Foglalkozás címe: Óvd a fát!

Foglalkozás lejátszása
Óvd a fát!
 Regisztráltaknak elérhető
Rövid tartalom
Témakör: A fa művészete
Cím: A foglalkozás célja, hogy a tanuló megismerje a fa felhasználását és annak jelentőségét, hogy fakitermelést tudatos erdőgazdálkodással is lehet végezni, vannak alternatív megoldások a fa kiváltására. Lássa, hogy ezek a szakterületek, a korábban ismertetett fás szakmákkal összefüggenek.
Cél:

A foglalkozás célja, hogy a tanuló megismerje a fa felhasználását és annak jelentőségét, hogy fakitermelést tudatos erdőgazdálkodással is lehet végezni, vannak alternatív megoldások a fa kiváltására. Lássa, hogy ezek a szakterületek, a korábban ismertetett fás szakmákkal összefüggenek.

Téma:

  • miért hasznos a fa?
  • mi készülhet fából?
  • fából készülő termékek más anyaggal való helyettesítése
  • a fa takarékos felhasználása
  • parafa megismerése
  • intarzia megismerése, egyszerű készítése

Előzetes tapasztalat:

Az előző foglalkozásokban szóba került szakmák és szerszámok ismerete.

Időtartam:

90 perc

Tevékenységlista

Óvd a fát -  Foglalkozás leírás
Tevékenység címe: Óvd a fát - Foglalkozás leírás
Típus:    PDF
Leírás:

Cél:

A foglalkozás célja, hogy a tanuló megismerje a fa felhasználását és annak jelentőségét, hogy a fakitermelést tudatos erdőgazdálkodással is lehet végezni, vannak alternatív megoldások a fa kiváltására. Lássa, hogy ezek a szakterületek, a korábban ismertetett fás szakmákkal összefüggenek.

Téma:

  • miért hasznos a fa?
  • mi készülhet fából?
  • fából készülő termékek más anyaggal való helyettesítése
  • a fa takarékos felhasználása
  • parafa megismerése
  • intarzia megismerése, egyszerű készítése

Előzetes tapasztalat:

Az előző foglalkozásokban szóba került szakmák és szerszámok ismerete.

Nehézségi szint:

Közepesen nehéz

Kompetenciák:

Logikus gondolkodás, tudatosság, rendszerező képesség, áttekintőképesség, nyitottság, motiválhatóság, jó kommunikáció készség, összehasonlítás, lényegkiemelés, csoportos munka és alkalmazkodás.

Módszertani ajánlás:

A mai világban egyre „felkapottabbak” azok a szavak, hogy: fenntartható fejlődés vagy környezetvédelem. Ezek mögöttes tartalma is jelentős, aminek megismertetését érdemes elég korán elkezdeni, hogy a gyerekek nagykorukra a tudatosság és következetesség jellemezze hétköznapjaikat, életüket. Az ökológián túl az alternatív anyagfelhasználás is előtérbe kerül.

Támogató rendszer

Rumpf János: Erdőhasználat (Mezőgazda Lap- és Könyvkiadó Kft. 2016.)

 

Ráhangolódás, bevezetés
Tevékenység címe: Ráhangolódás, bevezetés
Típus:    Szöveg
Leírás:

Miért hasznos a fa? Hol találkozunk fával?

Beszélgetés

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

irányított, frontális

Fejlesztés:

kommunikációs készség, szókincs, figyelem, emlékezet

 

Az Erdő fohásza meghallgatása
Tevékenység címe: Az Erdő fohásza meghallgatása
Típus:    PDF
Leírás:

Szedjük össze, milyen falhasználási módok jelennek meg a versben? Írjuk le a papírra majd fel a táblára!

Ajánlott időkeret:

5 perc

Munkaforma:

frontális, beszélgetés

Módszerek:

frontális, beszélgetés

Eszközök:

1. melléklet 1 db a pedagógusnak a felolvasáshoz + csoportonként 

Fejlesztés:

megfigyelés

 

A fa haszna az emberek számára -  IKT feladat
Tevékenység címe: A fa haszna az emberek számára - IKT feladat
Típus:    Beágyazás
Leírás:

Oldd meg a fával kapcsolatos feladatokat! Ezáltal megismerheted, hogy miért is fontos az ember számára az éltető  fa.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

gyakorlás, megfigyelés

Eszközök:

interaktív tábla / táblagép

Fejlesztés:

együttműködés, gondolkodás, emlékezet

 

Fából…, de mit?
Tevékenység címe: Fából…, de mit?
Típus:    PDF
Leírás:

A csoportban körbemegy egy lap, amire ráírják a tanulók (3 perc), milyen használati eszközeink készülhetnek fából.

Verseny, melyik csoport ír többet. Végén felolvassák (2 perc), megvitatják.

Csoportos feladat

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

gyakorlás, bemutatás

Eszközök:

4. feladat leírása
színes ceruzák, papírlap, stopperóra

Fejlesztés:

csoporthoz alkalmazkodás, emlékezet, gondolkodás, versenyző képesség

 

Az erdő címere
Tevékenység címe: Az erdő címere
Típus:    PDF
Leírás:

Mit mondana az erdő, ha tudna beszélni?

Rajzold le az üzenetét!

Majd be kell mutatni a csoportoknak, miért úgy és azt rajzolták.

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

rajzolás

Eszközök:

5. feladat leírása
kartonpapír, ceruza / színes ceruza / festék /zsírkréta

Fejlesztés:

gondolkodás, kreativitás, együttműködés a csoportban
felhasznált információk beépítése

 

Erdész megismerése, erdész feladata
Tevékenység címe: Erdész megismerése, erdész feladata
Típus:    ZIP
Leírás:

Páros munka teszttel

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés, információ szerzése

Eszközök:

2. melléklet, 
6. feladatleírás

Fejlesztés:

szókincs bővítése, kifejező készség, összefüggés meglátása 

 

Erdőgazdálkodás és fafeldolgozás gépei, eszközei
Tevékenység címe: Erdőgazdálkodás és fafeldolgozás gépei, eszközei
Típus:    ZIP
Leírás:

Lásd melléklet szerint

csoportos

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

játék

Eszközök:

3. melléklet,
7. feladatleírás

Fejlesztés:

figyelem, szókincs, tájékozottság, emlékezet

 

Helyettesítsünk
Tevékenység címe: Helyettesítsünk
Típus:    ZIP
Leírás:

Fából készülő tárgyainkat készítsük más anyagokból! Melyiket, miből? Vigyázat, kakukktojás is van benne!

Képtárlátogatással megnézik más csoport munkáját is. A csomag fából készült tárgyakról és anyagok képeiből áll.

csoportos feladat

Ajánlott időkeret:

10 perc

Módszerek:

összehasonlítás

Eszközök:

4. melléklet csoportonként 1 csomag
8. feladat leírása 1db pedagógusnak
filc

Fejlesztés:

megfigyelés, rendszerezés, képolvasás

 

A parafa
Tevékenység címe: A parafa
Típus:    ZIP
Leírás:

A parafa környezettudatos felhasználása.

páros munka

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

beszélgetés, magyarázat

Eszközök:

5. melléklet csoportonként 2 db
9. feladat leírása

Fejlesztés:

szókincs, beszédkészség

 

Intarzia megismerése
Tevékenység címe: Intarzia megismerése
Típus:    PowerPoint
Leírás:

PPt segítségével, érdeklődés felkeltése.

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

prezentáció

Eszközök:

projektor

ppt

Fejlesztés:

figyelem

 

Intarzia fatakarékosan
Tevékenység címe: Intarzia fatakarékosan
Típus:    ZIP
Leírás:

Készítsünk intarziás képet dekorgumiból!

Sablon segítségével rajzoljunk, mérjünk, vágjunk.

Képet vagy tetszőleges mintát készíthetünk.

egyéni

Ajánlott időkeret:

20 perc

Módszerek:

barkácsolás

Eszközök:

6. melléklet: Sablonok
11. feladat leírása
3 mm-es parafa / 3 mm-es bükk farostlemez, többszínű
öntapadós dekorgumi, olló, vonalzó

Fejlesztés:

kézügyesség, pontosság, kreativitás, precizitás

 

Visszacsatolás
Tevékenység címe: Visszacsatolás
Típus:    Szöveg
Leírás:

Mi volt érdekes számodra?

Hogy érezted magad a feladatok közben?

Miről szerettél volna még hallani?

Ajánlott időkeret:

5 perc

Módszerek:

irányított beszélgetés, beszélgető kör

Fejlesztés:

emlékezet, szókincs, kapcsolatteremtés, véleményalkotás

 

Időkitöltő: Fakitermelő és telepítő munkagépek kirakója
Tevékenység címe: Időkitöltő: Fakitermelő és telepítő munkagépek kirakója
Típus:    PDF
Leírás:

Lásd melléklet szerint

(egyéni és páros is lehet)

Ajánlott időkeret:

-

Eszközök:

7. Melléklet: Munkagépek kirakó

Fejlesztés:

megfigyelés, képolvasás