Foglalkozás címe: Farigcsáló farágcsáló

Foglalkozás lejátszása
Farigcsáló farágcsáló
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Témakör: A fa művészete
Cím: A foglalkozás célja, hogy a tanulók megismerkedjenek a fafaragás művészetével. Szabad kézzel tudjanak faragó mintákat rajzolni, új mintákat megálmodni, kreatívan szárnyaljon fantáziájuk. Tanuljanak meg sablon alapján mérni, vágni, összeállítani. Tapasztalják meg az alkotás minden pillanatának és a megálmodott művek elkészítésének örömét.
Cél:

A foglalkozás célja, hogy a tanulók megismerkedjenek a fafaragás művészetével. Szabad kézzel tudjanak faragó mintákat rajzolni, új mintákat megálmodni, kreatívan szárnyaljon fantáziájuk. Tanuljanak meg sablon alapján mérni, vágni, összeállítani. Tapasztalják meg az alkotás minden pillanatának és a megálmodott művek elkészítésének örömét.

Téma:

  • film a fafaragásról
  • motívumok rajzolása
  • sablon felrajzolása, fűrészelése
  • csiszolás csiszolópapírral
  • motívum felrajzolása
  • elemek összeillesztése ragasztással
  • akasztó betekerése
  • fafaragó eszközök beazonosítása játékosan

Előzetes tapasztalat:

Vonalzó és sablon pontos használata. Az összeállítás lépéseinek követése, utasítások betartása.

Időtartam:

90 perc

Tevékenységlista

Farigcsáló Farágcsáló - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Farigcsáló Farágcsáló - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél:

A foglalkozás célja, hogy a tanulók megismerkedjenek a fafaragás művészetével. Szabad kézzel tudjanak faragó mintákat rajzolni, új mintákat megálmodni, kreatívan szárnyaljon fantáziájuk. Tanuljanak meg sablon alapján mérni, vágni, összeállítani. Tapasztalják meg az alkotás minden pillanatának és a megálmodott művek elkészítésének örömét.

Téma:

  • film a fafaragásról
  • motívumok rajzolása
  • sablon felrajzolása, fűrészelése
  • csiszolás csiszolópapírral
  • motívum felrajzolása
  • elemek összeillesztése ragasztással
  • akasztó betekerése
  • fafaragó eszközök beazonosítása játékosan

 

Előzetes tapasztalat:

Vonalzó és sablon pontos használata. Az összeállítás lépéseinek követése, utasítások betartása.

Nehézségi szint:

Nehéz

Kompetenciák:

Pontosság, önkifejezés, motiválhatóság, rivalizáló képesség, logikus gondolkodás, áttekintőképesség, problémamegoldás, térlátás, kézügyesség, elővigyázatosság, csoportkezelő képesség.

Módszertani ajánlás:

Elsősorban azoknak ajánljuk a foglalkozást, akik szeretnek barkácsolgatni, és ezt otthon nem mindig tehetik meg. Azoknak, akinek egy kis ötlet szükséges az önkifejezés felszínre hozásához. Lehet, hogy találkozunk olyan gyerekkel, akiről nem is hittük volna, hogy ügyesen rajzol, kreatív, új ötletei vannak, vagy kiváló a térlátása.

Támogató rendszer

Szabó Béla: Faragóiskola (2012.,könyv)

Szatyor Győző: Famegmunkálás (Pro Pannonia, 1998., könyv)

Magyar Asztalos és Faipar (Szaklap)

Sprok Antal: Bútor szobor bútor (Magánkiadás, könyv)

Ráhangolódás
Tevékenység címe: Ráhangolódás
Típus:    Szöveg
Leírás:

Nézzük meg közösen, hogyan munkálkodik egy fafaragó! Milyen eszközökkel dolgozik, milyen termékeket készít?

Fafaragásról film megnézése

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

megfigyelés, tapasztalatszerzés

Eszközök:

projektor, film 

(https://www.youtube.com/watch?v=RXSXZ3rIEes)

Fejlesztés:

megfigyelő készség, emlékezet

Fafaragás motívumainak rajzolása
Tevékenység címe: Fafaragás motívumainak rajzolása
Típus:    PDF
Leírás:

Rajzolj, színezhetsz is!

Sorminta folytatása, begyakorlás

egyéni

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés, gyakorlás

Eszközök:

1. melléklet 
fénymásolt lapok - tanulónként 1 példány, grafitceruza, radír

Fejlesztés:

rendezés, érzékelés

Madáretető sablonjának felrajzolása
Tevékenység címe: Madáretető sablonjának felrajzolása
Típus:    ZIP
Leírás:

A madáretető sablonjait kell felrajzolni rétegelt lemezre a megadott sablonok és felrajzolási segédlet alapján

egyéni

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

rajzolás

Eszközök:

3. melléklet - felrajzolási segédlet 1 db/tanuló
2. melléklet - feladatleírás a pedagógusnak
4. melléklet - kész madáretető rajza  
5. melléklet -feladatleírás a tanulóknak
sablonok , 3 db (csak abban az esetben, ha nincs levágva az anyag)
20*62cm-es 4mm-es rétegelt lemez
grafitceruza, radír, vonalzó, indigó papír, cellux

Fejlesztés:

rendezés, érzékelés, finommozgás fejlesztése, koncentráció

 

Madáretető elemeinek fűrészelése
Tevékenység címe: Madáretető elemeinek fűrészelése
Típus:    Szöveg
Leírás:

Vonalak mentén való fűrészelés, fix, befogatott anyagon

egyéni

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

2. mellklet - feladatleírás a pedagógusnak
5. melléklet - feladatleírás a tanulóknak
lombfűrész / illesztő fűrész,
pillanatszorító / mobil gyalupad /gyalupad (rögzítés céljából)

Fejlesztés:

finommozgás fejlesztése, figyelem, gondolkodás

Csiszolás
Tevékenység címe: Csiszolás
Típus:    Szöveg
Leírás:

Az elemek éleinek csiszolása, finomítása.

egyéni vagy páros

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

2. melléklet - feladatleírás a pedagógusnak
5. melléklet - feladatleírás a tanulóknak 
finomszemcséjű csiszolópapír (1 lap/4 tanuló)

Fejlesztés:

finom mozgás fejlesztése

Díszítés
Tevékenység címe: Díszítés
Típus:    Szöveg
Leírás:

A madáretető előlapjára (és bárhova) fafaragó minta felrajzolása és időállóvá tevése filccel.

egyéni

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

rajzolás

Eszközök:

2. melléklet - feladatleírás a pedagógusnak
5. melléklet - feladatleírás a tanulóknak
1., 2. mintalap (amin már dolgoztak), indigó papír (ha szükséges)
grafitceruza, radír, cellux, akrilfilc/alkoholos filc (az átrajzoláshoz)

Fejlesztés:

emlékezet, ismeretek alkalmazása, alkotókészség, kreativitás

Akasztó elhelyezése
Tevékenység címe: Akasztó elhelyezése
Típus:    Szöveg
Leírás:

A madáretető elő- és hátlapjába képakasztó betekerése szabad kézzel a kijelölt helyre.

páros vagy csoportos

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

2. melléklet - feladatleírás a pedagógusnak
5. melléklet - feladatleírás a tanulóknak
tanulónként 2 db menetes szárú képakasztó

Fejlesztés:

finom mozgás fejlesztése, koncentráció

Ragasztás
Tevékenység címe: Ragasztás
Típus:    Szöveg
Leírás:

A madáretető elemeinek összeragasztása a megadott ragasztási útmutató alapján lépésenként.

egyéni vagy páros

Ajánlott időkeret:

15 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

2. melléklet - feladatleírás a pedagógusnak
5. melléklet - feladatleírás a tanulóknak
Pattex Palma Expressz gyorsragasztó 500 ml-es (1 db/csoport)
műanyag kávéspoharak / joghurtos pohárkák a ragasztónak (1 db/tanuló), spatula / kemény kartonpapírcsíkok / 4-es vagy 6-os ecset a ragasztó felvitelére (1 db/tanuló)

Fejlesztés:

figyelem, koncentráció

Zsineg kötés
Tevékenység címe: Zsineg kötés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Zsineg kötése a madáretető akasztójába.

egyéni vagy páros

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

2. melléklet - feladatleírás a pedagógusnak
5. melléklet - feladatleírás a tanulóknak
30 cm kenderzsineg / tanuló,
csoportonként 2 db olló

Fejlesztés:

finommozgás fejlesztése

Visszacsatolás
Tevékenység címe: Visszacsatolás
Típus:    Szöveg
Leírás:

Nekem az tetszett a legjobban....

Az volt a nehéz, amikor….

Büszke vagyok magamra, mert…

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés

Fejlesztés:

önértékelés, összegzés, emlékezés, önkifejezés

Időkitöltő: Párosítós - IKT feladat
Tevékenység címe: Időkitöltő: Párosítós - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Húzd az asztalra a famegmunkálás eszközeit, a többi képet tedd a ládába!

Módszerek:

párosítás

Eszközök:

projektor/IKT tábla

Fejlesztés:

figyelem, finom mozgás

Időkitöltő: Sorminta, motívum rajzolása 3., 4. mintalapokon
Tevékenység címe: Időkitöltő: Sorminta, motívum rajzolása 3., 4. mintalapokon
Típus:    PDF
Leírás:

Lásd melléklet szerint

Módszerek:

rajzolás

Eszközök:

7. melléklet
3., 4. mintalap
grafit és színes ceruza, radír

Fejlesztés:

kreativitás, figyelem, összpontosítás