök csoportonként: 
- 1 műanyag pohár
- 1 nagyobb, magas műanyag tálka
- vízforraló
anyagok:
- 1 tojásfehérje
- forró víz
vízfürdő, forró víz csere…
5. számú melléklet
6. számú melléklet

Fejlesztés:

feladatmegértés, pontos végrehajtás
manuális készségek fejlesztése
megfigyelés
egészségtudatos gondolkodás fejlesztése
a tudás gyakorlati alkalmazása

 

Keményítő kimutatás - kísérlet
Tevékenység címe: Keményítő kimutatás - kísérlet
Típus:    ZIP
Leírás:

- liszt

- habarás

- több élelmiszer

levespor, pudingpor…

(csempén)

/kooperatív csoportmunka/

 

alternatív:

megbeszélés

glutén érzékenység

Ajánlott időkeret:

8 perc

Módszerek:

kísérlet
megbeszélés

Eszközök:

feladatlap
eszközök csoportonként: 
- 1 fehér csempe, vagy műanyag tálka
- 1 kiskanál
- használt újságpapír „asztalterítőként”
anyagok:
- Betadine
- liszt
- tejföl
- pudingpor
- levespor
- kölesgolyó
- bulgur…
tetszés szerint
7. számú melléklet
8. számú melléklet

Fejlesztés:

feladatmegértés, pontos végrehajtás
megfigyelés
a tudás gyakorlati alkalmazása
egészségtudatos gondolkodás fejlesztése

 

Ki vagyok én?” - activity feladat
Tevékenység címe: Ki vagyok én?” - activity feladat
Típus:    PDF
Leírás:

Palacsinta készítés – közreműködők.

Összetevők megtermeléséhez, feldolgozásához… köthető foglalkozások neve kártyákon.

Csoporttagok húznak 2-3 kártyát,

activity szerűen körülírják a feladványt, a többiek próbálják kitalálni a bemutatott foglalkozás nevét.

Ajánlott időkeret:

8 perc

Módszerek:

activity feladat

Eszközök:

szókártyák
9. számú melléklet:

Fejlesztés:

pályaorientáció
ismeretek előhívása
beszédfejlesztés
kreativitás

 

Értékelés
Tevékenység címe: Értékelés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Szóbeli tanítói értékelés,

a csoportok értékelése különböző szempontok szerint, dicséretek

Ajánlott időkeret:

2 perc

Módszerek:

értékelés

Fejlesztés:

önismeret fejlesztés

 

Rendrakás
Tevékenység címe: Rendrakás
Típus:    Szöveg
Leírás:

A munka utáni rend helyreállítása

Ajánlott időkeret:

2 perc

Eszközök:

takarító eszközök

Fejlesztés:

A tiszta környezet iránti igényesség erősítése.

 

Időkitöltő: Karbon kalkulátor
Tevékenység címe: Időkitöltő: Karbon kalkulátor
Típus:    Szöveg
Leírás:

(élelmiszer szállítás)

https://mtvsz.hu/karbonkalkulator

Ajánlott időkeret:

-

Módszerek:

interaktív feladat

Eszközök:

interaktív tábla

Fejlesztés:

látókör, fogékonyság növelése a környezet és a világ problémái iránt
fenntarthatóságra való figyelés

 

Otthonra javasolt - Karbon kalkulátor otthoni tanulmányozása
Tevékenység címe: Otthonra javasolt - Karbon kalkulátor otthoni tanulmányozása
Típus:    Szöveg
Leírás:

Karbon kalkulátor otthoni tanulmányozása

(élelmiszer szállítás)

https://mtvsz.hu/karbonkalkulator

Ajánlott időkeret:

-

Módszerek:

interaktív feladat

Eszközök:

internet

Fejlesztés:

látókör, fogékonyság
növelése a környezet és a világ problémái iránt
fenntarthatóságra való figyelés

 

Otthonra javasolt - 4. tevékenységhez kapcsolódóan
Tevékenység címe: Otthonra javasolt - 4. tevékenységhez kapcsolódóan
Típus:    Szöveg
Leírás:

http://letoltes.pontvelem.hu/fth2018/2_fth_kinek_koszonhetjuk_eteleinket_elelmiszer_terkep.pdf

Ajánlott időkeret:

-

Módszerek:

internetes keresés
elemzés

Eszközök:

internet

Fejlesztés:

ismeretek bővítése
fenntarthatóságra való figyelés