Foglalkozás címe: Fújd - Üsd - Pengesd

Foglalkozás lejátszása
Fújd - Üsd - Pengesd
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Témakör: A fa művészete
Cím: Cél, hogy a tanulók megismerjék a fából készült hangszereket. Meg tudják különböztetni hang alapján a hangszerek fajtáit. Ismerkedjenek meg azzal, hogy milyen fontos a megfelelő fafaj kiválasztása egy hangszer elkészítésénél, és melyek azok a tulajdonságok, amelyek befolyásolják a hangzást.
Cél:

Cél, hogy a tanulók megismerjék a fából készült hangszereket. Meg tudják különböztetni hang alapján a hangszerek fajtáit. Ismerkedjenek meg azzal, hogy milyen fontos a megfelelő fafaj kiválasztása egy hangszer elkészítésénél, és melyek azok a tulajdonságok, amelyek befolyásolják a hangzást.

Téma:

  • hangszerek felsorolása
  • fából készülő hangszerek felismerése
  • fából készülő hangszerek csoportosítása
  • fából készülő hangszerek működése
  • saját hangszer tervezése
  •  saját hangszer készítése

Előzetes tapasztalat:

Nem szükségesek korábbi ismeretek a foglalkozáshoz.

Időtartam:

90 perc

Tevékenységlista

Fújd - Üsd - Pengesd - Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Fújd - Üsd - Pengesd - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél:

Cél, hogy a tanulók megismerjék a fából készült hangszereket. Meg tudják különböztetni hang alapján a hangszerek fajtáit. Ismerkedjenek meg azzal, hogy milyen fontos a megfelelő fafaj kiválasztása egy hangszer elkészítésénél, és melyek azok a tulajdonságok, amelyek befolyásolják a hangzást.

Téma:

- hangszerek felsorolása

- fából készülő hangszerek felismerése

- fából készülő hangszerek csoportosítása

- fából készülő hangszerek működése

- saját hangszer tervezése

- saját hangszer készítése

Előzetes tapasztalat:

Nem szükségesek korábbi ismeretek a foglalkozáshoz.

NEhézségi szint:

Közepesen nehéz

Kompetenciák:

Pontosság, önkifejezés, motiválhatóság, rivalizáló képesség, logikus gondolkodás, áttekintőképesség, problémamegoldás, rendszerező készség, kézügyesség, kreativitás, csoportkezelő képesség, csoportban való munka.

Módszertani ajánlás:

Elsősorban azoknak a gyerekeknek ajánlom a foglalkozást, akiket érdekel, hogy hogyan lehet megszólaltatni egy egyszerű, ám finoman megmunkált fadarabot, vagyis hangszert. Minden gyerekben ott rejtőzik a ritmus, a dobogás, a ritmikus mozgás és a zene szeretete, csak teret kell engedni ezen tulajdonságoknak.

Támogató rendszer

http://szinti.uw.hu/tananyag/hangszerek.pdf

Reviczky Dóra: Hangszerek enciklopédiája (könyv)

Kis felfedező zsebkönyvek: A zene (Móra kiadó)

Kovács Emil: Hangszerész (pengetős) szakmai ismeretek

Birinyi József: Népi hangszerek készítése

Ráhangolódás
Tevékenység címe: Ráhangolódás
Típus:    Szöveg
Leírás:

Milyen hangszereket ismerünk? Írjátok fel felváltva a lapra! Ki tud többet írni?

Hangszerek felsorolása, fából készült hangszerek kiemelése, bekarikázása

csoportos

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés

Eszközök:

kiscsoportonként lap, grafit- és színes ceruza

Fejlesztés:

rendezés, koncentráció, emlékezet

Mi zenél neked?
Tevékenység címe: Mi zenél neked?
Típus:    ZIP
Leírás:

Ismerd fel a hangszereket hangjuk alapján!

Ajánlott időkeret:

13 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés

Eszközök:

projektor, üveg, kanalak (fa és fém vegyesen), befőttes gumi, üres konzervdobozok különböző méretben, ceruza, 2. feladat leírása (1 db a pedagógusnak)
PPT file: Fa hangszerek működtetése

Fejlesztés:

rendezés, felismerés, gondolkodás, emlékezet, figyelem

A fából készülő hangszerek
Tevékenység címe: A fából készülő hangszerek
Típus:    ZIP
Leírás:

Fából készülő hangszerek csoportosítása a megszólaltatása szerint (vonós, fúvós, ütő, pengetős).

Ajánlott időkeret:

12 perc

Módszerek:

tapasztalatszerzés, megfigyelés, gyakorlás

Eszközök:

1. melléklet 
csoportonként, színes lapok, ceruza, 
feladatleírás (1 db a pedagógusnak)

Fejlesztés:

rendszerezés, gondolkodás, ismétlés

Fúvós, vonós, ütő fa hangszerek működése - IKT feladat
Tevékenység címe: Fúvós, vonós, ütő fa hangszerek működése - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Hallgasd meg a hangos bejátszásokat és a képekből válaszd ki, hogy melyiket hallottad megszólalni!

Lásd melléklet szerint

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

megfigyelés

Eszközök:

projektor / táblagép

Fejlesztés:

új ismeretek szerzése, rendszerezés

 

Kérdezz-felelek!
Tevékenység címe: Kérdezz-felelek!
Típus:    PDF
Leírás:

Melyik hangszerre gondoltam? csoportos feladat

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

ellenőrzés

Eszközök:

2. melléklet - Kérdezz-Felelek kártya hangszerekre
feladatleírása (1 db pedagógusnak)

Fejlesztés:

emlékezet

 

Tedd egyedivé hangszeredet!
Tevékenység címe: Tedd egyedivé hangszeredet!
Típus:    PDF
Leírás:

Sablon alapján gitár vagy bármilyen hangszer mintájának megtervezése.

Szárnyaljon a fantázia! Népi motívum vagy lángcsóvák….

egyéni vagy páros

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

rajzolás

Eszközök:

3. melléklet, színes ceruza /zsírkréta

Fejlesztés:

kreativitás

 

Hangszer készítése
Tevékenység címe: Hangszer készítése
Típus:    PDF
Leírás:

Szélhárfa készítése /fakanál ritmus hangszer/ritmusfa,

egyéni

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

7-8. feladat leírása
fakanál+zsineg+/gyöngy fagolyók, 
tiplirúd+fűrész+dörzspapír+filc,
faágak+zsineg/rafia+festék
sablonok, olló

Fejlesztés:

mozgáskoordináció, pontosság

 

Hangszer díszítése
Tevékenység címe: Hangszer díszítése
Típus:    PDF
Leírás:

Bármelyik hangszert készíti a tanuló, azt bármilyen technikával, a már megismert mintákkal saját ízlése szerint díszítheti

egyéni

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

barkácsolás, rajzolás

Eszközök:

7-8. feladat leírása
ceruza / filc /akrilfesték + ecset+ tálka, zsineg/rafia
olló

Fejlesztés:

kreativitás

 

Zenéljünk együtt!
Tevékenység címe: Zenéljünk együtt!
Típus:    Szöveg
Leírás:

Közös zenélés az elkészült hangszerekkel. Énekelni megengedett.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

játék

Eszközök:

kész hangszerek

Fejlesztés:

ellenőrzés, kísérlet, egymásra figyelés

 

Nekem az tetszett… visszacsatolás
Tevékenység címe: Nekem az tetszett… visszacsatolás
Típus:    Szöveg
Leírás:

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

irányított beszélgetés

Fejlesztés:

véleményalkotás,
önismeret

 

Időkitöltő: Milyen hangszer vagyok?
Tevékenység címe: Időkitöltő: Milyen hangszer vagyok?
Típus:    ZIP
Leírás:

Külföldi fából készülő hangszerek megismerése.

egyéni vagy páros

Módszerek:

csoportmunka

Eszközök:

4. melléklet - képkártyák
11. feladat leírása

Fejlesztés:

összpontosítás, a hallottak felhasználása, alkalmazása